Oprašte svůj notebook. 4 nejlepší léky v roce 2022

Jak často uklízíte svůj dům?? Pokud provedeme průzkum, zjistíme, že v průměru zhruba jednou týdně. Někdo častěji, někdo mnohem méně, ale obecně je to asi takto.

Dobře, a teď otázka: jak často čistíte svůj notebook?? Zkoušeli jste si doma vyčistit notebook od prachu? A v tomto okamžiku se většina z nich zatváří překvapeně: „A proč ho vlastně čistit? A tak to funguje skvěle! Mám jen vlažný, protože je starý.

Je to oficiální. žádný notebook se nezahřívá, protože je starý. Zaschlá termální pasta, extrémní zátěž, práce v poušti, odpadky. to jsou příčiny přehřátí a někdy i smrtelných zranění. O tom, jak ochladit notebook, si přečtěte v mém přehledu chladicích podložek, ale nyní budeme hovořit o poslední položce. prachu v domácnosti. Pro váš notebook je to jako běžná bolest v krku při nachlazení. Snadno zachytitelný, snadno léčitelný, ale velmi závažné komplikace, pokud se neléčí. A kvůli „blbostem! Zmizí to samo!“, to se děje ve většině případů. Pouze notebook nemá komplikace. umře najednou, nebo shoří něco lokálního, jako je procesor nebo integrovaná grafická karta, což se rovná koupi nového počítače.

Proč potřebujete čistit notebook??

Notebook je navržen tak, aby komponenty vyzařující teplo, jako je procesor, severní můstek nebo grafická karta, byly chlazeny nuceným prouděním vzduchu a chladiči.

Na konci těchto trubek jsou připájené zářiče, které se skládají z mnoha desek vedle sebe. Vzduch proudící mezi těmito deskami odvádí teplo a ochlazuje je, a ty zase ochlazují trubky, které odvádějí teplo od čipů.

Celý systém funguje jako vysavač a nasává obrovské množství nečistot, které se usazují na radiátorech. V důsledku toho se výrazně zhoršuje odvod tepla a stejný procesor se při zátěži přehřívá. Někdy je to tak daleko, že nahromaděný prach brání otáčení lopatek ventilátoru.

Všechny tyto faktory společně výrazně snižují výkon notebooku a v některých případech vedou k vyhoření hardwarových komponent.

Jak poznáte, že je na zemi hodně prachu??

Nyní si řekneme, jak zjistit, zda je již třeba notebook vyčistit, a poté vám poradíme, jak se přehřívání zbavit sami:

  • Můžete také přejít na oficiální webové stránky AIDA64 a stáhnout si ruskou verzi programu zdarma. Pak jej nainstalujte a spusťte. V levé části softwaru otevřete kartu Počítač, poté Senzory a v pravé části okna uvidíte teplotu hardwarových komponent počítače.
READ  Jak nainstalovat systém Windows na nový notebook lenovo. Instalace systému Windows 10 ze systému

Běžně se předpokládá, že grafický adaptér má normální teplotu do 70 °C a procesor do 60 °C.

Tento program je vhodný pro všechny operační systémy, včetně Windows XP, 7, 8, 10. Když už jste přesvědčeni, že si notebook musíte oprášit sami, přikládáme druhou část článku.

oprášit, notebook

Poznámka: pro chlazení notebooku není k dispozici žádný software. Čas víry v pohádky skončil.

Čištění bez demontáže

Pokud je notebook starý pouze rok, můžete jej účinně vyčistit, aniž byste museli otevírat zadní panel. Budete potřebovat 1 spotřebič dle vlastního výběru:

Jakmile vyberete zařízení, které chcete z notebooku odstranit, můžete zahájit proces odstraňování prachu. Nejlepším místem pro odstranění prachu je dobře větraná čistá místnost.

Na notebooku najděte otvor, kterým během provozu uniká teplý vzduch. Otvor je obvykle zakrytý prachovým filtrem na boku nebo na zadní straně stroje. Umístěte před tento otvor jeden z čisticích nástrojů dle vlastního výběru a proudem vzduchu vyfoukejte všechny nečistoty a prach nahromaděné v chladicím prostoru. Akci několikrát zopakujte. Používáte-li vysavač, musí být vysavač předem přepnut na vyfukování.

