Připojení digitálního set-top boxu k televizoru: jak to udělat správně

Před připojením přijímače k televizoru je třeba si ujasnit, co je přijímač zač. Jak víte, digitální vysílání funguje v novém formátu. Kromě dvaceti standardních televizních kanálů je digitální televize schopna zachytit více než tři sta různých televizních kanálů a tento počet se bude postupně zvyšovat. Většina starších set-top boxů, dokonce i LCD a plazmové televizory, je navržena pro práci s analogovým signálem.

Vezměte také na vědomí, že čím dále je místo příjmu od nejbližší věže, tím nižší je kvalita signálu. Pro zlepšení kvality vysílání kanálů na úroveň Full HD je nutné k televizoru připojit speciální zařízení, které se nazývá set-top box. Toto zařízení si můžete nainstalovat a nakonfigurovat také sami. Pokud ji nemůžete nastavit sami, můžete vždy využít služeb profesionálů.

Něco málo o digitálních set-top boxech

Digitální set-top box pro televizor je obdélníkový nebo čtvercový přístroj, ke kterému můžete připojit anténu. Set-top box je zase připojen k televizoru kabelem. Set-top box (tuner, dekodér) tak zprostředkovává signál z antény do televizoru. Převádí digitální signál na normální signál, který televizor rozpozná.

TV set-top box

Set-top box je malé zařízení, které převádí digitální signál z antény tak, aby jej televizor rozpoznal

Při nákupu byste měli hledat označení DVB-T2 na krabici.

Jak připojit digitální set-top box

Při připojování se ujistěte, že máte na set-top boxu a televizoru správné konektory. Někdy je možné, že se k sobě nehodí. To je možné například v případě, že set-top box má pouze výstup HDMI a televizor nemá stejný konektor. V takovém případě můžete použít adaptéry.

Ke starému televizoru

Televizní přijímač, který se vyrábí již dlouhou dobu, může přijímat pouze analogové signály. Stále více televizních kanálů využívá digitální vysílání. Musíte si zakoupit set-top box a připojit ho ke starému televizoru, abyste mohli sledovat. To se provádí následujícím způsobem:

 • Má řadu konektorů. RF IN se používá pro digitální anténu. Vloží se kabel od vnitřní nebo síťové antény.
 • Pro připojení set-top boxu k televizoru se používá konektor RCA.
 • Zařízení je třeba zapojit do elektrické zásuvky.
 • Po zapnutí set-top boxu je třeba provést příslušná nastavení. Za tímto účelem stiskněte tlačítko „Source“ na dálkovém ovladači. V nabídce vyberte požadovaný vstup. Obvykle se k tomuto účelu používá AV.

Pomocí dálkového ovladače v nabídce zapnete automatické vyhledávání kanálů.

Některé starší modely nemají vstupní konektor AV. To platí pro elektronkové televizory „Horizon“, „Beryozka“, „Record“ a některé další. V tomto případě byste měli použít vysokofrekvenční modulátor. V tomto případě je postup připojení následující:

 • Anténu můžete k set-top boxu připojit obvyklým způsobem.
 • K RF-modulátoru je připojen pomocí kabelu.
 • K televizoru se připojuje přes anténní vstup.

Váš starší set-top box pak bude přijímat digitální televizní signál. Pomocí set-top boxu a vf modulátoru se převede do formátu vhodného pro tuto značku televizoru.

Připojení pomocí konektorů RCA

K modernímu televizoru

Set-top box můžete připojit následujícím způsobem:

 • Televizor musí být před zákrokem vypnutý.
 • Připojení kabelu od antény k tuneru.
 • Připojte přijímač k elektrické zásuvce pomocí napájecího zdroje.
 • Propojte STB a televizor pomocí vhodného kabelu. Najděte vhodný způsob připojení podle konektorů na STB a televizoru.
 • Pokud máte výstup RF-OUT, musíte jej připojit ke vstupu antény. V tomto případě budete moci sledovat digitální i analogové kanály.
 • Nyní je třeba zapnout televizor. V nastavení je třeba zadat typ připojení (AV, HDMI, SCART).
 • Poté se v přijímači automaticky vyhledají kanály.
READ  Jak blokovat číslo na Samsung Galaxy

Po dokončení tohoto postupu můžete sledovat televizi.

Způsoby připojení STB k televizoru

Set-top box je dodáván s kabelem s adaptérem pro připojení k elektrické síti a adaptérem pro připojení k televizoru (ne vždy). Před zakoupením jakéhokoli hardwaru se podívejte, jakým typem konektoru je televizor vybaven. U většiny modelů Samsung, LG jsou vyvedeny na zadním nebo bočním panelu.

