Co dělat, když je obrazovka notebooku černá, ale kontrolka svítí a chladič funguje??

Tento článek pojednává o běžném nepříjemném příznaku na jakémkoli notebooku, jako je černá obrazovka při zapnutí. Světla mohou být rozsvícená a dokonce i chladič se točí. Ale obrazovka se nezobrazí.

Nyní budete vědět, co dělat, pokud se ocitnete v této situaci a pokusíte se doma oživit svůj notebook.

Systém BIOS se neinicializuje

Uživatelé notebooků Asus se nezřídka setkávají s poruchami systému BIOS. To může být způsobeno softwarovými nebo interními problémy. Uživatel může vidět začátek kontroly POST (počáteční kontrola stavu, při které se na obrazovce zobrazí výsledky kontroly). Ale po zapnutí se to nepodaří a počítač se vypne. V některých případech se kontrola POST vůbec nespustí.

 • Vyjměte baterii z prostoru pro baterii a připojte notebook ke zdroji napájení. Poté jej zkuste zapnout.
 • Přehřátí procesoru může znamenat, že se čipová sada v různých fázích nespustí. Vyčistěte chladicí systém a v případě potřeby vyměňte tepelnou pastu.
 • Jedním z nejčastějších problémů, které způsobují vypnutí notebooku při spuštění systému Windows, může být selhání flash paměti systému BIOS. Zkuste flashnout systém BIOS podle pokynů pro váš model na oficiálních stránkách výrobce. Stáhněte si nejnovější verze firmwaru BIOS pro notebooky Asus zde: https://www.Asus.com/en/support.

Pokud nic z výše uvedeného nepomohlo, může se jednat o poškození jižního můstku nebo jiných součástí základní desky. V takovém případě se obraťte na servisní středisko, kde vám po diagnostice problému vymění poškozený prvek nebo čip.

Chladicí ventilátory jsou hlučné, ale obrazovka notebooku nefunguje

Notebook se sám zapne, ale obrazovka nefunguje. Podívejte se blíže na monitor, možná tam něco máte, ale nefunguje podsvícení. Identifikujte klávesové zkratky podsvícení na notebooku a stiskněte je. Například u mnoha modelů Lenovo jsou to klávesy „FnF2“.

Obrazovka nemusí skutečně fungovat a místo obrazu se mohou objevit různé artefakty. Dobrým způsobem, jak zkontrolovat, zda je vadná obrazovka nebo notebook, je použít externí monitor připojením k výstupu VGA/HDMI. Pokud je na něm obrázek, pak se obrazovka notebooku rozhodně nezapíná. Více informací o tomto tématu najdete v článku o proužcích na obrazovce notebooku.

Často může být příčinou poruchy diskrétní grafická karta, zejména u těch, kteří rádi hrají hry na notebooku. Kvůli špatnému systému chlazení, prašným/špinavým podmínkám nebo nesprávnému používání vašeho „přítele“ se grafické karty přehřívají a rychleji se rozbíjejí. Postiženy jsou zejména grafické karty nVidia (GeForce 8400M, 8600M, 9300M a další).

READ  Jak nastavit bezdrátovou síť v notebooku se systémem Windows. Připojení ke skryté síti a změna komunikačního profilu

Žádný klín, břicho nebo jakákoli poloha, která brání otevření větracích otvorů. U notebooků je žádoucí používat chladicí stojany. A obecně, pokud notebook není umístěn výrobcem jako zjevně herní, nedoporučuje se na něm hrát dlouhou dobu v těžkých hrách, i když je vytáhne. Sledování teploty grafické karty.

Pokud je to grafickou kartou, zkuste ji vyjmout, pokud to konstrukce umožňuje, nebo ji vypněte pomocí přepínače, který je u některých modelů přítomen. Bez samostatné grafické karty může Beech fungovat, jen si na něm nezahrajete náročné hry.

Mohou existovat závažnější důvody: žádný procesor nebo paměť, poškozený systém BIOS, nefunkční severní můstek notebooku (problém se základní deskou).

