Všechny způsoby instalace systému Windows 10: od nejběžnějších až po ty vzácné

Existuje mnoho způsobů, jak nainstalovat operační systém Windows 10. Všechny se od sebe liší a nabízejí různé přístupy. Samotný proces instalace se také mírně liší v závislosti na modelu počítače, na který ji instalujete. Poznání všech způsobů instalace systému Windows 10 vám pomůže vybrat tu nejlepší možnost.

Před přímou instalací nového operačního systému je vhodné zkontrolovat, zda váš počítač splňuje systémové požadavky. Systémové požadavky systému Windows 10 jsou stejné jako u systémů Windows 7, Windows 8 a Windows 8.1. Pokud tedy máte nainstalovaný některý z výše uvedených systémů, lze do počítače nainstalovat i systém Windows 10.

Minimální systémové požadavky pro spuštění 32bitového systému Windows 10 jsou následující

nainstalovat, systém, windows, nový, notebook
 • Alespoň 1 gigabajt paměti RAM;
 • 16 gigabajtů volného místa na pevném disku nebo jednotce SSD;
 • grafickou kartu podporující 9.0 ovladačů DirectX a WDDM;
 • Procesor s frekvencí alespoň 1 GHz, který podporuje PAE, NX, SSE2.

pokud máte více než 4 GB paměti RAM, doporučujeme zvolit 64bitovou verzi. Rozdíl v systémových požadavcích bude minimální:

Informace o tom, kolik volného místa potřebujete při používání systému Windows 10

Přestože webové stránky společnosti Microsoft uvádějí jasné požadavky na místo na pevném disku, neberte je doslova. Existuje několik důvodů, proč systém Windows 10 vyžaduje více místa, než je uvedeno:

 • Zvětšení velikosti odkládacího souboru. čím více paměti RAM používáte, tím větší velikost odkládacího souboru vám systém doporučuje nastavit. To je nutné pro rychlý provoz počítače. A i když se někteří uživatelé raději úplně vzdávají paměti a kupují ještě více paměťových jednotek, většina uživatelů stále jednoduše alokuje místo na pevném disku;
 • Ukládání dat v režimu hibernace. opět je to jen otázka velikosti paměti. Všechna data z paměti RAM se v případě hibernace musí uložit do samostatného souboru, což vyžaduje volné místo;
 • Mnoho servisních procesů také dočasně ukládá data na pevný disk.

To vše vyžaduje poměrně hodně volného místa, aby systém správně fungoval. A samotný systém Windows 10 často vyžaduje mnohem více, než je uvedeno v požadavcích. Například systém Windows 10 Professional může během používání snadno zabrat více než dvacet gigabajtů, a to bez všech výše popsaných systémových procesů.

Na základě toho by mělo být pro systém vyhrazeno minimálně 50-70 gigabajtů volného místa, přestože se oficiální požadavky na systém velmi liší. Získáte tak rychlý a stabilní systém, aniž byste se museli obávat nedostatku místa pro různé procesy.

Doba instalace systému Windows 10

Doba instalace je také stěží konstantní hodnotou. Pokud máte rychlé a stabilní připojení k internetu a neplánujete během instalace kompletně formátovat pevný disk, zabere vám dokončení procesů včetně načtení ovladačů a konfigurace systému po instalaci méně než hodinu. U některých uživatelů však může instalace z toho či onoho důvodu trvat několikanásobně déle.

Zavedení systému BIOS

Zavedení systému z USB flash disku změnou priority spouštění systému BIOS je optimální volbou, pokud potřebujete odemknout počítač nástrojem pro obnovení hesla systému Windows nebo vyřešit problémy se spouštěním systému, jako je modrá obrazovka, nespuštění operačního systému atd.д.

  Připojení spouštěcího disku USB k portu USB notebooku.

Viz! Je vhodnější připojit paměť USB k portu USB 2.0, т.к. S rozhraním USB 3.0 mohou nastat problémy. Porty USB 3.0 porty jsou obvykle uprostřed modré nebo světlejší než porty USB 2.0.

Zavedení systému BIOS

Pomocí šipky dolů přejděte na „Legacy“, zvýrazněte „USB HDD“ a stisknutím „F5“ a „F6“ nastavte bootovací USB disk na první pozici

Pomocí šipek zvýrazněte položku „Boot Priority“, stiskněte „Enter“ a nastavte „Legacy First“ místo „UEFI First“, stiskněte „Enter“

Viz! Pokud má pevný disk tabulku oddílů MBR (stará varianta rozdělení pevného disku, která funguje s oddíly do 2 TB), může nastavení položky „Boot Priority“ na „UEFI First“ vést k chybě při instalaci Widnows.

