Hodnocení TOP 8 pevných disků (HDD) pro notebook v letech 2020-2021. Na co se zaměřit při výběru modelu?

Přehled toho nejlepšího podle redakce expertologie.Informace o výběrových kritériích. Informace o výběrových kritériích. Tento materiál je subjektivní a nepředstavuje doporučení ke koupi. Před nákupem se možná budete muset poradit s odborníkem.

Pevný disk a další důležité systémové příslušenství jsou od počátku dodávány s každým novým notebookem. Ale jak jej budete používat, možná budete chtít nebo dokonce potřebovat vyměnit pevný disk za výkonnější nebo větší. Často jsou tyto změny v balení provedeny ihned po zakoupení samotného notebooku. V takovém případě je třeba zakoupit pevný disk samostatně, přičemž je třeba si uvědomit, že zařízení musí splňovat několik požadavků. Redakce časopisu Expertology vám nabízí řešení na klíč. hodnotí modely pevných disků, které naši odborníci považují za nejlepší pro notebooky.

Funkce

Abyste si mohli vybrat správný interní disk pro svůj notebook, musíte vědět, jaké funkce jsou klíčové (přečtěte si článek „Levný, ale výhodný aneb výběr správného notebooku“).

Formát a tloušťka

Notebooky jsou menší než stolní počítače, takže používají 2,5palcový formát (osobní počítače používají 3,5palcový formát). Přihrádka v přístroji je dimenzována tak, aby se do ní vešly. Pokud je tedy tloušťka zakoupeného pevného disku větší, než je tloušťka stanovená výrobcem notebooku, pevný disk na místo nenainstalujete.

Před zakoupením interního disku zkontrolujte jeho tloušťku, abyste se ujistili, že je vhodný pro váš notebook. Tuto informaci najdete na webových stránkách výrobce v popisu modelu.

Kapacita

Člověk si pořídí nový pevný disk, aby získal další volné místo pro ukládání dat (zajímavé je přečíst si „Jak vytvořit několik nových oddílů z jednoho disku“)?“). Čím více dat do notebooku ukládáte, tím prostornější musí být interní disk. Pokud zařízení používáte k surfování na internetu, nekupujte velkokapacitní pevný disk.

Na dnešním trhu jsou k dispozici disky s kapacitou od 250 GB do 2 TB a více. Zvýšení „kapacity“ pevného disku zvýší jeho cenu.

Otáčky vřetena

Čím vyšší je rychlost vřetena jednotky pevného disku, tím vyšší jsou vibrace a hlučnost. Nekupujte proto do svého notebooku vysokorychlostní pevné disky. Standardní otáčky pevného disku jsou 5400, 5900, 7200 nebo 10000 otáček za minutu. Chcete-li si užít méně nepohodlný notebook, vyberte si model notebooku s 5900 až 7200 otáčkami za minutu./min.

READ  Jak nainstalovat systém Windows na nový notebook lenovo. Instalace systému Windows 10 ze systému

Rychlost čtení/zápisu

Buďte zodpovědní za rychlost svého počítače. Čím vyšší je rychlost, tím rychleji se zpracovávají informace: spouštění operačního systému, kopírování dat, spouštění programů a her. U moderních herních notebooků je tento parametr velmi důležitý, proto vybírejte HDD s vysokou rychlostí čtení/zápisu.

Užitečné vědět! Rychlost otáčení pevného disku ovlivňuje rychlost čtení. jsou na sobě závislé.

Velikost mezipaměti

Rychlost zpracování pevného disku závisí na kapacitě mezipaměti. Nyní je k dispozici 16MB, 32MB, 64MB a větší velikost mezipaměti. S rostoucí velikostí mezipaměti roste i výkon počítače.

Výrobce

Mnoho společností vyrábí pevné disky. Jak však ukázala praxe, nejspolehlivější a nejkvalitnější modely nabízejí společnosti Western Digital, Hitachi a Samsung. Další výrobci: Seagate, Toshiba, Lenovo, Fujitsu.

Další informace o tom, jak vybrat výrobce, najdete v tomto videu.

