Špatný jas monitoru. Jak zvýšit jas obrazovky notebooku?

Jas obrazovky monitoru je jedním z nejdůležitějších údajů při práci s počítačem, který ovlivňuje únavu očí. Za slunečného dne je obraz na monitoru obvykle bledý a špatně viditelný, pokud není zvýšen jas. Pokud je tedy jas monitoru nízký, musíte namáhat zrak a oči se rychle unaví (což není dobré).

V tomto článku se chci zaměřit na nastavení jasu monitoru notebooku. Existuje několik způsobů, jak toho dosáhnout, podívejme se na každý z nich.

Důležitý bod! Jas obrazovky notebooku má velký vliv na spotřebu energie. Pokud je notebook napájen z baterie. zvýšením jasu se baterie vybije o něco rychleji. Článek o tom, jak prodloužit výdrž baterie notebooku: https://pcpro100.info/kak-uvelichit-vreichit-vremya-rabotyi-noutbuka-ot-akkumulyatora/

Jak zvýšit jas obrazovky notebooku

1) Funkční klávesy

Nejjednodušší a nejrychlejší způsob, jak změnit jas monitoru, je použít funkční klávesy na klávesnici. Obvykle je třeba stisknout funkční tlačítko se šipkou Fn (nebo rozsah F1-F12, podle toho, které tlačítko má ikonu jasu. „slunce“, viz. Obrázek. 1).

Jedna malá poznámka. Tato tlačítka nefungují vždy, nejčastěji z těchto důvodů:

 • nenainstalované ovladače (např. pokud jste nainstalovali Windows 7, 8, 10. pak jsou ve výchozím nastavení nainstalovány ovladače pro téměř všechna zařízení, která budou rozpoznána operačním systémem). Ovladače však „takto nefungují“, včetně funkčních kláves, které často nefungují!). Článek o aktualizaci ovladačů v automatickém režimu: https://pcpro100.info/obnovleniya-drayverov/
 • tyto klávesy lze v BIOSu zakázat (pravda, ne všechna zařízení tuto možnost podporují, ale je to možné). Chcete-li je povolit, vstupte do systému BIOS a změňte příslušná nastavení (článek o tom, jak vstoupit do systému BIOS: https://pcpro100.info/kak-voyti-v-BIOS-klavishi-voda/).

2) Ovládací panely systému Windows

Nastavení jasu můžete změnit také v Ovládacích panelech systému Windows (níže uvedená doporučení platí pro Windows 7, 8 a 10).

Nejprve přejděte do ovládacího panelu a otevřete sekci „Hardware a zvuk“ (jak je znázorněno na obr. 2). Dále otevřete část „Napájení“.

Úplně dole v okně v části napájení je posuvník pro nastavení jasu monitoru. Posunutím na požadovanou stranu se změní jas monitoru (v reálném čase). Nastavení jasu můžete také upravit kliknutím na odkaz „Možnosti napájení“.

3) Úprava nastavení jasu a kontrastu v ovladačích

Jas, sytost, kontrast a další nastavení lze upravit v nastavení ovladačů grafické karty (pokud jsou samozřejmě nainstalovány).

Nejčastěji se ikona pro vstup do jejich nastavení nachází vedle hodin (v pravém dolním rohu, jako na obr. 4). Stačí je otevřít a přejít do nastavení zobrazení.

Mimochodem, do nastavení grafických vlastností se lze dostat i jiným způsobem. Stačí kliknout pravým tlačítkem myši kdekoli na ploše systému Windows a zobrazí se kontextová nabídka s odkazem na hledané možnosti (jak je znázorněno na obr. 5). Mimochodem, nezáleží na tom, zda je vaše grafická karta ATI, NVidia nebo Intel.

Mimochodem, pokud takový odkaz nevidíte. možná nemáte nainstalované ovladače pro svou grafickou kartu. Doporučuji zkontrolovat dostupnost ovladačů pro všechna zařízení několika kliknutími myší: https://pcpro100.info/obnovleniya-drayverov/

V nastavení barev můžete rychle a snadno změnit požadovaná nastavení: gamma, kontrast, jas, sytost, upravit požadované barvy atd.д. (viz „Ovladače monitoru“ na straně 48). obrázek. 6).

To je pro mě vše. Přeji příjemnou práci a rychlou změnu „problematických“ parametrů. Hodně štěstí

Změna jasu prostřednictvím monitoru a systému Windows 10

Většina výrobců monitorů nabízí způsoby, jak změnit jas obrazovky bez použití operačního systému. Pokud tyto možnosti z nějakého důvodu nemáte k dispozici, můžete jas upravit pomocí vestavěných funkcí systému Windows 10 i aplikací třetích stran.