Obnovení systému BIOS

Pokud se problém „notebook se nezapne a objeví se černá obrazovka“ objevil po změně nastavení systému BIOS, pak byste měli jednoduše obnovit a vrátit se k továrnímu nastavení. Tato akce se provádí v několika krocích.

Další podrobnosti o „Jak vstoupit do systému BIOS v systému Windows 10″ nebo „Jak vstoupit do systému BIOS v systému Windows 7″ naleznete v našich článcích.

 • Stisknutím klávesy F10 nebo F1 na 10 sekund vstoupíte do systému BIOS.
 • Poté stiskněte klávesu f9 nebo vyberte „Load Setup Defaults“ a zadejte obnovení výchozího nastavení z výroby.
 • Stiskněte klávesu f10 a enter. tato akce uloží nastavení a restartuje notebook.

Pokud tyto kroky nepomohly, podívejte se na další krok.

Co dělat, pokud předchozí kroky nepomohly?

Pokud nic z výše uvedeného nepomohlo, jedinou možností je přeinstalovat systém Windows (pokud byly poškozeny některé systémové soubory nebo je systém napaden virem. je to jediná možnost).

Mimochodem, dobrá volba (pro ty, kteří nechtějí přijít o starý systém se všemi daty):

 • Vytvoření dalšího oddílu na pevném disku pro instalaci nového operačního systému Windows (pomocí LiveCD nebo speciální aplikace). Starý oddíl lze poté naformátovat na jakýkoli jiný oddíl (také pomocí speciálních nástrojů pro HDD. lze to provést rychle a bez ztráty dat);
 • pak nainstalujte systém Windows na tento oddíl na jednotce;
 • Poté můžete „projít“ starý systém Windows a načíst všechny příslušné soubory, které byly na tomto oddílu;
 • Poté budete moci starý oddíl naformátovat a připojit jej k jinému oddílu (také pomocí speciálního klíče USB). (viz odkaz výše).

Alternativně se můžete pokusit obnovit systém Windows pomocí speciálních nástrojů dostupných na disku LiveCD (DVD/USB). Takové médium umožní zkontrolovat systém na přítomnost virů, posoudit pevný disk, odstranit některé chyby atd.

READ  Jak aktualizovat Google Chrome na notebooku

Je však třeba si ji připravit předem, nebo můžete použít jiný počítač/notebook.

Další vady hardwaru.

Pokud jste dosud nezaznamenali přehřátí notebooku (z mřížky nevychází horký vzduch a mřížka není horká) a jeho napájení je v pořádku, stačí hledat příčinu dále. Pravděpodobně se jedná o závažnou hardwarovou závadu. Možná vaše rodina, přátelé nebo známí náhodou nebo (Takové případy nejsou neobvyklé) Je nutné zcela rozebrat notebook. Svěřte tento úkol odborníkům servisního střediska, kteří váš stroj diagnostikují, vydají verdikt a vyčíslí přesnou částku za opravu.

Výše jsme se zabývali možnostmi, kdy se notebook Asus nezapne a nejeví známky života. Nyní bych vám rád řekl o dalších důvodech, proč se váš notebook Asus nemusí zapnout, ale nefunguje. Podívejme se na ně.

Proč se to děje?

Ve většině případů tato situace nastává, jak je uvedeno výše, po resetování systému BIOS. A nemusí to být nutně přes příslušnou nabídku. Stačí na několik minut vyjmout baterii z notebooku a zároveň jej odpojit od elektrické sítě. Aktualizace systému BIOS a rozebrání notebooku kvůli odstranění prachu také často vede k jeho vynulování.

V některých verzích notebooků, zejména po roce 2016, obsahuje systém BIOS různé volby, které při nesprávném nastavení znemožní spuštění z pevného disku nebo paměti USB. Proto notebook při spuštění vstoupí do systému BIOS, protože nevidí žádné zařízení, které by mohlo být použito k dalšímu spuštění.

Proč se to děje?