Tato možnost odstranění prachu z notebooku nemůže nahradit kompletní čištění. Umožní vám však udržet zařízení v normálním provozu po dobu několika měsíců. V každém případě bude nutné po 2-3 měsících notebook rozebrat kvůli kvalitnímu vyčištění chladicího systému a výměně tepelné pasty.

oprášit, notebook

Jak vyčistit chladicí systém notebooku rukama

Chcete-li zjistit, jak vyčistit klávesnici a tlačítka notebooku doma, přejděte na tento odkaz

Jak vyčistit notebook

Jakmile jsme se ztotožnili s hlavními částmi, můžeme přistoupit k otázce, jak vyčistit notebook. Stojí za zmínku, že notebook lze čistit dvěma způsoby. s demontáží a bez ní. První z nich je vhodný pro vážné znečištění a pouze v případě, že jste si jisti, že dokážete systém správně rozebrat a znovu sestavit.

Odstraňování prachu bez demontáže

Nejjednodušší způsob, jak odstranit prach z notebooku, je nerozebírat jej. Pro lehké znečištění a preventivní čištění je tato metoda vhodná.

K vysávání notebooku bez jeho rozebírání budete potřebovat fén, vysavač nebo pistoli na stlačený vzduch. Všechny budou plnit stejnou funkci.

Chcete-li vysoušet prach fénem, vypněte notebook a počkejte, až zcela vychladne. Dalším krokem je položení na bok a přiložení k ventilačnímu otvoru. U většiny modelů se nachází na zadní straně. U některých na bočních panelech spotřebiče.

Chcete-li z počítače odfouknout prach, musíte fén nastavit na režim studeného vzduchu a na několik sekund zapnout nejnižší výkon. Poté je třeba fén na půl minuty vypnout a znovu zopakovat foukání. Aby byl notebook bezprašný, je nutné provést minimálně 5-10krát tento postup.

READ  Jak aktualizovat Google Chrome na notebooku

Totéž proveďte s vysavačem nebo tlakovou lahví na stlačený vzduch. Vysavač s jemnou tryskou nebo foukač je vhodný, pokud je váš notebook velmi tenký a fén je na odfukování příliš velký.

Kompletní vyčištění notebooku

Pokud otázku, jak vyčistit chladič, nevyřešíte jednoduchým vyčištěním, musíte provést kompletní vyčištění notebooku a k tomu je třeba počítač rozebrat.

Prvním pravidlem při demontáži notebooku je dávat pozor, abyste neztratili žádnou součástku, a odpojované položky si zapamatovat nebo vyfotografovat. Ještě než začnete, je dobré najít si příručku k počítači a rozložit si před sebou všechny potřebné nástroje.

Rozebrání a kompletní vyčištění počítače probíhá následovně:

  • Vypněte notebook a počkejte, až zcela vychladne.
  • Otevřete zadní víko notebooku. Pokud si nejste jisti, jak vyjmout zadní část notebooku, podívejte se na pokyny online pro váš konkrétní model. Většinu krytů však lze jednoduše odstranit vyšroubováním šroubů křížovým šroubovákem.

Po dokončení práce byste měli postupovat v opačném pořadí. Netlačit při instalaci komponentů a utahování matic, protože mnoho modelů má plastové pouzdro, které se při tlaku snadno zlomí.

Po dokončení montáže je nutné zařízení zapnout a zkontrolovat, jak funguje. Je důležité zkontrolovat pevné disky a grafickou kartu. Pokud byla práce provedena správně. notebook se zapne bez hluku, nebude se zahřívat a všechny systémy budou fungovat a rychle se spustí.

Důležité! Nerozebírejte notebook sami, pokud se na něj vztahuje záruka. Je lepší vzít do salonu profesionála a neplatit za to nebo zaplatit minimální záruční částku.

Vlastnosti notebooků od různých společností

Postup čištění modelů od různých výrobců je prakticky totožný, mění se pouze demontáž zadního krytu, chladiče a chladiče.

