Mikrofon na telefonu nefunguje. je rozbitý, syčí, šumí

Mikrofon systému Android nefunguje. tento problém je častější, než si myslíte. Během hovoru se neobejdete bez hlasové komunikace, takže poruchu bude nutné opravit. Důležitý detail: Zařízení může být v některých aplikacích zásadně zakázáno nebo nefungovat. Nespěchejte s nastavením. nejprve zjistěte, proč nefunguje.

Problémy s mikrofonem systému Android mohou být způsobeny hardwarem nebo softwarem. Co dělat, když neslyšíte osobu, se kterou mluvíte?? Zde je seznam nejčastějších případů:

 • mechanické poškození;
 • zablokování;
 • vlhkost uvnitř krytu telefonu;
 • následky nesprávného čištění;
 • selhání softwaru.

Problémy s hardwarem telefonu jsou pro běžného člověka obtížně řešitelné. je lepší obrátit se na servisní středisko. Softwarové problémy se řeší změnou nebo obnovením nastavení, přeflashováním operačního systému. Každou situaci v systému Android je třeba řešit samostatně.

Vlhkost vnikající do otvoru

Otevření zvukového výstupu netěsní a voda rychle proniká dovnitř. Výsledkem jsou následující efekty:

 • Kontaktní oxidace. V důsledku toho je elektrický signál mezi nimi méně kvalitní, a proto je narušena činnost některých komponent.
 • Zkrat. V nejhorším případě dojde k vyhoření některých prvků, v nejlepším případě k lokálním poruchám. Pokud se například do konektoru kabelové náhlavní soupravy dostane voda, telefon si bude myslet, že není správně připojena, a zablokuje vestavěný mikrofon.

Pokus o vysušení přístroje fénem může mít opačný účinek: proud vzduchu bude dále zachycovat vlhkost. Měli byste jej rozebrat, vyčistit kontakty, odborně zkontrolovat stav všech součástí a případně opravit.

Otvor mikrofonu je zablokovaný

Často se stává, že otvor mikrofonu je ucpaný nečistotami a zvuk se do mikrofonu špatně přenáší.

Otvor pro mikrofon může být navržen různými způsoby. U některých modelů smartphonů je viditelný okamžitě, u jiných je společný s polyfonním reproduktorem.

Například tento telefon má v rámečku díru.

Odstranění je poměrně snadné. Vezměte pinzetu a jemně s ní přejeďte po celém otvoru.

Nezasouvejte pinzetu příliš hluboko, jinak poškodíte membránu mikrofonu.

U tohoto smartphonu jste museli vyčistit otvor pro mikrofon, abyste ho mohli rozebrat. Vedle otvorů pro reproduktory je otvor pro mikrofon. Obtížně se čistí kartáčem, takže jsem musel přístroj úplně rozebrat.

Místo pinzety můžete použít párátko nebo šicí jehlu. Použijte silnější jehlu pro snadnější čištění.

Kromě toho mohou být znečištěné gumičky, které chrání mikrofon před vlhkostí a prachem. Nezapomeňte je také zkontrolovat.

Pokud není mikrofon řádně vyčištěn párátkem nebo jehlou

Neopatrná manipulace s improvizovanými nástroji, jako je jehla nebo párátko, může vést k úplnému selhání mikrofonu, a proto je nutné jej vyměnit za funkční ekvivalent. A bez ohledu na to, co jste chtěli vyčistit, abyste obnovili původní funkční stav mikrofonu. Za těchto okolností může uživatel omylem porušit pájku BGA v řadiči nebo procesoru.

Nejčastější příznaky jsou následující: Mikrofon je velmi tichý a spolu s hlasem je slyšet i pozadí. V prvním případě je mikrofon vadný. V druhém případě obvykle selže mikrofon nebo je přerušen některý z jeho obvodů. Chcete-li problém vyřešit a vrátit smartphone do původního stavu, je třeba vyměnit mikrofon za novou funkční součást.

