Jak připojit pevný disk ke směrovači: pokyny pro různé směrovače

Byt je plný zařízení, která potřebují připojení k internetu nebo domácí síti. Umožňuje televizoru, notebooku a mobilním zařízením přístup k vašemu osobnímu úložišti. Filmy a televizní pořady uložené na pevném disku počítače tak může sledovat z libovolného zařízení. Počítač musí neustále pracovat, aby mohl poskytovat obsah ostatním uživatelům: spotřebovává energii, vydává hluk, opotřebovává se.

Nákup síťového úložiště (NAS) není pro mnoho lidí levný. Náklady začínají na 10 000 USD a výše. Moderní směrovač a externí pevný disk však problém snadno vyřeší.

Jak vybrat směrovač a pevný disk?

Chcete-li síťovou jednotku připojit k síti prostřednictvím směrovače, potřebujete „správný“ směrovač. Musí mít port USB. Pokud má směrovač gigabitové porty LAN, je důležitá verze USB. Pokud máte rozhraní s rychlostí 1000 Mbit/s, je USB 3 nutností.0. Možnost zápisu až 60 MB/s a čtení až 100 MB/s.

Pro levný směrovač je verze 2 v pořádku. Šířka pásma USB 2.0.0 šířka pásma je dostatečná pro sledování filmů ve Full HD z více zařízení.

Úspora rychlosti je nepravděpodobná, pokud máte omezený rozpočet. Pokud máte finanční prostředky a zařizujete seriózní úložiště, vyplatí se koupit dvoupásmový router s podporou MIMO. Pak je užitečný také integrovaný klient torrent.

S jednotkou je to jednodušší. Stačí i starý pevný disk z notebooku. Adaptér USB-SATA lze snadno zakoupit a stojí 300-400 eur. Případně můžete zakoupit 3,5″ pevný disk s dokovací stanicí, ale router jej nemusí vidět. Externí HDD s rozhraním USB je nejlepším řešením.

Pokyny pro TP-Link

Sdílení souborů prostřednictvím sítě směrovače TP-Link se vytváří následujícím způsobem:

 • Připojte pevný disk nebo USB disk ke směrovači a restartujte obě zařízení, abyste se ujistili, že v jejich komunikaci nedošlo k softwarové chybě;
 • Otevřete libovolný prohlížeč v počítači a zadejte ID sítě 192.168.1.1 nebo 192.168.0.1. Pouze jedna z těchto adres bude fungovat;
 • Ve vyskakovacím okně zadejte své uživatelské jméno a heslo (admin, admin). Stiskněte klávesu Enter;
 • Vyberte kartu „Sdílení sítě“;
 • Klikněte na „Služba sdílení;
 • V otevřeném okně zadejte nový název pevného disku, který je připojen k síti. Nezapomeňte zaškrtnout políčko „sdílet tento svazek“, aby ostatní zařízení viděla složku jednotky;
READ  Jak připojit reproduktory počítače k televizoru LG. Specifikace televizních reproduktorů: jak vybrat ten správný

Chcete-li získat přístup k informacím o úložišti z chytrého telefonu, tabletu, počítače, notebooku nebo televizoru, můžete postupovat stejně, jak je popsáno v pokynech k routeru Asus.

Nyní znovu přejděte na kartu „Sdílení sítě“ a otevřete podpoložku „Uživatelské účty“. Představte si uživatelské jméno a heslo. Toto jsou přihlašovací údaje, které zadáte na všech zařízeních pro přístup ke složce jednotky. Pokud je necháte prázdné, bude moci kdokoli připojený k síti prohlížet a upravovat vaše soubory, což není bezpečné.