Stisknutím tlačítka „Esc“ přejděte do hlavní nabídky systému BIOS, stiskněte tlačítko „F10“ nebo přejděte na kartu „Exit“

Phoenix. Ocenění BIOS

Pokud je notebook vybaven systémem Phoenix. Award BIOS, je třeba po standardním zadání systému BIOS zadat následující údaje

  Pomocí šipek nahoru a dolů vyberte položku „Advanced BIOS Features“ a zadejte ji stisknutím tlačítka „Enter“.

Zavedení systému pomocí zaváděcí nabídky

Jak jsem již napsal, je to nejlepší a nejjednodušší způsob. Chcete-li na notebooku Lenovo zobrazit zaváděcí nabídku, stiskněte klávesu „F12“ přímo po stisknutí tlačítka napájení.

Zobrazí se nabídka pro výběr jednotky.

Jak vidíte, v mém případě se ve spouštěcí nabídce notebooku Lenovo zobrazují dva disky USB. Ten s nápisem „EFI USB Device“. Zkuste nejprve vybrat jednotku bez EFI (je na spodním okraji obrázku). To platí, pokud se chystáte nainstalovat systém Windows 10. V opačném případě můžete mít problémy s instalací systému Windows 10 do oddílu MBR.

READ  Instalace systému Windows do notebooku Asus z disku. Přeinstalace z jednotky USB flash

Po výběru a stisknutí klávesy Enter se notebook spustí z paměti USB. Za předpokladu, že jste tyčinku napsali správně.

Pokud klávesa F12 neotevře nabídku „Boot Manager“, použijte speciální klávesu se šipkou. který je pravděpodobně na každém notebooku Lenovo. Někdy se nachází vedle tlačítka napájení, jindy je zapuštěno v šasi (jako v mém případě).

Měla by být stisknuta, když je notebook vypnutý. Poté vyberte možnost „Boot Menu“. Můžete z něj také přistupovat do systému BIOS.

V nabídce spouštění vyberte jednotku, jak jsem vám ukázal výše.

Linux pro vás

Odmítnutí odpovědnosti: Nechtěl bych nikoho žádat, aby přešel na jiný operační systém, ale chci jen ukázat, že existují alternativní operační systémy. Volba je vždy na vás.

Začnu historií. Vše začalo systémy UNIX, které vyvinula společnost Bell Labs na konci 60. let. Modernímu operačnímu systému se podobaly jen málo, jen terminál a překladač v assembleru. Společnost ATT, která vlastnila Bell Labs, viděla komerční hodnotu UNIXu, ale kvůli zákazu americké vlády mohla dělat pouze telefonní sítě a související zařízení. Aby společnost zákaz obešla, poskytla zdrojový kód operačního systému některým vysokoškolským institucím. Univerzita Berkeley byla jednou z prvních, která získala zdrojový kód.

Na univerzitě v Berkeley vznikla rodina systémů Berkeley Software Distribution (BSD), které jsou považovány za operační systémy podobné UNIXu. Postupem času byla velká část kódu přepsána zaměstnanci univerzity, což ještě více oddělilo ATT od ATT. Systémy BSD jsou pro běžného uživatele neznámé t.к. u běžných uživatelů nebyly příliš oblíbené, o tom později. Společnost Apple použila většinu kódu FreeBSD k vytvoření systému MacOS, společnosti Sony a Nintendo jej použily pro své set-top boxy a na serverech WhatsApp a Netflix běží operační systémy podobné BSD. Paradox. neoblíbený operační systém používaný v populárních produktech.

V roce 1991 začal Linus Torvalds, student Helsinské univerzity, psát jádro Linuxu. Když nahrál zdrojový kód, začali se o něj zajímat další vývojáři a pomohli s vývojem jádra.

Čím to je, že vyspělejší a výkonnější systém BSD není v komunitě open source tak populární jako Linux?? Záleží na licenci, pod kterou je operační systém distribuován. Licence BSD umožňuje používat její kód a následně jej učinit soukromým, jako to udělala společnost Apple. U Linuxu to nejde, licence vyžaduje, aby byl kód po změně zveřejněn jako public domain, takže je pro komunitu výhodné psát software pod licencí Linuxu.

Od té doby vzniklo mnoho distribucí založených na jádře Linuxu. Na vývoji jádra a podpoře komunity open source se podílejí také komerční organizace.

