Černá skvrna na televizní obrazovce: co dělat, jak ji opravit

Majitelé monitorů a televizorů se mohou potýkat s řadou problémů. Jedním z nejnepříjemnějších, který nelze opravit vlastníma rukama, je světlá nebo tmavá skvrna na obrazovce LCD televizoru.

Tento problém nezpůsobují jen levnější modely méně známých značek. S tímto problémem se potýkají i majitelé výrobků známých světových značek, jako jsou Samsung, Sony a LG.

Na to, proč se na televizní obrazovce objevují reklamní spoty, má vliv několik faktorů. O nich si povíme v tomto článku.

Možné příčiny

Na obrazovce televizního přijímače se mohou objevit vodorovné a svislé pruhy, někdy mohou různé závady indikovat jednu závadu. proto je důležité co nejlépe pochopit, jaké pruhy se mohou objevit a jaké závady indikují. Žádná technika není imunní vůči selhání jakýchkoli systémových modulů

Dokonce i televizory světoznámých výrobců, jako jsou LG, Samsung a Sony, se občas porouchají. Pravděpodobnou příčinu poruchy lze určit podle vzoru pruhů

Žádný spotřebič není imunní vůči selhání jakéhokoli systémového modulu. Dokonce i televizory světoznámých výrobců, jako jsou LG, Samsung a Sony, se čas od času porouchají. Pravděpodobnou příčinu poruchy mohou ovlivnit vzory pruhů.

Svisle umístěný černý pruh často signalizuje poruchu matrice. Příčinou tohoto nepříjemného jevu je nejčastěji náhlý nárůst napětí. Není však nutné spěchat do servisního střediska, a už vůbec ne televizor rozebírat. Je pravděpodobné, že po několika dnech problém sám zmizí. je třeba odpojit zařízení od napájení a po chvíli jej znovu připojit.

Výskyt jedné nebo více tmavých nebo světlých čar je příčinou selhání matrice. V tomto případě s opravou závady neotálejte, protože počet a šířka čar se po krátké době pouze zvětší. Pokud není poškozena celá matrice, je přesto nutná rozsáhlá oprava. poškození lze obvykle opravit úplnou výměnou jednotky.

Pokud se na vysílaném obrazu objeví zkreslení a vodorovné barevné pruhy, znamená to, že maticové kontaktní vedení nefunguje správně.

Tenký bílý vodorovný pruh, který se objevuje v horní, střední nebo dolní části obrazovky, je obvykle způsoben problémem se snímkovou frekvencí. Příčinou problému je obvykle zkrat způsobený náhlými změnami napětí. Příliš vysoké napětí způsobí roztavení kontaktů a prasknutí čipu.

Nejsložitějším problémem jsou černé pruhy, ať už jsou uspořádány vertikálně nebo horizontálně. Náprava takových pruhů vyžaduje značné finanční investice. To nejčastěji znamená závadu na dekodéru, takže řemeslníci jsou nuceni vyměnit celou matrici. Pokud se tak nestane, černé pruhy se budou postupně zvětšovat a rozšiřovat, což znemožní pohodlné sledování televizních programů a filmů.

Pruhy shora dolů v kombinaci s různě velkými skvrnami se často objevují v důsledku vniknutí vlhkosti dovnitř televizoru. v tomto případě dochází k poškození plazmové matrice.

Barevné linie vznikají v důsledku korozních procesů v matrici.

Řešením je

Některé problémy s displejem lze vyřešit vlastními silami. U ostatních je lepší obrátit se na servisní středisko.

Servisní středisko

Pokud se při provozu na obrazovce objeví jasné světlo, jedná se o typický příznak výrobní vady. Pokud ještě neuplynula záruční doba, vyplatí se spěchat s výměnou spotřebiče v rámci záruky.

Nejprve se obraťte na zástupce výrobce a teprve poté, pokud je případ považován za nezáruční a oprava je příliš nákladná, se můžete pokusit závadu opravit sami.

Přístroj vám bude vyměněn za podobný pouze v případě, že na něm nejsou známky otluků nebo jiného mechanického poškození. Totéž platí pro neporušenost záručních pečetí.

Odstraňte prach

Postup odstranění hrubých prachových částic a dalších nečistot z LCD monitoru nebo plazmy je následující:

Displej byste neměli otírat, protože pokud se vrstvy matrice oddělily, může to situaci jen zhoršit. Mohou také zůstat těžko odstranitelné skvrny.