Pokud místo vestavěné obrazovky notebooku používáte externí monitor, hledejte na bočním nebo zadním panelu tlačítka pro zvýšení nebo snížení jasu. Ty budou označeny speciální ikonou nebo textem (obvykle ikonou slunečního paprsku).

Pomocí tlačítek nastavte jas

Je možné, že tato tlačítka chybí, ale místo nich je zde tlačítko, které otevírá nabídku. Kliknutím na něj se zobrazí seznam vestavěných nastavení monitoru. pomocí něj můžete změnit nastavení jasu. Pro pohyb v seznamu a výběr položek použijte tlačítka „Nahoru“ a „Dolů“, označená stínovanými trojúhelníky a umístěná vedle tlačítka „Menu“.

READ  Snímek obrazovky Galaxy s10

Způsoby nastavení jasu notebooku

Všechny způsoby nastavení sytosti barev na obrazovce se provádějí prostřednictvím ovládacího panelu. Lze k němu přistupovat několika způsoby. Je na uživateli, aby se rozhodl, která možnost je pro něj nejlepší.

nastavit, obrazovky, notebooku, systémem, windows, zvýšit

Klíče

Všechny moderní modely notebooků mají na klávesnici funkční klávesu „Fn“. Přeloženo jako „funkce“. Je naprogramován k provádění různých akcí, včetně změny úrovně intenzity barev na obrazovce notebooku. Za tímto účelem se klávesa Fn kombinuje s jednou z kláves v horním řádku klávesnice od F1 do F12.

Výrobci notebooků mohou těmto klávesám přiřadit různé funkce. Ti, kteří jsou zodpovědní za jas, ukazují slunce s jeho paprsky. Tento obrázek lze vidět na klávesových zkratkách:

První vlevo s menším číslem je zodpovědný za snížení jasu (slunce je bledší nebo stejné, ale se znaménkem „-„), druhý s větším číslem je zodpovědný za zvýšení jasu (slunce je zobrazeno jasněji nebo se znaménkem „“). Stiskněte jednu z těchto kláves současně s tlačítkem „funkce. Fn“.

 • Stiskněte a podržte klávesu „Fn“;
 • stiskněte odpovídající F (s menší číselnou hodnotou);
 • v levém horním rohu obrazovky se objeví pruh „sluneční svit“;

Každé stisknutí horního tlačítka sníží sytost barev na displeji o 10 %, čímž je displej tmavší a tmavší. Pro zvýšení intenzity se postupuje stejně, pouze v kombinaci s funkčním tlačítkem se stiskne příslušné tlačítko F s vyšší číselnou hodnotou.

ikona na panelu

Tray je anglický překlad slova „tray“. V překladu „podnos, tác“. Na obrazovce monitoru je umístěn na pravém dolním řádku. Uživatel na něm vidí ikony: datum a čas, jazyk klávesnice, nastavení zvuku, stav internetu a ikonu baterie.

Ikona baterie je zodpovědná za nastavení intenzity barev na obrazovce notebooku. Kliknutím na něj. V otevřeném okně vyberte jednu z položek:

Každé vyskakovací okno má pracovní stupnici pro změnu jasu obrazovky. Posunutím posuvníku doprava nebo doleva ji zvýšíte nebo snížíte.

Ve Windows10 se po výběru položky „Napájení“ zobrazí trochu jiné okno než v předchozích verzích operačního systému, ale princip nastavení jasu je stejný.

Nastavení z plochy

Tato metoda vás také přesměruje na ovládací panel.

  Klikněte pravým tlačítkem myši na prázdnou oblast „Plochy“.

Změna jasu pomocí „Ovládacího panelu“

Všechny předchozí metody jsou ovládány tímto panelem, ale úlohy pro něj se nastavují z různých míst v počítači.

Ovládací panel lze najít dvěma způsoby:

Další způsoby snížení jasu obrazovky

Výše jsme uvedli nejběžnější způsoby nastavení jasu obrazovky, ale existuje ještě několik dalších. Jednou z nich je nastavení jasu v nabídce „Nastavení napájení“.

  Přejděte na „Start“ a otevřete „Ovládací panely“ v klasickém zobrazení vyhledáním položky.

Jas můžete snížit také kliknutím na indikátor baterie. Zobrazí se malé okno s procenty jasu obrazovky. Chcete-li změnit hodnotu na požadovanou, klikněte na toto okno.