Pokud se podíváte na statistiky operačních systémů používaných v segmentu osobních počítačů, pak přibližně 77 % tvoří Windows, 16 % MacOS a pouze 2 % Linux. Windows a MacOS jsou komerční operační systémy, které se prosadily na trhu osobních počítačů v době, kdy se Linux používal hlavně pro servery a směrovače. Linux ve skutečnosti běží na více zařízeních, než si dokážete představit: routery, chytré spotřebiče, chytré telefony (Android je založen na linuxovém jádře), superpočítače, servery. Linux používáme nepřímo každý den. Je mylné se domnívat, že Windows je populární operační systém, historicky pro něj bylo napsáno mnoho softwaru a šíří se ústní tradice. Naprostá většina z nás má počítač se systémem Windows již od dětství a při koupi nového počítače nebo notebooku máme většinou systém Windows předinstalovaný nebo si jej nainstalujeme sami. otázka zvyku.

Nyní bych vám rád řekl, jak jsem se seznámil se světem Linuxu. Před univerzitou jsem byl běžným uživatelem Windows a o Linuxu jsem jen slyšel. Když jsem ho musel používat a nic jsem o něm nevěděl, stáhl jsem si nejoblíbenější distribuční sadu Ubuntu a používal ji asi týden. Nelíbilo se mi to, a tak jsem zkusil jiné distribuce. Nejdéle jsem používal Fedoru od Red Hatu a Elementary OS. Nyní používám Manjaro s desktopovým prostředím KDE a desktopová prostředí jsou něco úplně jiného. Existuje mnoho distribucí a tato rozmanitost může být pro nepřipraveného uživatele skličující.

Manjaro s KDE Plasma 5

Když lidé přemýšlejí o přechodu na nový operační systém, bojí se, že v něm nebudou žádné známé programy. Udělal jsem krátký průzkum mezi svými přáteli a známými o tom, co denně používají ke svým úkolům.

Průzkumu se zúčastnilo 25 osob. Většina lidí potřebuje prohlížeč, kancelářský balík, messenger a grafický editor. Většina softwaru je nativně dostupná pro Linux a pro ostatní existují slušné alternativy. Například jsem nahradil sadu MS Office dokumenty Google a Open Office, které odvádějí skvělou práci a jsou zpětně kompatibilní s MS Office. Na fotky používám Krita a Gimp, na videa DaVinci Resolve a Kdenlive, na zvuk LMMS a Audacity. Software nechybí a je zdarma.

Nainstalován pro několik přátel a přítelkyni, zatím se všem líbí

Jak funguje systém Windows 10 Pro na levném notebooku

V poslední době jsem slyšel a četl mnoho stížností na systém Windows 10. Někteří uživatelé si stěžují na špatný chod systému na starším hardwaru a na noteboocích s nízkým výkonem, jako je můj Asus R540SA. Tato otázka mě zajímá už dlouho a nyní jsem připraven se s vámi podělit o odpověď.

READ  Notebook Asus nespustí systém Windows. Vysoká teplota.

Téměř týden jsem každý den pracoval se svým novým notebookem, psal články, vytvářel prezentace, používal sociální sítě, četl zpravodajské portály atd.д.

Rozhodně na něm nehraji hry, nehraji hry vůbec. S plnou odpovědností mohu říci, že notebook zvládá svůj úkol „dokonale“. Ano, je pomalejší než Surface Pro 3, ano, chybí mu paměť RAM a procesor není příliš rychlý, ale stojí za ty peníze. V dnešní ekonomické krizi, pokud jej správně nastavíte a neočekáváte od něj nic nadpřirozeného, si můžete koupit levný notebook pro domácí použití a studium. Systém Windows 10 na něm běží dobře a zvládá všechny úlohy, které běžný uživatel potřebuje. Je důležité správně nakonfigurovat systém, nestahovat programy z neznámých zdrojů, nehledat ovladače a nástroje. A pak už bude používání systému Windows 10 jen zábava.

Vypalování systému Windows 10 na USB flash disk nebo DVD pro instalaci do notebooku

Nejprve je třeba stáhnout bitovou kopii systému Windows 10. Můžete si ji stáhnout z oficiálních stránek nebo z jiných zdrojů. víte, co tím myslím. Musíme mít.obraz iso systému. V samostatném článku jsem podrobně psal o tom, jak stáhnout systém Windows 10 z oficiálních stránek společnosti Microsoft. K zápisu bitové kopie na disk USB můžete použít stejný proprietární nástroj Media Creation Tool.