Prach lze zkusit vyfouknout vrstvami vzduchu přes. Provádějte ji v místnosti, kde právě proběhl mokrý úklid a ve vzduchu není žádný prach.

Za tímto účelem musíte nejprve opatrně od sebe oddělit vrstvy obrazovky. Poté pomocí gumového foukače s tryskou nebo hadice z přenosného kompresoru vyfoukejte prostor mezi vrstvami a vyfoukejte prach a nečistoty.

Výměna matrice

Pokud servisní středisko vydalo závěr, že matrice je zcela nefunkční, musíte před její výměnou zvážit všechna pro a proti:

 • cena takové opravy může být až o polovinu vyšší než cena nového televizoru, nebo dokonce vyšší;
 • Příchod nového snímače může trvat až tři měsíce;
 • Po výměně bude starý opravený televizor stát o něco méně než nový funkční televizor.
READ  Jak najít další sluchátka Airpods, když je ztratíš. A ještě jedna věc..

Pokud nemáte jinou možnost a rozhodnete se matrici vyměnit, můžete to udělat sami. Za tímto účelem:

 • Pomocí sériového čísla televizoru vyhledejte a objednejte nový díl. servisní středisko vám může poskytnout stejné číslo.
 • Při převzetí objednávky s ní zacházejte s maximální péčí.
 • Rozložte přijímač tak, že obrazovku položíte na rovný, měkký povrch. Vhodný je karton nebo těžký papír.
 • Po vyšroubování šroubů odpojte plochý kabel od obrazovky.
 • Otočte televizor a odstraňte rámeček z přední části obrazovky, který je upevněn pomocí sponek.
 • Odstraňte starou matrici a nahraďte ji novou.
 • Připojte kabel a zapněte televizor, abyste zkontrolovali kvalitu obrazu.
 • Sestavte přístroj v opačném pořadí.
obrazovce, televizoru, samsung, bílá

Používejte gumové nebo vinylové rukavice, abyste zabránili rozmazání obrazovky. Před výměnou tohoto dílu je třeba vyčistit vzduch od prachu vyvětráním vlhkým hadříkem.

Oplachování

Skvrny od tekutin lze odstranit omytím všech vrstev obrazovky. Použijte převařenou vodu nebo pyré s alkoholem o pokojové teplotě. Oplachování vodou z kohoutku situaci ještě zhorší, protože ke starým nečistotám přidá nové. Předtím nezapomeňte odpojit napájení.

Po opláchnutí je třeba povrch vysušit chladným vzduchem pomocí fénu nebo hadříku bez žmolků. I v tomto případě je třeba udržovat místnost bez prachu a pracovat v gumových rukavicích.

Výměna diod LED

Pokud se v rozích displeje objevily tmavé oválné skvrny. ukazuje to na problém s LED diodami, které osvětlují obrazovku. Blok LED je poměrně levný a lze jej vyměnit bez nutnosti kompletní demontáže televizoru. V záruční době vám bude bezplatně vyměněn.

Neočekávané šmouhy na obrazovce mohou vzniknout z různých důvodů, např. rozlitím kapaliny, vniknutím prachu nebo mechanickým poškozením.

Pokud je zařízení ještě v záruce, neprodleně kontaktujte servisní středisko. Po uplynutí této doby lze v některých případech skvrny odstranit ručně. Hlavní věcí je nezanedbat pravidla samoopravy, aby nedošlo k prohloubení problému.

Plazmové televizory jsou v mnoha ohledech považovány za jedny z nejkvalitnějších výrobků na trhu s videotechnikou. Můžete je donekonečna srovnávat se speciálními verzemi nebo limitovanými edicemi LCD protějšků se spoustou inovací, ale pro běžného uživatele jsou přednosti patrné už při pouhém vizuálním srovnání kvality obrazu.

protože technologie je založena na použití plynů, lze předpokládat, že se změnou jejich vlastností (obvykle po dlouhé životnosti) se změní i kvalita obrazu. Po určité době životnosti (u každého modelu je jiná, ale ne méně než 30-50 tisíc hodin) se kvalita plazmových televizorů zhoršuje. K tomu však může dojít nejen v důsledku přirozené expirace, ale také v důsledku nesprávného používání. V prvním případě není možné korigovat zhoršení kvality plazmy, na rozdíl od druhého případu. Pro zlepšení jasnosti, kontrastu a doplnění barev o jejich původní odstíny stačí dosáhnout optimálních podmínek v místnosti. vyvarovat se přehřátí místnosti nad 35 stupňů, větrat místnost, vyčistit kryt a vnitřní systém od prachu. Všechny tyto nedostatky může rychle odstranit obvyklá preventivní údržba, která by se měla provádět v domácnosti alespoň jednou za dva roky a v zařízeních se zvýšeným režimem provozu se doporučuje 1-2krát ročně.