Celkem existuje 7 variant připojení přijímače k televizoru: RCA, Scart, HDMI, DVI/D-SUB, LAN, CAM-modul, anténní vstup.

Jednoduché schéma připojení

Samostatné zařízení (STB) je připojeno přímo ke zdroji signálu, přívodu elektřiny a televizní obrazovce. Obecné schéma připojení mezi přijímačem a televizorem je následující:

 • Před připojením všech zařízení je odpojte od elektrické sítě.
 • Připojte set-top box a televizor prostřednictvím vybrané zásuvky.
 • Připojte anténu nebo kabel (zdroj signálu) k přijímači. Pro tento účel je k dispozici samostatný vstup.
 • Zapněte všechna zařízení. Spuštění automatického nastavení kanálu.

Pokud je přijímač správně připojen k televizoru, kanály se naladí rychle a ihned je k dispozici 20 volných televizních programů. Pokud máte placené připojení k internetu a televizi od operátora nabízejícího služby ve vaší domácnosti, jako je například společnost Tricolor, musíte zařízení připojit a provozovat.

Přes konektor RCA

Klasické připojení starších televizorů je přes zásuvku Tulip nebo RCA. Stejný způsob připojení konzolí DVD a dalšího vybavení. Na každé straně kabelu jsou tři zástrčky: červená, bílá a žlutá. Žlutá barva není nutná pro připojení přijímače k televizoru přes tunely. Červený a bílý vodič jsou zvukové signály.

Televizor a set-top box mají stejné barevné zásuvky tulipánů. Kromě toho jsou všechny označeny samostatnou značkou. Maximální kvalita, kterou můžete získat s touto možností přenosu digitálních kanálů. až 1080p.

Důležité! Tulipánové kabely jsou napájecí kabely. Zapojení KONEKTOR RCA pouze v případě, že je vypnuto napájení televizoru a STB.

Prostřednictvím služby Scart

Široká plochá zástrčka v televizoru je vhodná pro příjem digitálního signálu. Varianta Scart má na jednom konci široký konektor a na druhém tulipánový konektor, ve kterém je umístěn set-top box. Jedná se o menší a rychlejší způsob připojení tuneru k televizoru.

Připojení pomocí HDMI

Moderní digitální TV používá kabel HDMI. Jedná se o koaxiální kabel s velkou šířkou pásma. Připojení přijímače k televizoru přes HDMI umožňuje sledovat televizní kanály v rozlišení Full HD.

Připojení zařízení přes DVI/D-SUB

Výkonné a kvalitní přijímače, které se používají také pro Smart TV, mají videoadaptér. Poskytuje vysokou rychlost přenosu signálu, kvalitu zvuku a obrazu. Jako adaptérový kabel lze použít k propojení klasického monitoru a systémové jednotky osobního stolního počítače.

Důležité! Chcete-li použít tento způsob připojení přijímače k televizoru, zkontrolujte, zda je televizor vybaven zásuvkou D-SUB. V opačném případě je nutný pomocný adaptér, který mírně snižuje kvalitu televizního přenosu.

Schéma připojení k síti LAN

Univerzální set-top boxy Smart jsou vybaveny zásuvkou LAN pro připojení k internetu. Přenos je prováděn technologií IPTV. Nekóduje ani nedekóduje signál. Přenáší se přímo, což ovlivňuje vysokou kvalitu obrazu a zvuku.

IPTV nejčastěji nabízejí mobilní operátoři, kteří do vícepodlažních domů přivádějí internet a digitální televizi. Nepotřebujete přímé připojení k síti. K tomu slouží samostatný kabel instalovaný v bytě.

Jak připojit CAM

Satelitní přijímače jsou vybaveny moduly CAM. Umožňuje sledovat nejen 20 základních kanálů, ale také připojit nabídky balíčků od zvoleného operátora. Modul CAM je vlastně karta, která se instaluje do přijímače. Nevyžaduje další připojení.

Připojení přes anténní vstup

Antény a satelitní antény lze připojit přes zásuvku RF IN. Je univerzální a vhodný pro analogovou i digitální televizi. Tento kulatý vstup je k dispozici u všech tunerů bez ohledu na rok výroby a balení.

Přiřazení konektorů

Váš set-top box má několik slotů, jejichž funkce naleznete v uživatelské příručce dodané se set-top boxem. Pokud je například uživatelská příručka v čínštině, nově příchozí uživatel nebude schopen zjistit jejich funkce. Proto stojí za to podívat se na konektory, které se dodávají s nejběžnějšími set-top boxy.