Rozhraní

Standard 3.0 zásuvka prochází dvakrát více. Pro vyřešení problému použijte speciální kabel. Jedna zásuvka slouží k výměně dat a napájení, druhá k příjmu energie.

Nyní už víte, jak vybrat externí pevný disk pro svůj počítač. Zvažte další parametry, které doporučuji při nákupu zvážit.

vybrat, správný, pevný, disk, notebook, nebo

Chlazení

Relevantní pro 3,5″ disky, které se během provozu zahřívají. Pořiďte si model s integrovaným ventilátorem.

Materiál pouzdra

  • Plastové. Cenově nejdostupnější a nejlevnější varianta;
  • Kov. Spolehlivost a dlouhá životnost;
  • Pogumované stránky. Odolnost proti poškození deformací a sklouznutí na hladkém povrchu.

Pokročilý software

Výrobci vybavují zařízení specializovaným softwarem. Např. zálohovací nástroje, ochrana složek heslem.

Klíčové aspekty při výběru pevného disku pro notebook

Při výběru pevného disku pro notebook byste se měli nejprve zaměřit na 3 klíčové vlastnosti. Formát, rozhraní a tloušťka pevného disku. Pokud tyto vlastnosti ignorujete, můžete si koupit pevný disk, který později nebudete moci nainstalovat do svého notebooku.

Formátový faktor

Notebooky používají výhradně 2.5″ pevné disky. Při výběru pevného disku do notebooku je tedy třeba v první řadě vyloučit pevné disky s tvarovým faktorem 3.5 palců.

Rozdíl ve velikosti mezi 2.5 и 3.5″ pevné disky

3.5palcové pevné disky se používají ve stolních počítačích, serverech, přehrávačích médií a dalších zařízeních. Ale téměř nikdy ne pro notebooky.

Rozhraní

Další věcí, na kterou je třeba se při výběru pevného disku pro notebook zaměřit, je rozhraní pro připojení. Notebooky používají pouze rozhraní SATA. Zatímco na trhu najdete 2.5″ pevné disky SATA i SAS (SCSI).

READ  jak stahovat filmy do iPadu bez počítače. Jak stahovat filmy do iPadu nebo iPhonu z obchodu iTunes

Rozhraní SATA pro 2.5″ pevný disk

Pevné disky s rozhraním SAS (SCSI) se používají v serverech a nejsou vhodné pro notebooky. je jednoduše nemůžete zapojit. Modely s tímto rozhraním by tedy měly být také vyloučeny.

Tloušťka pevného disku

Při výběru pevného disku do notebooku je také velmi důležité věnovat pozornost jeho tloušťce. Moderní 2.Tloušťka 5″ pevných disků se může značně lišit. Nejnovější dostupné pevné disky jsou 15 mm, 9 mm a 9 mm.5 mm a 7 mm. Teoreticky jsou k dispozici i jiné velikosti, ale není reálné je na trhu najít.

Rozdíl v tloušťce mezi 2.5palcové pevné disky

Pokud si koupíte silnější pevný disk, do pouzdra notebooku se prostě nevejde. Tenčí model pravděpodobně můžete nainstalovat, ale jinak by visel v šasi, což by způsobilo rychlé odumírání disku. Zjistěte, jak silný pevný disk chcete mít v notebooku, a pak si vyberte ten, který vám bude vyhovovat.

Srovnávací tabulka nejlepších pevných disků pro notebooky

Název Klíčové vlastnosti Cena
WD Blue Mobile 2 TB K výkonu přispívají rychlost otáčení vřeten 5 400 otáček za minutu, připojení SATA III a 128 MB mezipaměti. 0.55 А. ₽ 5 790
Seagate ST2000LX001 Tloušťka 7 mm, rychlost vřetena 5 400 otáček za minutu, 8 GB nevolatilní paměti MLC NAND flash. ₽ 6 590
WD BLUE 3D NAND SATA SSD 500GB 64vrstvá technologie flash, řadič Marvell 88SS1074, velikost vyrovnávací paměti 512 MB, limit čtení 560 MB/s, limit zápisu 530 MB/s. ₽ 4 490
Toshiba HDWD110UZSVA Formát disku je 3.5″, rozhraní SATA III, velikost mezipaměti 64 MB. ₽ 2 590

Výběr správného pevného disku musí vycházet z použití. Pro práci nebo studium postačí kompaktní disk s kapacitou kolem 320 GB. Pro rodinné archivy fotografií a videí navíc stačí 500 až 750 GB. Hráč, hráč, kameraman nebo blogger, kterému nic neunikne, potřebuje 1-2 GB úložiště.