Další nastavení pro úpravu kvality obrazovky

Kromě jasu existuje mnoho dalších nastavení, která ovlivňují kvalitu zobrazení na obrazovce. Ty najdete v části „Rozšířená nastavení obrazovky“ na stejném místě, kde upravujete jas. K dispozici jsou tři tlačítka. Kontrast, Gamma a Vyvážení bílé. Správně nastavený kontrast udržuje barvy co nejvyváženější a nezkreslené. Gamma určuje jas obrazu a poměry některých barev. Dalším důležitým parametrem je vyvážení bílé, které umožňuje kalibrovat všechny odstíny šedé na obrazovce.

Jak zvýšit/snížit jas obrazovky notebooku?

Ke změně jasu obrazovky použijte funkční klávesy Fn

U notebooků (99 % všech notebooků) můžete změnit jas obrazovky následujícím způsobem (bez ohledu na verzi systému Windows)

Změna jasu obrazovky v aplikaci „Napájení“

Jedná se pravděpodobně o nejjednodušší a nejuniverzálnější způsob zvýšení jasu obrazovky v systémech Windows XP, 7, 8/8.1 и 10.

Změna jasu obrazovky prostřednictvím grafického rozhraní

Jas můžete nastavit také v ovládacím panelu grafické karty (např. v ovládacím panelu nVidia, AMD nebo Intel).

Pro přístup k panelu klikněte pravým tlačítkem myši na plochu a vyberte Ovládací panel nVidia, Ovládací panel AMD nebo Ovládací panel Intel (záleží na tom, jaká grafická karta je v notebooku nainstalována).

Nastavení optimální úrovně jasu pomocí nastavení výkonu

Otevřete „Ovládací panely“. V nabídce vyhledávání zadejte vhodný název.

Poté vyberte možnost „Hardware a zvuk.

V dolní části okna, které se zobrazí, nastavte stupnici jasu obrazovky na požadovanou úroveň.

Užitečný tip! Co nejpřesnější kalibraci obrazovky můžete provést v podmínkách napájení z baterie a ze sítě v části „Nastavení schématu napájení“. Zde najdete širokou škálu nastavení pro váš konkrétní případ.

Jak zvýšit jas obrazovky na notebooku pomocí rychlého nastavení

Všechny operační systémy mají možnost rychlého nastavení jasu v systémové liště, kde se zobrazuje stav sítě, hlasitost a další nastavení.

READ  Ztráta zvuku na notebooku Asus. Jak zkontrolovat funkčnost reproduktorů notebooku?

V systému Windows

Klikněte na ikonu sítě, zvuku nebo baterie a posuňte posuvník doprava.

V systému macOS

Otevřete „Ovládací prvky“ kliknutím na ikonu přepínače na panelu nabídek a upravte jas pomocí posuvníku „Zobrazení“.

V systému Linux

Klikněte na ikonu Wi-Fi, hlasitosti nebo baterie a posuňte posuvník jasu doprava.

Váš notebook automaticky mění jas obrazovky

V poslední době dostávám poměrně dost dotazů ohledně jasu monitoru mého notebooku. zejména pro notebooky s integrovanými grafickými kartami IntelHD (v dnešní době velmi populární, a navíc pro velké množství uživatelů více než dostupné).

Podstata problému je přibližně následující: když je obraz na notebooku světlý. jas se zvyšuje, když se stává tmavým. jas se snižuje. V některých případech je to užitečné, ale v jiných to překáží v práci, oči se unaví a práce se stává velmi nepříjemnou. Co s tím můžete dělat?

Poznámka ! Vlastně jsem měl jeden článek o samovolné změně jasu monitoru: https://pcpro100.info/samoproizvolnoe-izmenenie-yarkosti/. Pokusím se to doplnit v tomto článku.

Obrazovka častěji mění jas, protože nastavení ovladače není optimální. Logicky byste tedy měli začít jejich úpravou.

Nejdříve tedy přejděte do nastavení ovladače videa (v mém případě je to grafika HD od společnosti Intel, viz soubor nápovědy). rýže. 1). Ikona ovladače videa se obvykle nachází vpravo dole (na liště) poblíž hodin. Navíc nezáleží na tom, jakou máte grafickou kartu: AMD, Nvidia, IntelHD. ikona je vždy přítomna v liště (do nastavení ovladače videa můžete vstoupit také prostřednictvím Ovládacích panelů systému Windows).