READ  Jak připojit Apple Watch k telefonu

Porty jsou obvykle umístěny na zadní straně zařízení, aby nepřekážely uživateli. Zadní část přijímače tedy vypadá takto:

Vpravo vidíte kabel, který je zakončen zástrčkou pro připojení do zásuvky. Moderní modely používají místo toho odpojitelný kabel. Na boční straně STB jsou také následující konektory:

 • Toto je výstup antény. Zde můžete vložit kabel, který vychází z antény. Jedná se o port, který umožňuje set-top boxu přenášet televizní signál.
 • Toto je zásuvka pro satelitní anténu. Ten se mírně liší od toho pro anténu. V závislosti na typu televizoru, který budete používat, budete potřebovat jeden nebo druhý.
 • Jedná se o port HDMI, který byl v dnešním materiálu několikrát zmíněn. Jedná se o nejpohodlnější rozhraní pro připojení set-top boxu k televizoru.
 • Jedná se o kabelové výstupy RCA (elektronkové výstupy RCA). Ty se dělí na video port a dva audio porty. Obvykle se tyto konektory používají k připojení zařízení ke staršímu televizoru, který nemá rozhraní HDMI.

Několik vysvětlení je třeba podat také v souvislosti s chytrými set-top boxy. Kromě výše uvedených konektorů mají další konektory. V tomto případě se jedná o port LAN pro připojení k internetu a port USB. Smart Set-top boxy jsou zároveň zřídkakdy vybaveny anténním výstupem.

Obecné schéma připojení a konfigurace kanálů

Chcete-li připojit starý televizor k novému set-top boxu a přijímat kanály s vysokou kvalitou obrazu a zvuku, postupujte podle obecných pokynů:

 • Koupit vhodný set-top box pro váš typ vysílání: anténa, kabel, IPTV (pokud váš operátor přijímač neposkytuje, potřebujete jej).
 • Pro připojení tuneru k STB potřebujete adaptér (kabel).
 • Připojení zařízení. Pak jej zapojte.
 • Stiskněte tlačítko HDMI 1 na dálkovém ovladači televizoru prostřednictvím nabídky nebo tlačítka Sou
 • Vstup do menu pomocí dálkového ovladače z STB. Vyberte nastavení. typ připojení „kabel“. Přejděte na automatické nastavení kanálu.
 • Počkejte, až budou staženy všechny televizní kanály. Stiskněte tlačítko uložit.

Kanály můžete nastavit ručně. Každému nalezenému programu přiřaďte jiné číslo. Po dokončení stiskněte tlačítko „Uložit“.

Propojení bezplatného digitálního televizoru s televizorem používajícím různé typy přijímačů

Digitální signál přenášený prostřednictvím set-top boxu může pocházet z různých přijímačů. Než připojíte televizní tuner k televizoru, musíte si uvědomit, o kterých třech typech přijímačů mluvíme, a zvážit, které z nich jsou vhodné.

Užitečný tip! Při porovnání antén pro příjem pozemního vysílání je satelitní vysílání univerzální. V tomto případě stačí pro příjem signálů různých formátů jednoduše připojit přijímač k reflektoru pomocí nové hlavice.

Anténa VHF. Jedná se o nejstarší zařízení pro příjem televizního signálu, takže vysílá pouze v analogovém formátu. Tento typ vysílání brzy zanikne a ustoupí digitální televizi. Vzhledem k tomu, že retranslátory RTRS nejsou dosud všude instalovány (zejména v řídce osídlených oblastech daleko od velkých měst), je analogové vysílání mezi obyvatelstvem stále žádané. Ačkoli je k dispozici pouze 10 kanálů, analogová televize je díky širokému rozšíření dostupná téměř všude.

Anténa UHF je přijímač novější generace, takže ji lze použít i pro příjem digitálních kanálů. Tato anténa je svou konstrukcí a velikostí podobná přijímači pro analogové vysílání. Lze jej bezplatně používat k příjmu vysílání ve vysokém rozlišení. Je třeba poznamenat, že digitální televize je poměrně novým fenoménem, takže ne každý má přístup ke všem kanálům. Chcete-li používat digitální opakovač, musíte vědět, jak připojit zesilovač k televizoru.

Abyste mohli set-top box správně připojit, musíte zjistit, jaký typ přijímače se používá

anténa pro příjem signálů ze satelitu. Taková anténa se používá pro příjem digitálních signálů DVB-S2 i analogových signálů. Vysílá na gigahertzových frekvencích, takže signál můžete přijímat kdekoli v zemi, protože je dostupný.

Schéma připojení

Set-top box si vždy můžete nainstalovat sami. Schéma připojení je poměrně jednoduché: stačí určit „stáří“ televizoru a stanovit příslušný postup.