Zbývá jen aktivovat funkci sdílení. Chcete-li to provést, vraťte se do okna „Sdílení zařízení“ a stiskněte klávesu Start.

připojit, externí, pevný, disk, směrovači

Proč připojovat pevný disk k zařízení Wi-Fi

Je pohodlné, když můžete sledovat filmy, fotografie a poslouchat hudbu uloženou v počítači ze smartphonu, tabletu nebo notebooku. K tomu však musí být počítač neustále spuštěn. Pokud nechcete závodit s počítačem, můžete si samozřejmě koupit zařízení NAS. Stojí to ale pěkný peníz. Levnější variantou je připojení externího pevného disku k modernímu směrovači.

Chcete-li disk přeměnit na síťový cloud, potřebujete vhodný router, konkrétně model s portem USB. Měli byste také zvážit verzi USB. Pokud má vaše síťové zařízení gigabitové porty LAN, zvolte třetí verzi. Nabízí dobré rychlosti 60 a 100 Mb/s pro zápis a čtení dat.

Pro levná síťová zařízení však bude fungovat i port verze 2. Jeho šířka pásma je dostatečná pro sledování videa v plném rozlišení z více zařízení.

Tip: Pokud chcete sdílet úložný prostor s více zařízeními, hodí se vám dvoupásmový model s podporou technologie MIMO.

O pevný disk se nemusíte starat. Pokud nemáte externí úložné zařízení, můžete použít i pevný disk ze starého počítače, pokud máte adaptér USB-SATA. Je však důležité vzít v úvahu verzi USB. Musí odpovídat verzi portu síťového zařízení, jinak dojde ke snížení rychlosti.

Stojí za zmínku, že serverové pevné disky není praktické používat k vytvoření takového „domácího“ cloudu: jejich cena je vyšší než u modelů pro domácnosti. Pevné disky na straně serveru, které EServer poskytuje, jsou užitečné pro podniky, e-shopy a další velké organizace.

připojit, externí, pevný, disk, směrovači

Vestavěný správce souborů a uživatelská práva

Keenetic má vestavěný správce souborů, který mimochodem chybí v tolik oblíbeném FreeNASu. Je základní a krásná, ale omezuje se na nahrávání, stahování, vytváření nových složek a mazání. Pro každou složku je možné nastavit přístup pro uživatele z klientských zařízení. Do samotného správce souborů však může přes web vstoupit pouze správce.

READ  Při volání se obrazovka Android nerozsvítí

V prvním kroku potřebujeme vestavěného správce souborů Keeneticu k vytvoření několika složek v našem sdíleném síťovém prostoru. Tradičně vytvářím /public pro sdílení souborů, /media pro hudbu, /download pro torrenty a /backup pro zálohy a Time Machine.

K čemu ho potřebuji? Především je třeba udržovat v souborech určitý pořádek a samozřejmě nastavit přístupová práva. Hudbu a torrenty zpřístupním veřejnosti, aby je mohla vidět televize a různé přehrávače. Pro /backup vytvořím samostatného uživatele, kterého bude znát pouze Acronis True Image a Apple Time Machine. Tak je naděje, že se šifrovací viry nedostanou k mým zálohám.

Pro složku /public vytvořím samostatného uživatele s jednoduchým heslem, který ji trvale připojí jako síťový disk. Pokud nějaký virus zničí data na něm, mám všechny důležité věci zálohované v /backup.

Výběr směrovače Wi-Fi

Při výběru bezdrátového směrovače se v první řadě zaměřte na jeden nebo více portů USB. Je to nutnost. Skvělou volbou je model bezdrátového směrovače TP-Link Archer C7. Nezapomeňte věnovat pozornost verzi USB, protože ta ovlivňuje přenosovou rychlost, a tedy i rychlost čtení a zápisu. Zařízení s porty USB 3 jsou dnes de facto lídrem.0.

připojit, externí, pevný, disk, směrovači

Pokud však váš router disponuje pouze 100Mbit/s datovými porty, můžete se omezit pouze na jeden port USB 2.0, protože tento směrovač nemůže využívat všechny funkce USB 3.0. Pokud však máte gigabitové porty, doporučujeme zvolit router Wi-Fi s rozhraním USB 3.0. Dokáže zapisovat rychlostí až 60 MB/s a číst rychlostí až 100 MB/s.

