Proč v mém počítači nefunguje myš

K notebooku mám připojenou běžnou myš USB. Dnes to z ničeho nic přestalo fungovat. Zkoušel jsem připojit další. stále nefunguje (kupodivu ostatní zařízení připojená do portu USB fungují, jak mají).

Prosím, poraďte, co udělat pro obnovení funkčnosti myši? Teď pracuji s touchpadem, je to stejně nepohodlné jako nemít ruce.

Obecně myš nefunguje (vůbec) příliš často: obvykle se jedná o dvojklik levého nebo pravého tlačítka myši, „poskakující“ kolečko nebo škubání ukazatele. Přesto v tomto článku rozeberu všechny hlavní příčiny a uvedu doporučení, jak je odstranit. Mimochodem, netvrdím, že mám pravdu v první řadě (jak mi bývá často vyčítáno ).

Poznámka : Mimochodem jsem si všiml, že mnoho uživatelů nemůže používat klávesnici bez myši!). V tomto článku budu předpokládat, že vaše myš nefunguje 100% (t.е. ani kurzor se nepohybuje), Uvedu vám také tlačítka, která je třeba stisknout na klávesnici, abyste provedli všechny doporučené akce.

Mimochodem, pokud máte problémy s klávesnicí, doporučuji přečíst si tento článek: https://ocomp.info/ne-rabotaet-klaviatura-na-noutbuke.html

Hlavní důvody, proč myš v systému Windows nefunguje

Nejprve k faktorům, které nejčastěji způsobují nefunkčnost myši ve Windows 10: lze je poměrně snadno rozpoznat a opravit.

Hlavní důvody, proč počítač nebo notebook nevidí myš, jsou následující (podrobně je popíšeme dále)

  • Po aktualizaci systému (zejména Windows 8 a Windows 10). Problémy s ovladači řadiče USB, správa napájení.
  • Pokud se jedná o novou myš. problémy se samotnou myší, umístěním přijímače (u bezdrátové myši), jeho připojením, konektorem v počítači nebo notebooku.
  • Pokud myš není nová. náhodně vyjmutý kabel/přijímač (zkontrolujte, zda jste tak již neučinili), vybitá baterie, poškozený konektor nebo kabel myši (poškozené vnitřní kontakty), připojení přes USB rozbočovač nebo porty na předním panelu počítače.
  • Pokud byla vyměněna nebo opravena základní deska počítače. zakázané konektory USB v systému BIOS, vadné konektory, chybí jejich připojení k základní desce (u konektorů USB na šasi).
  • Pokud máte velmi speciální myš, může teoreticky vyžadovat speciální ovladače od výrobce (i když základní funkce obvykle fungují i bez nich).
  • Pokud se jedná o plně funkční myš Bluetooth a notebook. někdy je příčinou náhodné stisknutí kláves Fn letového režimu na klávesnici, zapnutí „režimu letadlo“ (v oznamovací oblasti) ve Windows 10 a 8, vypnutí Wi-Fi a Bluetooth. Další informace. Nefunkční Bluetooth na notebooku.

Je možné, že právě jedna z těchto možností vám pomůže zjistit, co je příčinou problému, a situaci napravit. Pokud ne, vyzkoušejte jiné metody.

Trosky

První a nejčastější příčinou zkoumaného jevu může být triviální zablokování hardwaru. Pokud myš nereaguje dobře na kliknutí nebo tak činí sporadicky, je vhodné zkontrolovat její čistotu.

READ  jak nastavit směrovač tl link jako opakovač. Nastavení opakovače tl-wa854re v3

Ucpávání lze odstranit pouze novým zařízením. Pokud je zařízení již nějakou dobu v provozu, lze problémy s myší řešit vyčištěním součásti. Není to tak těžké. Výsledek se brzy dostaví.Jakmile uživatel odstraní nečistoty, které se nahromadily pod tlačítky, bude myš plně funkční.

Kurzor myši a mizející kurzor

Běžný problém s myší ve Windows 10 souvisí se Správcem zvuku HD od společnosti Realtek. Problémy s ovladači zvuku bohužel způsobuje také aplikace Realtek HD Audio Manager. Klikněte pravým tlačítkem myši na hlavní panel, vyberte možnost „Správce úloh“ a klikněte na kartu „Spustit“. Pokud se zobrazí Správce zvuku Realtek HD, klikněte pravým tlačítkem myši a vyberte možnost „Zakázat“. Nyní restartujte systém.

Je známo, že vypnutí Správce zvuku Realtek HD vyřešilo problémy se zamrzáním myši a mizením kurzoru.

Běžné typy poruch:

Myš vůbec nefunguje

Nejprve je třeba zjistit, zda je problém v počítači nebo v myši. Nejjednodušší je zkontrolovat hlodavce v jiném počítači. Pokud myš funguje, jak má, je problém v konektoru nebo v jižním můstku základní desky. Pokud mluvíme o myši USB, zkuste ji zapojit do funkčního konektoru (který umí číst flash disky, externí pevné disky, fotoaparáty atd.).п.). Pokud máte myš PS/2, můžete si koupit konektor USB na PS/2 a zapojit jej do funkční zásuvky USB.