Staré a nové modely se liší, zařízení jsou vybavena různými typy konektorů.

READ  Jak přepnout televizi do digitální televize

Pro moderní televizory

Připojení digitálního set-top boxu k novému modelu televizoru se skládá z následujících kroků:

Anténa

Připojení digitálního set-top boxu k televizoru začíná kabelovým připojením k videopřijímači. anténě. T2 air můžete úspěšně přijímat na stejnou anténu, která vám zbyla z analogové televize. Pokud jste byli zvyklí přijímat klasickou televizi bez rušení, není důvod měnit anténní systém. Pokud však vaše anténa nemá dobrý příjem, možná byste měli zvážit pořízení nové. Ještě předtím však zkontrolujte, zda špatný obraz není způsoben vadnou anténou nebo jejím špatným nastavením.

Venkovní anténa

Obr. 2 Venkovní anténa Chcete-li sledovat digitální televizi HD DVB-T2, musíte věnovat pozornost parametrům příjmu ve vaší oblasti a správně nastavit anténu. Nejprve zkontrolujte směr vysílání, tj. místo nejbližšího vysílače, abyste mohli anténu správně nainstalovat. Za druhé, zkontrolujte přenosovou frekvenci multiplexu, abyste mohli v set-top boxu vybrat vhodnou frekvenci. Za třetí, čím silnější je vysílač ve vaší oblasti, tím větší je jeho dosah. Kvalita příjmu je ovlivněna místní krajinou, překážkami. Zkontrolujte, zda je anténní kabel v přijatelném stavu.

Mohlo by vás zajímat: Vynález televize

Pokud se ukáže, že vaše stará anténa nezajišťuje dobrý příjem, ať už kvůli slabému signálu nebo terénu, budete nuceni zakoupit novou anténu s lepšími parametry. Která anténa je vhodná?

Ve specializovaných obchodech najdete různé modifikace antén. Liší se nejen rozsahem frekvencí (pásem), které přijímají, ale také tvarem, velikostí, kvalitou a materiálem. Ale jak už to tak bývá, mnohé návrhy rozhodování neusnadňují.

Trochu složité. Než se rozhodnete a koupíte anténu, podívejte se na střechy sousedních budov, abyste využili zkušeností obyvatel, kteří mají příjem digitální pozemní televize.

 • pokud je to možné, používejte nezesílené (pasivní) antény. Je méně náchylný k rušení. Každé další zpracování signálu (zesílení, dělení) je zdrojem šumu a způsobuje zhoršení kvality příjmu
 • V podmínkách dobré „viditelnosti“ vysílače (málo překážek) má smysl zvolit směrovou anténu. Její výhodou je, že soustřeďuje a zesiluje signál;
 • V obtížných příjmových podmínkách, kdy je vysílač skrytý, např. za stromořadím, zvolte širokoúhlou anténu. Díky své konstrukci má širší pokrytí než směrové antény a dokáže „zachytit“ signály z několika směrů, včetně odrazů;
 • Pokud je situace s televizním příjmem poměrně nepříznivá (daleko od opakovače, slabý signál, spousta překážek), pak není jiná možnost než připojit anténu vybavenou předzesilovačem.

Vnitřní anténa

Obrázek 3 vnitřní anténa

Přemýšlíte, jak připojit vnitřní anténu pro příjem T2? Použití vnitřních antén pro pozemní digitální příjem má svá omezení. Pokud máte ve své oblasti silnou anténu, můžete si dovolit estetickou a pohodlnou vnitřní anténu. Vnitřní antény se bohužel vyznačují nízkým ziskem a jsou velmi často vybaveny zesilovači s vysokým ziskem. I když je signál dostupný, je příjem na vnitřní anténě náchylný na místní rušení (kroky v bytě, provoz elektrických spotřebičů, projíždějící auta za oknem). To se projevuje pauzami v příjmu se „zamrzlým“ obrazem nebo charakteristickými čtverci na obrazovce.

Navzdory svému atraktivnímu vzhledu proto nemusí být parabola dostatečná pro příjem digitální televize na set-top boxu.

Mohu satelitní anténu připojit k digitálnímu set-top boxu??

Obr. 4 Satelitní anténa

Jak už název napovídá, digitální pozemní televize. je vysílána pozemně. Proto je často kladena otázka: „Lze digitální set-top box připojit k satelitní anténě?“?“Na to existuje logická odpověď. v žádném případě. Možnosti satelitní antény nezahrnují příjem pozemních televizních signálů. „Rozumí“ pouze satelitnímu signálu, na který je zaměřen a naladěn.

| Denial of responsibility | Contacts |RSS