Jak nainstalovat systém Windows 10 z paměti USB [průvodce krok za krokem]

Přestože mnoho uživatelů systém Windows 10 kritizuje, získává si stále větší oblibu. Nové počítače a notebooky. takže všechny s Windows 10 (a ovladače pro starý hardware se přestanou vydávat, takže časem budou všechny na novém OS). Já jsem například již přešel na tento operační systém.

Instalace systému Windows 10 se v podstatě příliš neliší od instalace předchozích systémů Windows 7, 8 (a dokonce i XP). Pořadí úkonů je stejné: vytvořit záchranné médium, odpovídajícím způsobem nakonfigurovat systém BIOS (UEFI), spustit instalační program a postupovat podle jeho doporučení.

V tomto článku projdu krok za krokem, jak a co udělat, co vytvořit, v jakém pořadí nainstalovat nový systém Windows 10 do počítače/notebooku. Pokyn je především určen začátečníkům, takže po jeho přečtení může operační systém nainstalovat kdokoli.

Na konci roku 2021. vyšel nový operační systém Windows 11. doporučuji se s ním seznámit!

Obnovení operačního systému namísto přeinstalace.

2.1 Jak obnovit počítač ve Windows 10.

Takže tady je slíbený tip. Ne každý ví, že místo dlouhé a bolestivé přeinstalace systému Windows 10 můžete operační systém rychle obnovit do původního čistého stavu obnovením továrního nastavení.

Je to stejné jako normální přeinstalace, ale ušetří to spoustu času a stresu. Můžete si dokonce vybrat, zda chcete vše vymazat, nebo si ponechat osobní soubory.

I když nainstalovaný software a nastavení operačního systému budou stejně pryč. Proto je nejlepší si předem připravit seznam programů, které bude třeba po ukončení instalace znovu nainstalovat.

Návrat systému Windows 10 do původního stavu je velmi jednoduchý.

To je vše! Po několika minutách se systém vrátí do původního stavu. jako v den instalace. Je velmi pravděpodobné, že nebudete muset nic přeinstalovávat. Zkuste.

„Desítka“ se odmítá spustit kvůli nějakému problému? Stále je možné vrátit se k původnímu nastavení (přitom se odstraní i chyby, které problém způsobily). Stejně jako? Po několika neúspěšných pokusech o spuštění vás operační systém vrátí do nabídky spouštění. Vyberte možnost „Obnovit počítač do původního stavu“ a postupujte podle výše popsaných kroků.

2.2 Jak se vrátit k předchozí verzi systému Windows 10.

Deset nefunguje správně po další aktualizaci? Naštěstí nemá smysl ani přeinstalovávat Windows 10 od začátku. během chvíle se můžete snadno vrátit k předchozímu sestavení.

Ještě chvíli. systém se postará o zbytek, několikrát se restartuje a voilá. máte opět svůj starý systém.

Spuštění počítače z paměti USB.

Následující postup je pro každý počítač jedinečný. Nastavení systému BIOS pro zavádění nebo výběr zařízení pro jednorázové zavedení systému.

Restartujte počítač a dávejte pozor, abyste nepřeskočili vstup do systému BIOS před spuštěním základní desky. Obvykle to vypadá následovně:

Základní deska počítače vás vyzve, abyste stiskli klávesu DEL pro vstup do systému BIOS. (U některých modelů je to F2 nebo ESC)

Výrobce / zařízení Verze systému BIOS Klíč BIOS
Mat. Základní desky MSI AMI Del
Základní deska. Základní desky Gigabyte Ocenění Del
Mat. Základní desky Asus AMI Del
Mat. Desky Intel Ocenění Phoenix Del
Mat. Základní desky AsRock AMI Del
Notebooky Asus F2
Notebooky Acer Uvnitř H2O F2
Notebooky Acer Phoenix F2
Notebooky Dell Dell F2
Notebooky HP Esc. F10
Notebooky Lenovo AMI F2
Notebooky Packard Bell Zabezpečené jádro Phoenix F2
Notebooky Samsung Zabezpečené jádro Phoenix F2
Notebooky Sony Vaio Uvnitř H2O F2
Notebooky Toshiba Phoenix F2
Notebooky Toshiba Uvnitř H2O F2

Pokud se vám ji podaří stisknout, dostanete se na hlavní kartu a nás zajímá BOOT:

V případě systému AMI BIOS to bude vypadat takto. Pokud máte AWARD nebo UEFI, může nabídka vypadat jinak.