Vypalování pixelů na panelech plazmových televizorů

Pokud se na obrazovce náhle objeví vypálené stopy, písmena, symboly nebo pruhy, je to důvod k zaměření pozornosti. Vypálení pixelů na plazmovém televizoru (plochém panelu) je poměrně časté. Ačkoli se nejedná o zásadní problém, může být pro majitele drahého vybavení velmi nepříjemný.

Je lepší vzniku této vady předcházet. Prevence vypalování pixelů je velmi jednoduchá a začíná sledováním videa zcela dynamicky bez statických snímků. Stačí pixely pravidelně zatěžovat různými barvami, snímkovými frekvencemi a rychlostí. Právě obvyklé sledování je zdrojem opotřebení stejného pixelu v průběhu času.

Jak odstranit bílé skvrny

Před odstraněním bílé skvrny na televizoru je třeba určit přesnou příčinu poruchy. Nejčastější příčinou bílých skvrn je poškozený difuzor nebo reflektor. Tyto části televizoru nelze vyměnit doma. Pokud se tento problém vyskytne, měli byste se v každém případě obrátit na zákaznický servis.

Pokud je problém způsoben nerovnoměrným podsvícením a částečnou změnou odstínu, projeví se jako slabá bílá skvrna. Problém můžete odstranit sami. To provedete tak, že zadní stranu televizoru otočíte vzhůru nohama. Poté je třeba šrouby vyjmout a znovu utáhnout. Dávejte pozor, abyste to nyní nepřehnali.

Bílé skvrny se objevují také tehdy, když se do matrice dostane kapalina. Problém může být způsoben rozlitými nápoji, kondenzací apod.д. Pokud se do větracích otvorů dostane obyčejná voda z vodovodu, problém se po chvíli vyřeší. Stačí počkat, až voda zcela vyschne.

READ  jak připojit televizor k počítači Wi-Fi. Použití nástrojů pro připojení třetích stran

Pokud byl televizor polit alkoholem, kávou nebo čajem, měl by majitel televizoru využít pomoci kvalifikovaných odborníků. Pokud to uděláte sami, může se to jen zhoršit a poškodit další části televizoru.

Shrneme-li to, zbývá říci, že když se na televizní obrazovce objeví skvrny majitelé tohoto zařízení, je žádoucí, aby se obrátili na servisní střediska, která mají nejen zkušené odborníky, ale také všechny potřebné podmínky pro odstranění této poruchy.

Příčiny výskytu barevných skvrn

Příčiny této poruchy mohou být způsobeny několika faktory. Záleží také na typu televize. To může ovlivnit umístění a odstín skvrn, které se objeví. Odborníci doporučují vzít v úvahu všechny nuance a možné problémy, které mohou nastat při výběru a nákupu televizního přijímače, protože mnoho závad nelze opravit. To může způsobit nepředvídané finanční náklady, které budou spojeny s naléhavým nákupem nového televizoru.

CRT

Jedná se o jeden z prvních vylepšených televizorů. Obraz na těchto jednotkách se zobrazuje díky elektronkám. Speciální systém vychylování elektronových paprsků vytváří plný obraz s bohatými barvami.

INFO! To je zásadní rozdíl oproti LCD nebo plazmovému televizoru.

Příčin vzniku barevných skvrn může být několik. Všechny jsou způsobeny různými faktory a vyžadují různá řešení.

 • Nejčastější příčinou je demagnetizace původního systému kineskopu;
 • přerušované zapínání a vypínání jednotky;
 • další domácí spotřebiče, které vytvářejí silné elektromagnetické pole (v případě, že je zařízení umístěno v blízkosti televizoru).

První bod je trochu obtížnější zvládnout na vlastní pěst. Ostatní příčiny jsou snadno řešitelné v krátkém čase.