Přítomnost portu USB 2.0 je dostatečná pro stahování souborů, kancelářské úlohy nebo sledování video obsahu ve Full HD. Je však třeba vzít v úvahu výpočetní výkon samotného směrovače, jeho správnou konfiguraci, rušení od sousedních kanálů, současné zatížení v podobě počtu uživatelů a řadu dalších faktorů. Pokud potřebujete organizovat sdílené úložiště pro velký počet uživatelů, je to nejlepší volba. Dvoupásmový model routeru 2,4 GHz a 5 GHz (Dual Band) s technologií MIMO.

Připojení ke společnosti Huawei

Většina směrovačů Huawei je vybavena optickým terminálem GPON, který má vestavěný konektor USB. Připojte pevný disk ke směrovači přes tento port a přistupte k webovému rozhraní směrovače pomocí prohlížeče v počítači. Postupujte podle pokynů:

 • Adresa používaná pro přístup k programovacímu rozhraní je 192.168.100.1. Uživatelské jméno a heslo jsou root a admin;
 • Po úspěšném přihlášení věnujte pozornost kartám v horní části okna. Klikněte na položku „Network Application“;
 • Na levé straně stránky se nyní zobrazí seznam dostupných oken. Musíme otevřít aplikaci USB;
 • V poli Obsah karty zaškrtněte políčko zobrazené na obrázku. Aktivuje server. Na stejné stránce vyplňte pole „uživatelské jméno“, „heslo“. Vedle řádku „Zařízení USB“ otevřete rozevírací seznam a vyberte název pevného disku, ke kterému se mají ostatní uživatelé sítě připojit;
 • Změny potvrďte stisknutím tlačítka Použít.
READ  jak připojit sluchátka qumo accord k počítači. Nastavení náhlavní soupravy v systému Windows xp

Data z pevného disku jsou nyní k dispozici všem zařízením připojeným ke směrovači Huawei.

Příprava jednotky

Většina „hlupáků“ používá systém Windows a pro ně je souborovým systémem NTFS. Takový pevný disk je nejlepší připojit k routerům Asus a Zyxel Keenetic, které používají speciální ovladače NTFS zaručující vysokou rychlost. Ostatní routery se nemohou pochlubit běžnou rychlostí čtení a zápisu. Společnost Apple vyžaduje souborový systém HFS.

Vzhledem k tomu, že většina routerů je založena na systému Linux, nejsou při formátování pevného disku na Ext4 žádné problémy s kompatibilitou. Nebudete jej však moci připojit k počítači se systémem Windows, aniž byste na disku vytvořili nový souborový systém se ztrátou dat.

Špatnou zprávou pro ty, kteří plánují použít svůj starý disk, je, že. Musí odstranit všechny oddíly a naformátovat jednotku, protože směrovače obvykle nerozpoznají více než jeden oddíl.

Stahování torrentů a šíření médií

Stahování torrentů je organizováno prostřednictvím klienta Transmission, který je nainstalován jako samostatný modul. Po stažení je třeba postupovat podle následujících kroků:

 • Vyberte sekci „Aplikace“.
 • Vyberte kartu klient torrent.
 • Aktivace tohoto softwaru.
 • Určete adresář, do kterého chcete uložit stažený obsah.
 • Zde aktivujete vzdálené ovládání přes internet. pak můžete proces stahování a nahrávání ovládat z počítače nebo telefonu.

Další důležitou funkcí je technologie DLNA. To umožňuje streamovat média do televizorů a dalších zařízení. Stejně jako u služby Transmission ji můžete aktivovat stažením a aktivací komponenty a výběrem příslušné sekce.

| Denial of responsibility | Contacts |RSS