Pokud nemáte po ruce druhý počítač, nejprve se podívejte, zda LED dioda svítí. Pokud ano, myš je pravděpodobně v pořádku. Problém je na straně softwaru. Pokud je vaše myš vzácná, standardní ovladač nemusí stačit. Stáhněte si a nainstalujte originální ovladač z webových stránek výrobce. Zkuste si vzpomenout, po jaké akci přestala myš fungovat. možná jste nainstalovali nějaký program nebo jste se rozhodli opravit něco v registru. Nevylučujte také možnost virů. Chcete-li to zkontrolovat, spusťte počítač do nouzového režimu a zkontrolujte, zda v něm myš funguje. Pokud to funguje, odinstalujte nedávno nainstalované aplikace, vyčistěte je od virů nebo se jednoduše vraťte k předchozímu bodu obnovení, vraťte se do normálního režimu a užívejte si života) Pokud ne, problém je v operačním systému.

Vraťte se k podmíněnému operátoru „if“, který odpovídá „ne, LED nefunguje„). Pokud kontrolka nebliká, je příčinou mechanická závada myši, portu počítače nebo jižního můstku. Myši PS/2 i klávesnice mají často ohnuté kolíky. Vyzkoušejte zástrčku, zda nejsou kolíky ohnuté. To je často důvodem. Pomocí pinzety nebo nůžek na nehty vyrovnejte všechny kolíky tak, aby byly kolmé a odpovídaly otvorům v základní desce. Kolíky se mi podařilo ohnout pomocí obyčejného biroskopu. U myší USB je tento problém díky propracované konstrukci konektoru vzácný. Jak jsem uvedl výše, zkuste myš zapojit do známé funkční zásuvky. Pokud stále nefunguje, přejdeme k druhému běžnému mechanickému poškození, poškozenému vodiči. Poškozenou šňůru lze snadno diagnostikovat. Zapněte myš a neustále s ní pohybujte po stole. Současně pečlivě prozkoumejte sériový drát myši a mírně jej ohněte. Zvláštní pozornost věnujte místu spojení drátu s myší. Pokud se kontrolka LED rozsvítí a kurzor se začne pohybovat, je vše v pořádku. Ale radujte se brzy. můžete nechat vše tak, jak je, ale je více než pravděpodobné, že se problém v blízké budoucnosti objeví znovu, nebo znovu připájet drát z jiné myši. Třetí možností je koupit novou myš. Častým problémem u neopravitelných počítačových myší s konektory PS/2 je nepozornost. Konektory PS/2 pro klávesnici a myš jsou stejné a liší se pouze barvou. Proto je lidé často zaměňují. Nejneškodnější rozbití)

READ  Dálkové ovládání Xiaomi Mi TV nefunguje

O Bluetooth-myších zde nebudu moc mluvit, protože se téměř nepoužívají. Hlavní důvody však stojí za zmínku: baterie jsou vybité, myš je mechanicky poškozená, ovladač píšťalky Bluetooth není detekován.

Nefunguje jedna část myši (tlačítko nebo kolečko)

Častým důvodem nefunkčnosti hlavních tlačítek myši je mechanická závada třecího spínače. Malé tlačítko je tlačítko, které přenáší signál kliknutí do čipu. Nemá smysl ji znovu pájet. je jednodušší koupit novou myš. Tlačítka a rolovací kolečko mohou také špatně fungovat nebo vůbec nefungovat kvůli žmolkům, vlasům a dokonce i tvrdým předmětům. Pomohlo by jednoduché vyčištění. Pokud je vaše myš drahá a sofistikovaná, ale navigační tlačítka v 99 % případů nefungují, důvodem je absence ovladače. Řešení je zřejmé.

Počítačová myš se nechová správně

Neadekvátní chování se může projevit kývajícím se kurzorem myši, který se plazí v opačném směru. Celkově to dělá zázraky. V tomto případě mohou být viníkem obvyklé vlasy, špína a další nečistoty. Otočte myš vzhůru nohama, vyšroubujte šrouby a vyfoukejte prach. Velmi častý problém u myší s rolovacím kolečkem na spodní straně. Dokonce byl propláchnut vodou. Moderní optické myši jsou v tomto ohledu spolehlivější. Mimochodem, často stačí fouknout na senzor ve spodní části myši a zázraky přestanou. Druhou příčinou může být virus. Obvyklým způsobem řešení tohoto problému je použití nouzového režimu. Méně drastickým řešením je přeinstalovat ovladač a restartovat počítač. často to pomůže) Mezi další podivnosti patří zmatené nastavení myši. Přejděte do Ovládacích panelů, vyberte možnost „Myš“ a zkontrolujte nastavení. Na kartě Tlačítko myši může být zaškrtnuto políčko „Přiřazení tlačítka pro výměnu“. Nyní je vám jasné, proč levé tlačítko otevírá kontextovou nabídku a pravé tlačítko spouští aplikaci! V sousední nabídce lze nastavit také velmi nízkou rychlost myši. To může způsobit, že myš „poletí“ jen na dotek nebo se téměř nepohne. Možná si myslíte, že je to způsobeno znečištěním, a myš rozeberete. Řešení je však přímo na povrchu. Nezapomeňte na to. V další nabídce můžete nastavit parametry rolovacího kolečka. Obecně si prohlédněte nabídku a ujistěte se, že je vše nastaveno podle vašich představ.