VAROVÁNÍ! Zbarvení způsobené pádem nebo silným nárazem je známkou poruchy samotné obrazové trubice.

Varianty s tekutými krystaly a LED

Tyto modely patří mezi nejkvalitnější a nejoblíbenější na současném trhu. Velkou výhodou je téměř úplná absence závad. Výskyt barevných skvrn na monitoru je proto prakticky nemožný. Ani tyto televizory však nejsou vůči tomuto problému imunní. Důvody jsou velmi časté.

Tyto faktory patří mezi nejobtížněji opravitelné. Nevýhodou je, že váš televizor bude pravděpodobně zcela nefunkční. To vede k nákupu nového zařízení.

Plazmový televizor

Plazmové televizory patří k nejdražším ze všech nabízených televizorů. Nabízejí širokou škálu dalších funkcí, bohatou paletu barev a realistický obraz.

Stejně jako u výše popsaných odrůd se na vzniku takové vady mohou podílet dvě varianty:

VAROVÁNÍ! Při prvních příznacích doporučujeme neprodleně kontaktovat specializované servisní středisko za účelem diagnostiky a opravy.

Šedé zabarvení na bílém pozadí na snímači

Nyní si povíme něco o skvrnách na obrazovce, které vypadají jako tmavnoucí nebo světlé tečky na bílém pozadí. Zde je několik fotografií nalezených na internetu, které ukazují tyto skvrny na televizní obrazovce v celé jejich kráse.

Zdá se, že jde o závadu plochosti polarizátoru nebo difuzoru umístěného ve vrstvách snímače. Existuje také hypotéza o páskování a nerovnoměrném tlaku vrstev matrice na sebe.

Na následujícím obrázku vidíte výsledek instalace vadného difuzoru nebo reflektoru. A nejčastěji se tyto vady neobjeví ihned po zakoupení monitoru a časem z tepla narušují geometrii vrstvy.

Přibližně takto vypadá struktura matice LCD televizoru.

Vidíme, že matrice je vrstevnatá a má přísné pořadí a orientaci vrstev. Při demontáži a opětovné montáži displejů LCD je tedy třeba zachovat pořadí a orientaci vrstev.

Dále vidíme výsledek mikroprachu mezi vrstvami matrice. K tomu dochází, když je obvodová vrstva obrazovky špatně chráněna. Když se monitor LCD nebo televizor zahřívá a ochlazuje, vzduch se pohybuje mezi vrstvami matrice a vytváří jakési čerpadlo, které může během několika měsíců nasát toto nepříjemné množství prachu.

Upřímně řečeno, takové nedostatky v designu obrazovky nejsou překvapivé. Všichni výrobci se snaží snížit své náklady a zlevnit své materiály a konstrukce, což vede k takovým „dětským“ nemocem displejů.

Zde je dokonce našel video, které také ukazuje různorodé skvrny na televizní obrazovce.

Prach mezi vrstvami snímače lze v zásadě odstranit vyfoukáním, ale dejte pozor, abyste nezhoršili stav snímače. Jeden nešikovný pohyb, zaseknutí nebo škrábanec nelze nijak opravit, ale na snímku se projeví velmi výrazně.

Proč se mi na obrazovce objevují světlé skvrny??

Buď je vaše jednotka LCD poškozená, například ji poškodil prst, na kterém jsou bílé skvrny, nebo jsou bílé skvrny způsobeny „vypalováním“. stejná věc se zobrazuje na stejném místě po dlouhou dobu.

Pokud skvrny zůstanou, otřete je čistou utěrkou z mikrovlákna krouživým pohybem s dostatečným tlakem, abyste narušili odraz na obrazovce. Pro větší jistotu nechte televizor jeden den vypnutý, aby se obrazovka uklidnila, než ji znovu zapnete.

READ  Jak vložit paměťovou kartu do tabletu Samsung. Specifikace a design

Co dělat, když se na televizoru LCD objeví černé skvrny?

Nedoporučuje se provádět opravu televizoru svépomocí. S tím souvisí i nutnost použití drahého profesionálního vybavení, jehož cena někdy dosahuje ceny opravovaného zařízení.

Navíc sebemenší chyba může vést k úplné nefunkčnosti zařízení.

Pokud ještě neuplynula záruční doba, je nejlepším řešením odeslat zařízení do servisu k diagnostice a další opravě.