READ  Jak zapnout obrazovku na notebooku ASUS

Na kartě BOOT můžete změnit pořadí zařízení a samostatně pevných disků:

V obou nabídkách vyberte možnost spustit paměť USB:

Poté byste měli normálně ukončit svou činnost s nedotčeným nastavením. F10 a odpověď Ano.

Způsoby změny pořadí spouštění a spouštěcí nabídky pro základní desky se systémem BIOS a UEFI. Při prohlížení příruček mějte na paměti, že BIOS/UEFI vaší základní desky nemusí být podobný. Někdy můžete pouze přenést princip z návodu na vaši situaci.

Stažení obrazu ISO systému Windows 7 do počítače

Než budete moci vytvořit bootovací disk CDROM se systémem Windows 7 na paměťovém zařízení USB, musíte nejprve najít kvalitní obraz ISO systému. Na webu je k dispozici mnoho sestavení operačního systému s mnoha novými programy, funkcemi a aplikacemi. Tato sestavení změnila standardní motivy a standardní zvuky, ale ne každému se takové změny líbí. Proto našim uživatelům nabízíme ke stažení originální obrazy systému Windows 7. Každý, kdo hledá vlastní sestavu, ji může snadno najít na webu.

Vhodný obraz systému Windows 7 najdete v článku „Originální obrazy systému Windows 7“. Zde si můžete stáhnout anglickou i ruskou verzi tohoto oblíbeného operačního systému.

Po stažení bitové kopie můžete přistoupit k druhému kroku. vytvoření bootovacího USB disku na jeho základě.

Nastavení systému Windows 10 po instalaci

Po dokončení instalace operační systém automaticky provede všechna potřebná počáteční nastavení. Pro nastavení personalizace počítače stačí provést několik dalších jednoduchých kroků:

 • Zvolte region (zemi). ovlivňuje primární rozložení klávesnice, formát data, času a národní měny. Země. počáteční výběr regionálních nastavení
 • Kontrola správného výběru primárního (základního) rozložení klávesnice. Výběr primárního rozložení klávesnice
 • Pokud potřebujete další rozložení klávesnice (jiné než anglické a ruské), systém vás vyzve k jeho přidání. Pokud potřebujete druhé rozložení klávesnice, přidejte ho v kroku výběru klávesnice
 • Pokud je váš počítač připojen k internetu, bude vám nabídnuto vytvoření účtu Microsoft nebo přihlášení k účtu, který již máte. Pokud ještě nemáte účet Microsoft, můžete si ho vytvořit kliknutím na příslušné tlačítko
 • Poslední přímka. úprava nastavení ochrany osobních údajů. Pokud jste opatrní, deaktivujte všechny položky v tomto dialogovém okně. Čím více položek zakážete, tím lépe: systém deaktivuje shromažďování dat
 • Systému bude trvat delší dobu, než se nastavení konečně projeví. Po dokončení nastavení bude ještě nějakou dobu trvat, než se nastavení projeví
 • Zobrazí se rozhraní pracovní plochy, které signalizuje, že je systém připraven k použití. Po zobrazení plochy je systém Windows 10 připraven k práci

Optimálním médiem pro nasazení operačního systému je bootovací flash disk s distribucí systému Windows 10. Na rozdíl od optických médií s jedinou zapisovací jednotkou můžete na flash disku uchovávat nejaktuálnější verzi operačního systému. Stačí zkontrolovat aktualizace na oficiálních stránkách společnosti Microsoft a pravidelně přepisovat obraz aktuálním.