Myš v určité aplikaci nefunguje

Pokud myš v aplikaci nefunguje, je pravděpodobně chybné nastavení aplikace. V 99 % případů se tento problém vyskytuje ve hrách. Nemá smysl radit. stačí se podívat do nastavení. Pokud myš nefunguje např. v prohlížeči, odeberte zařízení ve Správci zařízení (najdete v Ovládacích panelech) a znovu nainstalujte ovladače restartováním počítače. Nakonec projdu úvodní kroky pro diagnostiku nefunkční myši.

Problém se softwarem

Jeden z nejčastějších problémů souvisí s nesprávně nainstalovanými ovladači. Problém nastane, když operační systém nerozpozná zařízení správně nebo ho nerozpozná vůbec. Příležitostně může být viníkem instalace jiného softwaru, který způsobí nesprávnou funkci ovladačů myši. Nebo dokonce viry mohou způsobit problémy nejen s myší, ale i s jinými zařízeními.

READ  Registrace do sítě Sony Playstation

Nejjednodušším řešením je restartovat počítač a aktualizovat software. Vhodný ovladač lze najít na internetu vyhledáním názvu myši nebo zadáním „ID hardwaru“ v seznamu Správce zařízení.

Pokud to nepomůže, spusťte počítač v nouzovém režimu a zkontrolujte, zda myš opět funguje. Pokud se na obrazovce objeví kurzor a myš funguje správně, je problém způsoben jiným softwarem, nikoli ovladačem. Proto se vyplatí nejprve zkontrolovat počítač na přítomnost virů a poté odinstalovat naposledy nainstalované programy.

Další tlačítka myši nemusí fungovat, pokud uživatel předem nenainstaloval speciální software. Obvykle je přibalen k herním zařízením nebo jej lze stáhnout z webových stránek výrobce.

Touchpad

Pokud myš a/nebo touchpad (dotyková podložka) po aktualizaci systému Windows 10 nefungují, přejděte znovu do Správce zařízení a zkontrolujte, zda hardware funguje. Také se ujistěte, že je v nastavení zaškrtnuto políčko „Pracovat s myší“, a restartujte notebook. Pokud to nepomůže, budete se muset obrátit na technickou podporu.

Selhání softwaru v operačním systému

Někdy může dojít k poruše operačního systému, která způsobí zamrznutí myši. Možná by stálo za to zkusit restartovat počítač. Tím se problém často vyřeší. Pokud myš po restartu nefunguje, možná budete chtít obnovit funkční konfiguraci systému, abyste mohli vrátit nejnovější aktualizace.

  • V základním okně nastavení systému Windows přejděte pomocí kláves se šipkami a tabulátoru do části „Aktualizace a zabezpečení“. Kliknutím na tlačítko Enter tam přejdete.
  • Úplně nahoře je nápis „Resetovat počítač“. Těsně pod ním je tlačítko „Begin“, které byste měli stisknout. V dialogovém okně můžete vybrat možnost obnovení (s odstraněním osobních údajů nebo bez něj).

Poznámka: pokud touchpad na notebooku nefunguje nebo nefunguje žádné zásuvné zařízení, můžete se vždy pokusit obnovit operační systém a uložit své osobní soubory.

Zdá se, že se myš zasekává nebo visí

Nezáleží na tom, zda máte podložku pod myš, nebo jen táhnete myš po stole. Problém se zhoršuje tím, že na JINÉM POČÍTAČI problém s myší zmizí. A tak problém s myší samotnou mizí. problém spočívá v nastavení samotného systému. Možná si také budete chtít přečíst článek Problém s ovladači USB. Za pozornost stojí i část tohoto článku o identifikaci překážejícího ovladače myši. Existuje však několik dalších nuancí.

Zpoždění nebo „frustrace“ (nejen) na myši mohou být způsobeny obrovským počtem zařízení, procesů a služeb, které nepracují správně. Přejdu tedy rovnou k věci, a pokud jste naprosto zoufalí z řešení otázky, proč myš nefunguje, vyzkoušejte všechno:

| Denial of responsibility | Contacts |RSS