Jde o to, že během úvodní fáze spuštění, kdy poprvé zapnete notebook a zobrazí se logo notebooku, se testují hlavní komponenty i připojená zařízení. Systém BIOS odešle zařízením požadavek a obdrží od nich odpověď. Pokud vše proběhne v pořádku, operační systém se bude i nadále zapínat a spouštět. Pokud je logo na obrazovce dlouho (20 sekund a více), znamená to, že se vyskytly problémy s některým z dotazovaných zařízení. BIOS od nich nedostává žádnou odezvu.

Tím se zjistí zařízení nebo interní součást, která způsobuje zavěšení. Ze zkušenosti můžeme říci, že viníkem bývá často pevný disk. Zejména když zamrzne na logu výrobce notebooku a ozve se zřetelné praskání nebo skřípání.

Kontaktní kolík uvnitř desky pevného disku

Jednoduše odpojte pevný disk a zkuste spustit notebook bez baterie. Žádné zamrznutí loga znamená, že viníkem je pevný disk. To ale neznamená, že byste ho měli zahodit a běžet si koupit nový. Často pomáhá čištění kolíků na notebooku.

Pokud vyjmutí pevného disku problém nevyřeší.

Dalším krokem je vyjmutí baterie z notebooku na několik minut. Dobrý nápad je také odpojit interní baterii. K tomu je třeba sejmout zadní kryt.

notebook, asus, nespustí, systém, windows

Příklad snadno vyjímatelné baterie BIOS v notebooku

Po několika minutách bez napájení z baterie dejte vše zpět a zkuste zapnout napájení.

notebook, asus, nespustí, systém, windows

Známe dost případů, kdy visí kvůli klávesnici, která jednou. byly zaplaveny kapalinou. Pokud tedy můžete klávesnici sami odpojit a spustit notebook bez ní, stojí tato možnost za vyzkoušení.

READ  Instalace systému Windows do notebooku Asus z disku. Přeinstalace z jednotky USB flash

Odpojení klávesnice v notebooku pro testování

Pokud se to nepodaří, je třeba zkontrolovat jednotku DVD. Pokuste se ji odstranit. U většiny notebooků je to velmi snadné. Stačí odšroubovat jeden šroubek na zadní straně diskové jednotky a vytáhnout ji tak, že ji zvednete něčím ostrým.

Poslední věc, kterou můžete doma zkusit vyřešit tento problém, je vyjmout paměť RAM, otřít kontakty a nainstalovat ji na místo.

Chcete-li paměť vyjmout, oddělte kovové výstupky od sebe

Ve všech ostatních případech se jedná o závažné zásahy do základní desky. Možná budete muset flashnout BIOS nebo dokonce vyměnit můstky (severní, jižní). Pokud vám tedy žádný z výše uvedených postupů nepomohl a notebook po zapnutí stále zamrzá u loga výrobce, je nejlepší jej odnést do specializovaného servisu.

Jak nakonfigurovat

Chcete-li změnit operace, které se provedou po stisknutí tlačítka, je třeba provést několik jednoduchých kroků.

 • Otevřete okno „Start. Ovládací panely. Hardware a zvuk. Napájení. Akce tlačítka napájení“.
 • Otevře se okno, ve kterém můžete v případě potřeby upravit 2 nastavení: pro zapnutí/vypnutí notebooku nebo zavření víka.

Úpravou nastavení notebooku se nové hodnoty nastaví jak v síťovém, tak v offline režimu.

notebook, asus, nespustí, systém, windows

Můžete také upravit postupy a příkazy, které se objeví po stisknutí tlačítka „Vypnout“. Lze mu přiřadit různé možnosti.

 • Otevřete vlastnost hlavního panelu.
 • Přejděte na kartu „Nabídka Start“.
 • Nastavení parametru z navrženého seznamu.
 • Uložení provedených změn, restartování počítače.

Po provedení úprav se téměř okamžitě změní funkce a název.

Někdy může být nutné změnit počáteční nastavení počítače nebo notebooku. Moderní vývojáři softwaru dělají své produkty flexibilní a přizpůsobitelné, což umožňuje uživateli přizpůsobit si funkce počítače tak, aby byly pro majitele pohodlné.

| Denial of responsibility | Contacts |RSS