READ  jak povolit Apple pay v iPhonu x. Je bezpečné platit pomocí Apple pay

Selhání softwaru

První příčinou nefunkčnosti mikrofonu v telefonu je selhání operačního systému. Ať už máte v zařízení nainstalovaný Android, iOS, Windows nebo jakýkoli jiný operační systém, k poruchám dochází všude a dochází k nim spontánně.

Jak se můžete vypořádat s poruchou? Existuje několik možností, z nichž nejjednodušší je restartování zařízení. Tím se problém obvykle zcela vyřeší a mikrofon bude ve většině případů opět fungovat. Druhá možnost je radikálnější. obnovení továrního nastavení. Někdy může být porucha softwaru mnohem závažnější, než se na první pohled zdá, a prostý reset ji nevyřeší.

Vadný mikrofon a přerušení kontaktu

Úplná absence zvuku z mikrofonu může také znamenat, že mikrofon nebo jeho kontakty jsou poškozené. Vezměme si jako příklad tento případ.

Rozeberte telefon a přejděte ke spodní desce. Mikrofon má připájené dva dráty.

A teď to musíme svařit dohromady. Červená barva je pozitivní a černá negativní.

Nesmíte je zaměnit, jinak by mikrofon nefungoval.

Mikrofon obnoven a připraven k testování.

Pokud máte mikrofon SMD, bude pájení samozřejmě složitější.

Podrobný návod na pájení mikrofonu naleznete v tomto článku.

Uvolněný kabel

Je také možné, že se plochý kabel na spodní straně mikrofonu po nárazu odpojil od základní desky.

Jak zapnout mikrofon v telefonu se systémem Android pomocí sluchátek

Po připojení náhlavní soupravy do zásuvky smartphonu začne reproduktor fungovat sám od sebe. Často se ale také stává, že po zapnutí nefunguje. K tomu dochází proto, že se reproduktor ve sluchátkách sám nezapne.

 • Zástrčka, do které je náhlavní souprava zapojena, je poškozená. Zkontrolovat, zda funguje, je velmi snadné. Vložení jiného zařízení do zásuvky.
 • Citlivost zařízení, které funguje společně se sluchátky, majitel smartphonu sníží na minimum. Chcete-li to opravit, musí majitel smartphonu vstoupit do technické nabídky. Nejdříve však musí získat speciální kódové slovo.

Pokud reproduktor stále nefunguje, majitel smartphonu

 • vstoupí do nabídky.
 • Přesune se do kategorie Hardware.
 • Výběr sluchátek a mikrofonu. Důležité: název tlačítka se může v různých telefonech lišit. Jak reproduktor funguje, je třeba zkontrolovat v části Vylepšení řeči.

Poté uživatel zkontroluje všechna nastavení a nastaví reproduktor tak, aby fungoval přesně ve sluchátkách. Na závěr je důležité zkontrolovat všechna nastavení, uložit je. Až bude příště majitel smartphonu tyto informace potřebovat.

Zapnutí mikrofonu telefonu přes sluchátka

Častým problémem je problém s mikrofonem náhlavní soupravy. To má dva důvody:

 • Ztráta provozuschopnosti vstupního konektoru na telefonu nebo samotného mikrofonu. Testování náhlavní soupravy na jiném zařízení.
 • Nulová citlivost náhlavní soupravy. Řešení problému. otevření technické nabídky pomocí přístupového kódu a změna tohoto parametru.

Otevřete kartu „Hardware“ v otevřené nabídce, vyberte možnost „Mikrofon sluchátek“ a najděte nastavení citlivosti (Speech Enhancement). Po vyzkoušení různých nastavení je dále nutné nastavit zařízení tak, aby mikrofon dobře fungoval ve sluchátkách.

Vlhkost se dostala dovnitř

Po namočení mikrofonu zařízení se systémem Android se může stát, že vás osoba, se kterou mluvíte, nebude slyšet. Jednou z častých příčin obav majitele smartphonu nebo tabletu se systémem Android je tvorba oxidu na obvodu mikrofonu. Ta se může tvořit v jeho okolí i v systémovém konektoru pro připojení náhlavní soupravy.