Vytvoření spouštěcí paměti pro instalaci

Prvním krokem je vytvoření bootovacího USB flash disku (nebo DVD) s instalačními soubory systému Windows 10. Pokud máte licencovaný operační systém (nebo licencovaný systém dříve nainstalovaný v počítači nebo notebooku), nejlepším způsobem, jak vytvořit bootovací USB disk, je použít oficiální nástroj společnosti Microsoft, který je k dispozici na adrese https://www.microsoft.com/en-ru/software-download/windows10 (klikněte na „Download Tool Now“). Další způsoby stažení originálního systému Windows 10 najdete v části Jak stáhnout ISO systému Windows 10 od společnosti Microsoft.

Proces vytvoření bootovacího flash disku systému Windows 10 s originálním obrazem v programu od společnosti Microsoft se skládá z následujících kroků:

systém, windows, notebooku, pomocí, klíče, kopírování
 • Po spuštění oficiálního nástroje Microsoft Media Creation Tool přijměte licenční podmínky, vyberte možnost „Vytvořit instalační médium“ a zadejte jazyk a verzi systému Windows 10. V tuto chvíli stačí vybrat „Windows 10“ a vytvořený flash disk nebo obraz ISO bude obsahovat edice Windows 10 Professional, Home a single language, výběr edice se provádí během instalace systému. Pro téměř všechna moderní zařízení je žádoucí zvolit edici x64.
 • V dalším okně vyberte „USB flash disk“, zadejte připojený flash disk (data na něm budou vymazána) a počkejte, až se instalační soubory systému Windows 10 stáhnou a zapíší na flash disk. Stejný nástroj použijte ke stažení originálního obrazu ISO systému pro vypálení na disk. Ve výchozím nastavení vás nástroj vyzve ke stažení verze a edice systému Windows 10 (bude zaškrtnuto stahování s doporučeným nastavením), na kterou můžete v počítači upgradovat (na základě vašeho aktuálního operačního systému).
READ  Potřebujete nainstalovat antivirus na Windows

V případě, že máte vlastní obraz ISO systému Windows 10, můžete vytvořit bootovací disk různými způsoby: v případě UEFI jednoduše zkopírováním obsahu souboru ISO na flash disk naformátovaný souborovým systémem FAT32, pomocí freewaru, jako je Rufus (oblíbené a pohodlné řešení), UltraISO nebo příkazového řádku. Další informace o různých metodách najdete v samostatném návodu Bootovací USB flash disk systému Windows 10.

Příprava na instalaci, spuštění počítače nebo notebooku z paměti USB

Před pokusem o instalaci systému se postarejte o svá důležitá osobní data (včetně pracovní plochy). V ideálním případě by měl být uložen na externím disku, na samostatném pevném disku v počítači nebo na jednotce D. samostatném oddílu na pevném disku, pokud je k dispozici.

Ještě jeden krok před zahájením instalace je spuštění z USB flash disku nebo disku v systému BIOS (UEFI) počítače nebo notebooku. Za tímto účelem restartujte počítač (je lepší počítač restartovat, nikoli vypínat a zapínat, protože funkce rychlého spouštění systému Windows v druhém případě mohou narušit potřebné akce) a

 • Nebo vstupte do systému BIOS (UEFI) a v seznamu spouštěcích zařízení umístěte instalační jednotku na první místo. Chcete-li vstoupit do systému BIOS, obvykle před spuštěním operačního systému stiskněte klávesu Del (u stacionárních počítačů) nebo F2 (u notebooků). Další informace. Jak spustit systém BIOS z paměti USB.
 • Nebo použijte Boot Menu (výhodné a praktické). speciální nabídku pro výběr jednotky, ze které se má tentokrát bootovat, vyvolanou rovněž speciální klávesou po zapnutí počítače. Další informace. Jak vstoupit do nabídky Boot Menu.