Notebooky Lenovo a Aser mají jednoduchý design. Stačí vyjmout baterii, odšroubováním šroubů odstranit kryt ventilátoru.

Společnost Lenovo vyvinula software Lenovo Energy Management, který v režimu odstraňování prachu zrychluje ventilátor a pomáhá zbavit se nečistot. Analogií společnosti Hewlett Packard je HP CoolSense. Technologie rozpozná, na jakém povrchu je zařízení používáno, a zvolí vhodný režim výkonu a chladicí systém.

Počítač Asus Eee PC by se musel doslova rozebrat kus po kuse, protože přístup k chladiči je stejně jako u mnoha modelů Hewlett Packard obtížný.

Při demontáži Samsungu a Asusu K se odstraní celý zadní panel a někdy i klávesnice.

První způsob čištění notebooku. pro začátečníky

Tento způsob odstraňování prachu z notebooku je určen pro ty, kteří nejsou dostatečně obeznámeni s počítačovými komponenty. I když jste dosud nerozebírali počítače, natož notebooky, postupujte podle následujících kroků a uspějete.

  • Šroubovák k odstranění spodního krytu notebooku
  • Kanystr se stlačeným vzduchem (běžně dostupný)
  • Čistý suchý povrch, na kterém se čistí
  • Antistatické rukavice (volitelné, ale doporučené)
READ  Jak nainstalovat Mac OS na notebook

Krok 1. odstranění zadního krytu

Nejprve notebook zcela vypněte: neměl by být v režimu spánku ani hibernace. Odpojte nabíječku a vyjměte baterii, pokud to váš model vyžaduje.

Postup při odstraňování krytu se může lišit, ale obecně platí, že je třeba

oprášit, notebook
  • Odstraňte šrouby ze zadního panelu. Upozorňujeme, že některé modely notebooků mohou mít pod gumovými nožičkami šrouby nebo nálepky. Někdy jsou šrouby také na bočních hranách (obvykle na zadní straně) notebooku.
  • Po odstranění všech šroubů sejměte kryt. U většiny modelů notebooků je nutné víko posunout na jednu stranu. Pokud máte pocit, že vám něco překáží, dbejte na to, abyste odstranili všechny šrouby.

Krok 2. Vyčištění ventilátoru a chladiče

Většina moderních notebooků má chladicí systém podobný tomu, který vidíte na obrázku. Chladicí systém využívá měděné trubky k propojení čipu grafické karty a procesoru s chladičem a ventilátorem. Chcete-li chladicí systém vyčistit od velkých kusů prachu, můžete začít pomocí vatového tamponu a poté zbytky vyčistit pomocí nádoby se stlačeným vzduchem. Pozor: trubičky pro odvod tepla a žebra chladiče lze náhodně ohnout, což by se nemělo stávat.

Ventilátor lze také čistit stlačeným vzduchem. Krátkými stisky zabraňte příliš rychlému otáčení ventilátoru. Dbejte také na to, aby mezi lopatkami chladicího ventilátoru nebyly žádné předměty. Na ventilátor také nevyvíjejte tlak. Ještě jednu věc je třeba mít na paměti: láhev se vzduchem držte ve svislé poloze a neotáčejte ji dnem vzhůru, protože jinak by se tekutý vzduch mohl dostat na desky a poškodit elektronické součástky.

Některé modely notebooků obsahují několik ventilátorů a chladičů. V tomto případě stačí zopakovat výše uvedené kroky čištění u každého z nich.

Instalace chladiče a sestavení notebooku.

Před instalací chladiče můžete základní desku a místo, kde byl chladič nainstalován, očistit kartáčkem. Při instalaci chladiče buďte co nejopatrnější. Nejprve přesně zarovnejte konektory (otvory) základní desky a chladiče tak, aby se shodovaly.

Poté otočte o půl otáčky a utáhněte všechny šrouby rovnoměrně jeden po druhém. Hlavně nezapomeňte zasunout napájecí konektor chladiče. Víko notebooku jednoduše zavřete oprášením.

| Denial of responsibility | Contacts |RSS