Všechny prodejny spolupracují se servisními středisky a dodají zařízení na místo opravy. Doba diagnostiky a opravy trvá od několika dnů do několika měsíců, proto byste měli být připraveni na to, že televizor bude ve vašem bytě chybět po neomezenou dobu.

Na závadu způsobenou mechanickým poškozením se záruka nevztahuje. Pokud si člověk obrazovku poškodil sám a snaží se ji opravit na náklady obchodu, bude zklamán.

Specialisté v servisních střediscích mohou snadno identifikovat skutečnou příčinu skvrn. V tomto případě bude výměna matrice provedena na vaše náklady. Pokud je příčinou blikání a skvrn tovární vada, například problém s podsvícením diody nebo vniknutí prachu při montáži, bude oprava provedena zdarma.

Pokud televizor nelze opravit, obchod vám nabídne nový výrobek, jiný model nebo vrácení peněz.Kupte si televizor od důvěryhodného a renomovaného výrobce. Váží si své pověsti a ve většině případů vycházejí zákazníkům vstříc.

Jejich výrobky také procházejí desítkami kontrol, než se dostanou na pulty. Statistiky ukazují, že televizory Samsung nebo LG mají méně poruch než televizory málo známých značek.

Není zbytečné si na zakoupený televizor sjednat dodatečnou záruku. V případě poruchy můžete po uplynutí základní záruční doby nechat techniku opravit na náklady prodejny.

Jejich vzhled způsobuje nepohodlí při provozu a časem se zvětšují. Pokud k nim dojde v důsledku výrobní vady, měli byste televizor neprodleně vrátit do prodejny.

Vlastní oprava by měla být prováděna jako poslední možnost. Je lepší přenechat tuto práci profesionálům.

Mnohem horší je, když se na obrazovce místo mračných světel objeví jasné světelné body.

To znamená, že se optické difuzory podsvícení LED vlivem vysokých teplot uvolnily a odpadly. Z tohoto důvodu není světlo rozptýleno, ale dopadá silným paprskem přímo skrz vrstvy matrice.

Tento problém lze vyřešit pouze v dílně, a to buď výměnou celé sestavy LED, nebo výměnou vadného světelného zdroje.

Někteří „šťourové“ nabízejí lepení odpadlých jističů, ale vyhlídky na takové opravy jsou sporné. Skutečnost, že umístění disektoru na krystal LED je velmi zodpovědná a velmi přesná operace, a dělat to „na kliku“ je poněkud problematické. Nejlepší možností je vyměnit ji.

Tato oprava je výslovně uznána jako záruční oprava, takže pokud se závada vyskytla během záruční doby, bude opravena na náklady výrobce.

Jak se zbavit skvrn

Základní způsoby péče o obrazovku LCD byly popsány výše. Navrhli jsme několik účinných způsobů, jak se vypořádat s konkrétními závadami. Existují i další triky na odstranění skvrn, o které se s vámi podělíme:

 • Pokud se skvrna objevila v důsledku mechanického poškození, není možné ji odstranit. Jediným východiskem je výměna poškozených součástí.
 • Netěsný senzor je dalším příznakem, že hardwarový modul nelze opravit. Pokud ještě nevypršela záruka, bude televizor opraven zdarma.
 • Co dělat, pokud se mezi vrstvy matrice již dostal prach a poklepání na obrazovku nepomáhá?? Pořiďte si speciální utěrku na LCD displeje z mikrovlákna a zakupte si sprej na čištění obrazovky. Nastříkejte sprej na hadřík a poté otřete obrazovku televizoru.
 • Pokud je televizor zaplaven kapalinou, neměli byste se spoléhat na záruční opravu. Případně můžete obrazovku umýt sami. Smíchejte ocet, vroucí vodu a čistý líh a otřete displej měkkým suchým hadříkem (nejlépe z mikrovlákna).
 • Vrstvy matrice můžete vyfoukat pomocí domácích spotřebičů. Mnoho vysavačů je pro tento postup vybaveno vhodnými nástavci. Hlavně nepřibližujte trysku příliš blízko k obrazovce. Foukání se provádí na dálku.

Nyní víte, jak odstranit skvrny na obrazovce sami. Ne vždy je možné problém vyřešit improvizovanými prostředky. Pokud je závada způsobena například mechanickým poškozením nebo pokud se vypálí podsvícení LED obrazovky, bude možná nutné vyhledat odbornou pomoc.

| Denial of responsibility | Contacts |RSS