Po spuštění z distribuce systému Windows 10 se na černé obrazovce zobrazí zpráva „Press any key to boot from CD or DVD“ (ne vždy viditelná). Stiskněte libovolnou klávesu a počkejte na spuštění instalačního programu. Možný problém v této fázi a jeho řešení: BIOS/UEFI nevidí bootovací disk Windows 10.

Vytvoření zaváděcího disku USB pro instalaci

Před zahájením instalace je třeba připravit bootovací USB disk se soubory systému Windows 11. V případě nového operačního systému je třeba si v této části uvědomit některé nuance:

 • Pokud je váš počítač nebo notebook plně kompatibilní se systémem Windows 11 nebo se nekompatibilita projevuje pouze nepodporovanou generací procesoru, můžete použít oficiální metodu vytvoření bootovacího USB flash disku pomocí nástroje Media Creation Tool, o kterém si povíme níže. Kompatibilitu svého počítače můžete zjistit podle metod popsaných v části Jak zjistit kompatibilitu systému Windows 11.
 • Pokud zařízení není kompatibilní s minimálními požadavky systému Windows 11, nejčastěji. není podporován modul důvěryhodné platformy TPM 2.0 nebo TPM 1.2 (tato verze je vhodná pro čistou instalaci), je třeba vytvořit instalační jednotku pomocí alternativních metod, jak je popsáno zde: bootovací flash disk nebo obraz Windows 11 bez TPM, CPU a Secure Boot.

Pomocí následujících kroků připravte bootovací flash disk systému Windows 11 pro čistou instalaci původního systému oficiálním způsobem nabízeným společností Microsoft:

 • Přejděte na stránku pro instalaci systému Windows 11 na oficiálních stránkách společnosti Microsoft. https://www.microsoft.com/en/software-download/windows11
 • V části „Vytvořit instalační médium systému Windows 11“ klikněte na „Stáhnout“ a uložte nástroj Media Creation Tool do počítače.
 • Spusťte nástroj a přijměte licenční smlouvu.
 • Na další obrazovce se zobrazí výzva ke konfiguraci jazyka a verze systému. Výchozí nastavení je shodné se systémem, který je již v počítači nainstalován. Zrušení zaškrtnutí políčka „Použít doporučená nastavení pro tento počítač“ vám umožní vybrat systémový jazyk. Pole „Výstup“ zůstane „Windows 11″. na flashce bude Windows 11 64-bit Pro a Home.
 • Dalším krokem je výběr instalačního média, které má být vytvořeno. Pokud je pro instalaci vyžadován disk USB, vyberte možnost „USB flash disk“.
 • V seznamu vyměnitelných jednotek vyberte paměťovou kartu, na kterou chcete zapsat instalační soubory. Všechna data na disku USB budou odstraněna. Pokud jste jednotku ještě nepřipojili, připojte ji a klikněte na tlačítko „Aktualizovat seznam jednotek“. Pokud se USB disk po připojení nezobrazí v seznamu, je možné, že jej počítač detekuje jako „místní jednotku“, nikoli jako „vyměnitelnou jednotku“. zkuste jinou.
 • Počkejte, až systém Windows 11 stáhne a zapíše soubory na připojenou vyměnitelnou jednotku.
 • Po dokončení vytvoření bootovacího flash disku se zobrazí zpráva „USB flash disk je připraven“, kliknutím na „Hotovo“ ukončete nástroj pro vytváření médií.
READ  Jak pořídit snímek obrazovky na notebooku Asus. Použijte klávesu pro tisk obrazovky

Pokud máte vlastní obraz ISO systému Windows 11, který chcete použít k instalaci, můžete místo výše uvedené formální metody použít jiný způsob vytvoření bootovacího USB disku systému Windows 11, který vám umožní napsat vlastní obraz.

systém, windows, notebooku, pomocí, klíče, kopírování

Instalace systému Windows 7 na paměťové zařízení USB v notebooku

Spuštění instalace operačního systému. Po spuštění paměti USB se zobrazí hlavní nabídka instalace.