Důležité! Pokud nemáte ovladače videa (nebo máte nainstalované univerzální ovladače ze systému Windows), doporučuji je aktualizovat pomocí některého z těchto nástrojů: https://pcpro100.info/obnovleniya-drayverov/

Dále v ovládacím panelu najděte sekci napájení (zde se nachází jedno důležité „zaškrtávací políčko“). Je důležité nastavit následující nastavení:

 • zapnout maximální výkon;
 • Vypněte technologii úspory energie monitoru (to je důvod, proč se ve většině případů mění jas);
 • Vypnutí prodloužené výdrže baterie pro herní aplikace.

Jak to vypadá v ovládacím panelu IntelHD, je znázorněno na obr. 2 и 3. Mimochodem, podobné nastavení je třeba nastavit i pro notebook, a to jak ze sítě, tak z baterie.

Mimochodem, u grafických karet AMD se pravá část nazývá „Power“. Nastavení se provádí stejným způsobem:

 • potřebujete k dosažení maximálního výkonu;
 • Deaktivace technologie Vari-Bright (která pomáhá šetřit energii baterie mimo jiné úpravou jasu).

Nastavení napájení v systému Windows

Druhá věc, kterou doporučuji udělat při podobném problému, je nastavení napájení v systému Windows. Chcete-li tak učinit, otevřete: Ovládací panely / Zařízení a zvuk / Napájení

Dále je třeba vybrat schéma aktivního výkonu.

Poté otevřete odkaz „Změnit pokročilé nastavení napájení“ (viz. Obr. 6).

Zde je nejdůležitější část „Screen“. Je třeba nastavit následující parametry:

 • Nastavte nastavení na kartě Jas obrazovky a úroveň jasu obrazovky v režimu sníženého jasu tak, aby byly stejné (jako na obr. 6). 7: například 50 % a 56 %);
 • Vypněte adaptivní regulaci jasu monitoru (z baterie i ze sítě).

Uložte nastavení a restartujte notebook. Ve většině případů začne obrazovka pracovat tak, jak má, aniž by se automaticky změnil jas.

Služba monitorování senzorů

Některé notebooky jsou vybaveny speciálními senzory, které pomáhají upravovat jas obrazovky, např. Zda je to dobře nebo špatně, je sporné, ale pokusíme se vypnout službu, která tyto senzory sleduje (a tím vypnout toto automatické nastavení).

Otevřené služby jako první. Za tímto účelem zadejte do řádku pro spuštění služby (ve Windows 7 řádek pro spuštění v nabídce Start; ve Windows 8, 10 stiskněte WINR).Stiskněte klávesu msc a potom stiskněte klávesu ENTER (viz Úvod). Obrázek. 8).

Dále v seznamu služeb vyhledejte službu „Sensor Monitor Service“. Pak ji otevřete a zakažte.

Po restartu notebooku, pokud to byla příčina, by měl problém zmizet :).

nastavit, obrazovky, notebooku, systémem, windows, zvýšit

Ovládací centrum notebooku

Některé notebooky, například oblíbená řada VAIO od společnosti Sony, mají samostatný panel VAIO Control Centre. V tomto centru je poměrně dost nastavení, ale nás v tomto konkrétním případě zajímá sekce „Kvalita obrazu“.

V této části je jedna zajímavá možnost, a to detekce světelných podmínek a nastavení automatického jasu. Chcete-li jej vypnout, stačí posunout posuvník do polohy OFF (viz „Jak nastavit jas obrazovky notebooku“). Obrázek. 10).

Mimochodem, pokud tato možnost není vypnutá, ostatní nastavení výkonu atd. nebudou fungovat nepomohlo.

Proč nemohu na svém notebooku nastavit jas? Jak nastavit jas obrazovky?

U notebooků je poměrně častým problémem jas obrazovky: někdy se nepřizpůsobí, někdy se změní sám, pak je vše příliš jasné, pak jsou barvy příliš slabé. Obecně jde jen o „bolavé téma“.

READ  Instalace systému Windows do notebooku Asus z disku. Přeinstalace z jednotky USB flash

V tomto článku se zaměřím na jeden problém: nemožnost nastavit jas. Ano, může se to stát, občas se s podobnými problémy setkávám ve své práci. Mimochodem, někteří lidé nastavení monitoru zanedbávají, a to marně: když je jas příliš nízký (nebo silný). oči se začnou namáhat a rychle se unaví (o tom jsem již poradil v tomto článku: https://pcpro100.info/ustayut-glaza-pri-rabote-za-pc/).

Nastavení jasu: několik způsobů.