READ  Jak obnovit smazané fotografie v telefonu Huawei.

Oxidové usazeniny lze obvykle dostatečně odstranit a mikrofon je pak opět schopen provozu. Pokud se však do mikrofonu dostane vlhkost, bude nutné jej vyměnit za nový prvek. Pokud se do mikrofonu chytrého telefonu dostane voda, dochází často k narušení funkce zařízení kvůli prvkům obvodu mikrofonu. To platí pro stabilizátory a varistory. Odstranění oxidů je často dostačující. Stojí za zmínku, že oxidy se skrývají pod filtrem EMIF, který se kvůli vlhkosti rychle stává nepoužitelným. V tomto případě se filtr EMIF nahradí.

řešení problémů

Pokud mikrofon systému Android nefunguje po vystavení vlhkosti nebo nárazu, pravděpodobně jej sami neopravíte. Mnohem realističtější řešení ucpání a softwarových chyb.

Jedním z příznaků zablokování je, že mikrofon může částečně fungovat, ale zvuk je značně zkreslený, takže osoba, se kterou mluvíte, téměř nic neslyší. Pokud se s tímto problémem setkáte, vyfoukněte a jemně vyčistěte malý otvor v krytu, který slouží jako lapač zvuku. Nevynucujte si selhání mikrofonu. jinak hrozí jeho poškození.

Pokud čištění nepomůže, ale jste si jisti, že nejde o hardwarový problém, použijte k řešení problému softwarové metody:

 • Otevřete nastavení a resetujte. Před vrácením dat zpět si je zálohujte, protože budou smazána. Povolení synchronizace kontaktů, resetování fotografií a videí na paměťovou kartu nebo do počítače.Zvýšení
 • Přeflashování zařízení.

Používejte oficiální nebo ověřený vlastní firmware, abyste předešli konfliktům mezi systémem a hardwarem.

Přečtěte si článek Jak obnovit smazané fotografie v systému Android

mikrofon, telefonu, nefunguje, dělat, když

Jak otestovat funkčnost mikrofonu v telefonu

Pokud máte pochybnosti o správné funkci mikrofonu, vyzkoušejte jej. To můžete provést pomocí aplikace Skype. Program se stáhne z obchodu s aplikacemi a akce se provedou následně:

 • Nejprve otevřete program a vyberte libovolný kontakt. Někdy se ale může stát, že v seznamu kontaktů nemáte nikoho, komu byste mohli zavolat. K tomuto účelu slouží speciální služba „Echo“. Jedná se o službu určenou ke kontrole připojení;
 • Při volání na někoho nebo při použití speciální služby byste měli říci několik frází. Budou automaticky přesměrovány na váš telefon, abyste mohli vyzkoušet, zda mikrofon funguje.

K získání informací můžete použít i jiné prostředky. Můžete například jednoduše zavolat rodinnému příslušníkovi nebo příteli. Zeptejte se osoby, se kterou mluvíte, jak dobře vás slyší.

Můžete také použít speciální aplikaci, ve které nahrajete svůj hlas a poslechnete si výslednou nahrávku. Pokud na nahrávce není slyšet vlastní hlas, mikrofon nefunguje správně. Stejným způsobem můžete nahrávat video a poslouchat zvuk, pokud není zvuk slyšet, zařízení nefunguje.

Možnosti montáže a diagnostiky

Pokud jste telefon poškodili pádem, silným nárazem nebo ponořením do tekutiny, nemůžete problém s mikrofonem vyřešit sami. Nejlepší možností je odnést telefon do servisního střediska k další diagnostice a opravě.

Pokud je problém způsoben selháním softwaru, můžete provést následující kroky:

 • resetovat zařízení;
 • vyčistit mezipaměť nebo odstranit nepotřebné soubory, které mohou zpomalit rychlost smartphonu;
 • Reset a reflash.