 • Potvrzení souhlasu s licencí na produkt Microsoft.Stiskněte tlačítko „Další“. Pokud máte nálepku systému Windows 7 s klíčem, doporučujeme stáhnout obraz operačního systému verze, která je na nálepce. To vám umožní pokračovat v používání vaší licence.
 • Zobrazí se okno s nastavením pevného disku. V tomto případě použijeme nový pevný disk. Doporučujeme vám, abyste si data předem uložili na disk „D“ nebo na externí disk. Při instalaci nového operačního systému doporučujeme rozdělit pevný disk na dva oddíly. Disk „C“ bude sloužit k instalaci programů a druhý disk bude sloužit k ukládání souborů a dokumentů do úschovy. Při správném přístupu je nejlepší rozdělit disk na stejné části. V tomto případě jsme 500 GB rozdělili na dvě části.
 • Stejným způsobem postupujte i u zbytku pevného disku a vytvořte jednotku „D“. Abyste se vyhnuli pozdějším problémům, je třeba jej ihned naformátovat. Pokud tak neučiníte, nebude po instalaci operačního systému jednotka „D“ viditelná. Stiskněte tlačítko „Formát“.
 • Při restartování zařízení je třeba vyjmout USB disk, aby se notebook znovu nespustil.
 • Pokud je proces úspěšný, zobrazí se následující obrázek.
 • Instalace bude pokračovat a stačí počkat ještě několik minut.
 • Jak vidíte, naše menu se změnilo z angličtiny na ruštinu. Po dokončení instalace se počítač znovu restartuje.
 • V dalším okně můžete zadat heslo, potvrdit heslo, zadat nápovědu k heslu. Nebo to můžete v případě potřeby provést později v samotném systému Windows.
 • Na další obrazovce se zobrazí „Zadejte klíč produktu“. V tomto okamžiku nemá smysl zadávat klíč. Protože vaše zařízení ještě není připojeno k internetu kvůli nedostatku ovladačů pro síťovou kartu. Stačí stisknout tlačítko „Přeskočit“.
 • Pokud máte originální licenci Windows 7, klikněte na „Použít doporučené nastavení“, což umožní aktualizaci operačního systému a jeho plný běh. Pokud používáte pirátskou verzi, klikněte na možnost „Odložit řešení“.

Na konci výše uvedených kroků bude dokončena konfigurace operačního systému. Poté následuje příprava pracovní plochy.

Gratulujeme, úspěšně jste nainstalovali systém Windows 7 z jednotky flash, ale čeká vás ještě něco dalšího.

Jak nainstalovat systém Windows 7 z paměti USB

Pokud chceme nainstalovat systém Windows 7 z paměti USB, musíme nejprve zajistit, aby se počítač po zapnutí sám spustil z paměti USB. V některých případech k tomu dojde automaticky, ale je to poměrně vzácné, a pokud se tak nestane, je čas vstoupit do systému BIOS. To provedete stisknutím klávesy Del nebo F2 (někdy jsou možné i jiné volby, jak se zobrazí na úvodní obrazovce) ihned po spuštění počítače, ale předtím, než se spustí operační systém.

Jakmile se zobrazí obrazovka systému BIOS (ve většině případů se jedná o nabídku s bílými písmeny na modrém nebo šedém pozadí), vyhledejte položku Advanced Settings nebo Boot nebo Boot Settings. Pak vyhledejte First Boot Device a zjistěte, zda můžete spustit systém z paměti USB. Pokud ji máte, vložte ji do. Pokud ne a pokud předchozí možnost spuštění z USB flash disku nefungovala, vyhledejte položku Pevné disky a na první místo vložte bootovací USB flash disk se systémem Windows 7 a poté do pole První spouštěcí zařízení vložte pevný disk. Uložte konfiguraci a restartujte počítač. Po restartování počítače byste měli zahájit instalaci systému Windows 7 z paměťového zařízení USB.

Další praktickou možnost instalace systému Windows z paměťového zařízení USB najdete zde: Jak vytvořit bootovací paměťové zařízení USB

| Denial of responsibility | Contacts |RSS