Mnoho uživatelů po vyzkoušení jednoho způsobu nastavení jasu dojde k jednoznačnému závěru. nelze nastavit, něco je „rozbité“, je třeba opravit. Přitom existuje řada způsobů, jak to udělat, a kromě toho, jakmile monitor nastavíte, nemusíte na něj dlouho sahat a ani si nevzpomenete, že vám některý ze způsobů nefunguje.

Doporučuji vám vyzkoušet několik variant, které uvádím níže.

Téměř každý moderní notebook má na klávesnici funkční klávesy. Obvykle jsou umístěny na F1, F2 atd.д. Chcete-li tyto klávesy aktivovat, jednoduše stiskněte například klávesu FN F3 (podle toho, na které klávese máte ikonu jasu). Na noteboocích DELL jsou to obvykle tlačítka F11, F12.).

Funkční klávesy: nastavení jasu.

Pokud se jas obrazovky nemění a na obrazovce se nic nezobrazuje (bez ovládání). přejděte na.

V systému Windows 10 můžete rychle upravit jas kliknutím na ikonu napájení na hlavním panelu a poté kliknutím levým tlačítkem myši na obdélník jasu: Upravte jas na optimální nastavení (viz „Úprava obdélníku jasu“ na straně 48). snímek obrazovky níže).

Windows 10. Nastavení jasu z lišty.

Nejprve přejděte na: Ovládací panely/Všechny položky ovládacích panelů/Napájení

Poté otevřete odkaz „Úprava schématu napájení“ pro schéma aktivního napájení.

Dále pomocí posuvníků nastavte jas pro provoz notebooku na baterii a ze sítě. V podstatě je to jednoduché.

Nejjednodušší způsob, jak otevřít nastavení ovladače grafické karty, je kliknout pravým tlačítkem myši na plochu a z kontextové nabídky vybrat možnost Možnosti grafiky (záleží na konkrétním ovladači, někdy je přístup k jeho nastavení možný pouze přes Ovládací panely systému Windows).

Přejděte do nastavení ovladače grafické karty

V části Nastavení barev jsou vždy k dispozici položky, které lze upravit: Sytost, Kontrast, Gamma, Jas atd. Ve skutečnosti najdeme požadovaný parametr a změníme ho podle našich požadavků.

Jsou funkční klávesy povoleny??

Velmi častým důvodem nefunkčnosti funkčních kláves (FnF3, FnF11 atd.) na notebooku je nastavení systému BIOS.) je způsobeno nastavením systému BIOS. Je možné, že v systému BIOS jsou jednoduše zakázány.

Abych se neopakoval, zde je odkaz na můj článek o tom, jak vstoupit do BIOSu notebooků různých výrobců: https://pcpro100.info/kak-voyti-v-BIOS-klavishi-voda/

Volba oddílu, který se má zadat do systému BIOS, závisí na výrobci. Zde (v rámci tohoto článku) není možné uvést univerzální recept. Například u notebooků HP zkontrolujte část Konfigurace systému: podívejte se, zda je povolena položka Režim akčních kláves (pokud ne, nastavte ji na hodnotu Povoleno).

V noteboocích DELL se funkční klávesy nastavují v části Upřesnit: položka se jmenuje Chování funkčních kláves (lze nastavit dva režimy: funkční klávesy a multimediální klávesy).

Nedostatek klíčových hnacích sil

Je možné, že funkční klávesy (včetně kláves pro nastavení jasu) nefungují kvůli nedostatku ovladačů.

Pro tuto otázku neexistuje žádný univerzální název ovladače (který si můžete stáhnout a vše bude fungovat) (mimochodem, na webu nějaké jsou, důrazně doporučuji je nepoužívat) ! V závislosti na značce (výrobci) vašeho notebooku se ovladač bude jmenovat jinak, například: Samsung. „Control Center“, HP. „HP Quick Launch Buttons“, Toshiba. Hotkey utility, Asus. „ATK Hotkey“.

Pokud na oficiálních webových stránkách nenajdete žádný ovladač (nebo pro váš operační systém Windows není k dispozici žádný ovladač), můžete k nalezení ovladače použít speciální nástroje: https://pcpro100.info/obnovleniya-drayverov/

Nesprávné ovladače grafické karty. Instalace „starých“ funkčních ovladačů

Pokud jste dříve pracovali, jak potřebujete, a po aktualizaci systému Windows (mimochodem, při aktualizaci je vždy nastaven jiný ovladač videa). vše nefunguje správně (např. posuvník upravuje jas běžící po obrazovce, ale jas se nemění). má smysl zkusit vrátit ovladač.

Mimochodem, důležitá poznámka: musíte mít starý ovladač, který vám fungoval dobře.

| Denial of responsibility | Contacts |RSS