Tato poslední možnost by měla být použita pouze v krajním případě. Je tu však jeden důležitý bod: před obnovením továrního nastavení a přeflashováním byste měli zálohovat svá data, protože po tomto úkonu budou všechna data smazána. Proto se vyplatí přenést všechny soubory (fotografie, videa, zvukové soubory atd.) do smartphonu předem.д.) do počítače a po vyřešení problému se zvukem si znovu stáhněte. Takový závažný krok by však měl být učiněn pouze v případě, že jste si stoprocentně jisti, že se jedná o problém.

READ  co dělat, když nabíječka nenabíjí notebook. Kontrola spuštění baterie notebooku bez připojení k síti

Je možné, že problém spočívá v ucpaném otvoru mikrofonu. V tomto případě mikrofon funguje, ale zvuk je zkreslený, takže volající uslyší váš hlas špatně a tlumeně. Problém lze vyřešit poměrně snadno: foukněte do otvoru mikrofonem a vyčistěte jej jehlou nebo párátkem. Je nutné dělat vše co nejopatrněji, protože se jedná o šperk a ostrými a neopatrnými pohyby můžete smartphone poškodit a situaci ještě zhoršit.

Pokud zvuk mizí přerušovaně, je možné, že došlo k poruše elektrického kontaktu. To je možné jak v případech, kdy se do zařízení dostala vlhkost a způsobila oxidaci, tak v případech továrních vad. Druhý případ není tak častý a v tomto případě je nutné odnést zařízení do servisního střediska k opravě.

Vede mnoho rubrik na webových stránkách expertlandu.ru. Dobré znalosti technologií a elektroniky. Dokáže vyřešit jakýkoli technický problém během několika hodin, rád píše o svých zkušenostech a zážitcích.

Jednoho dne mi kamarád přinesl telefon s vybitým mikrofonem a požádal mě o pomoc s výměnou stejného mikrofonu. Telefon byl již rozebrán, mikrofon zakoupen, ale to je připájené sám neodvážil. Spadl mu tedy do vody a udělal to, co jsem mu poradil: ihned po vytažení telefonu z vody vyjmout baterii a co nejdříve ji umýt, i když může být plně funkční. Jde o to, že pokud se dostane vlhkost na velmi jemné dráty v deskách telefonu, tato bestie elektrolýza okamžitě začne jíst stejné dráty, takže vaše rada je okamžitě vyjmout baterii, pokud se telefon namočí. První lze vyřešit přeinstalací OS ( upgrade firmwaru); druhé lze vyřešit demontáží a důkladným umytím a vysušením desky plošných spojů (já umývám alkoholem). Pokud telefon nebude propláchnut, téměř jistě selže a bude velmi obtížné jej opravit.

Závady a možné příčiny

Existují různé příznaky poruchy mikrofonu:

Kolísání hlasitosti přenášeného zvuku (příliš tichý, pak příliš hlasitý nebo naopak);

Nejčastější příčiny jsou následující:

Nesprávné nastavení zvuku, nastavení hlasitosti;

Špatný příjem signálu mobilního operátora;

Otvor mikrofonu je blokován nějakým předmětem (někdy jej uživatelé zavírají rukou, aniž by si to uvědomili);

porucha operačního systému atd.

Všechny problémy lze zhruba rozdělit do dvou kategorií: softwarové a hardwarové. První z nich lze vyřešit přeinstalováním operačního systému (reflash). Ty vyžadují pečlivou diagnózu, aby bylo možné určit a vyřešit. Problém může být způsoben opotřebením některých součástí, nepřipojeným kabelem modulu (vypadl při pádu gadgetu), poruchou mikročipu. Pokus o výměnu může mít nezamýšlené důsledky. Kvalitní opravy vyžadují znalosti, zkušenosti a specializované vybavení.

Mikrofon je k dispozici v každém mobilním zařízení bez ohledu na jeho cenu nebo model. V novějších chytrých telefonech i ve starších tlačítkových zařízeních má tato součástka stejnou funkci. převádí hlasové informace z analogové podoby (zvukové vlny) na elektromagnetický signál.

| Denial of responsibility | Contacts |RSS