Důvodem je to, že dnešní hry jsou poměrně „těžké“. některé zabírají až 100 GB místa na pevném disku. Video, i když je natočeno v rozlišení HD, které neodpovídá moderním standardům kvality, také zabírá hodně volného místa na disku.

Vezměte také na vědomí, že samotný operační systém může vyžadovat až 30 GB místa v závislosti na verzi systému. Přidejte programy, které potřebujete k práci, a máte 40-50 GB čistě technického obsahu.

Hodně místa na pevném disku zabírá hudba v kvalitě FLAC nebo filmy v rozlišení Full HD a vyšším. Zvuk ve formátu MP3, dokonce i při 320 kb/s, a filmy v HD „váží“ podstatně méně. Hudbu a filmy v této kvalitě dnes najdete na mnoha místech online a můžete je sledovat nebo poslouchat online, takže není nutné ukládat tento obsah na místní disk.

READ  Co si vybrat iPhone XS nebo 11

Vše v jednom: univerzální HDD

Pokud nemáte SSD disk, ale potřebujete zrychlit start systému, zvažte hybridní SSHD disky, které kombinují klasickou konstrukci s malou vyrovnávací pamětí SSD. Výhodou tohoto řešení je rychlejší stahování často používaných souborů z mezipaměti SSD při zachování ceny odpovídající „tradičním“ modelům. Typickým SSHD je Seagate FireCuda.

Obvyklá moudrost říká, že uživatel (sysadmin, inženýr. podtržení) zjistí, že záloha je poškozená, až když se ji pokusí obnovit. Ale co když nemáte vlastní server a zařídit si cloudové úložiště je problematické?? Řešením je zakoupení externího pevného disku. Jednou z hlavních výhod takového řešení (kromě mobility) je minimální mechanické opotřebení. Koneckonců, pokud necháte disk většinu času na poličce, vydrží mnohem déle. Pravda, a zemře snadněji. Pravidelně proto kontrolujte zálohy!

Spolehlivost a výkon disků jsou při budování takového pole nejvyšší prioritou. Nejlepší volbou pro takové aplikace je pevný disk speciálně navržený pro použití v pracovních stanicích. Můžete se například podívat na seznam doporučení společnosti QNAP (Quality Network Appliance Provider). Pro jistotu je lepší navrhnout disky s identickými specifikacemi, ale od různých výrobců, aby se minimalizovala možnost současného selhání. Kombinujte například společnosti Western Digital a Toshiba.

Toshiba HDWL120UZSVA 2TB

Posledním diskem v tomto výběru je Toshiba HDWL120UZSVA.

Tento disk je také nejběžnější, nicméně má jednu „vychytávku“, a to 9mm tloušťku namísto 7mm jako ostatní disky v seznamu.5 mm.

S některými zařízeními mohou být mechanicky nekompatibilní, proto doporučujeme, abyste se před nákupem ujistili, že s nimi nejsou žádné problémy.

Jak zjistit vlastnosti jednotky pevného disku v počítači

Tři způsoby, jak zjistit, která jednotka je nainstalována. Začněme tím nejjednodušším.

Použití nástrojů operačního systému

Stiskněte WinR, pak „mmc devmgmt.msc“. Vyhledejte si název: Google nebo Yandex pro informace a podívejte se na specifikace zařízení.

Specializovaný software

Instalace nástroje AIDA64. Otevřete aplikaci, přejděte do ní:

vybrat, správný, pevný, disk, notebook, nebo

Vizuální metoda

Rozebrání počítače. Vyjměte zařízení, přečtěte si informace o něm. Podrobnosti naleznete v části „Jak opravit HDD“.

| Denial of responsibility | Contacts |RSS