Dále je třeba vybrat cílovou jednotku pro instalaci. Pokud je váš notebook vybaven jednotkou CD a máte prázdný disk DVD, můžete na něj vypálit obraz. Doporučuji však použít USB flash disk. V principu není velký rozdíl. Záleží na vás, co vám nejlépe vyhovuje.

Aby byl tento článek co nejjednodušší a nejpřímočařejší a neobsahoval žádné další informace, uvedu pouze odkazy na pokyny, které vás provedou vytvořením zaváděcího CD s operačním systémem a jeho instalací:

Až budete mít připravené bootovací CD nebo USB disk, vraťte se k tomuto článku.

Pokud se nechystáte instalovat systém na nový notebook, ujistěte se, že váš místní disk C neobsahuje žádné cenné informace. Včetně aplikace Moje dokumenty a Plocha. Tím se odstraní pouze vše z jednotky C (za předpokladu, že jste vybrali správný oddíl pro instalaci).

Chcete-li se ujistit, že máte správný oddíl pro instalaci Desítky, přejděte do sekce Můj počítač a poznamenejte si velikost a volné místo na disku C. Na tyto údaje byste pak měli mít možnost odkazovat ve fázi výběru oddílu při instalaci.

Jak nainstalovat systém Windows 7

Ujistěte se, že verze, kterou chcete nainstalovat, je 64bitová. To je důležité, protože pro 34bitovou jednotku jednoduše nenajdete správné ovladače.

Výrobce určil, že operační systém se bude načítat pouze z interního HDD, takže je nutné vypnout ochranu a změnit nastavení v systému BIOS.

Chcete-li spustit režim BIOS po zapnutí systému nebo po restartu, počkejte 1-2 sekundy., Jakmile se na obrazovce zobrazí logo Lenovo, stiskněte několikrát klávesu FnF2. Je důležité to provést předtím, než se operační systém začne spouštět. Klávesa F12 umožňuje pohyb mezi sekcemi a pro změnu pozice v nabídce se používají klávesy /-. Klávesy F5 a F6 slouží k navigaci v nabídce.

nainstalovat, systém, windows, nový, notebook

Pokud vás zajímá, jak nainstalovat systém Windows 7 na notebook Lenovo Ideapad 100-15IBY, je klíčem Novo vyvolat nabídku BIOS, výrobce zdůrazňuje, že počítač musí být vypnutý.

V závislosti na modelu notebooku se kombinace kláves může lišit. Možnosti jsou Del, F2 nebo Esc.

Chcete-li v systému BIOS nastavit potřebná nastavení, zvolte možnost BIOS Setup.

Poté přejděte na položku Exit a nastavte parametry:

Přejděte do nabídky Boot a nastavte následující nastavení:

Odstranili jsme výchozí prioritu spouštění a správně ji nakonfigurovali, nyní se musíme vrátit do nabídky Exit a uložit ji. Ukládání změn. Ano.

K notebooku by již měl být připojen externí disk USB. Nyní vstupte do Boot Menu stisknutím klávesy F12 nebo klávesy Novo a vyberte Boot Menu, které zobrazí zařízení pro instalaci operačního systému. Měla by být vybrána a systém Windows pak soubory automaticky rozbalí. Dále vyberte úplnou instalaci.

Dále je třeba rozdělit pracovní prostor pomocí tlačítka „Vytvořit“. Mějte na paměti, že pro správnou funkci systému byste měli ponechat alespoň 30 GB. Po rozdělení veškerého dostupného prostoru vyberte oddíl, který chcete nainstalovat, a stiskněte tlačítko Nastavit. Postupujte podle průvodce a užívejte si známé rozhraní!

Instalace systému Windows z jednotky flash

Pokud byly přípravné kroky úspěšné, zobrazí se po restartování notebooku instalační program systému Windows. Po stažení potvrďte souhlas se všemi ustanoveními licenční smlouvy zaškrtnutím příslušného políčka (jak je uvedeno níže) a kliknutím na tlačítko Další.

Proces vybalování zabere nějaký čas. Musíte být trpěliví a poté vyberte možnost „Dokončit instalaci“.

Pokud byl pevný disk notebooku na začátku rozdělen na oddíly a souborový systém je naformátován jako NTFS, je to snadné. Pokud tomu tak není, je třeba vymazat rozdělení disku. Jednoduše stiskněte tlačítko „Konfigurace disku“ a odstraňte všechny oddíly.

Nyní můžete volné místo sami rozdělit na oddíly. Klikněte na tlačítko „Vytvořit“, vyberte požadovanou velikost oddílu a potvrďte výběr. To platí, dokud nerozdělíte veškerý dostupný prostor.

READ  nepodařilo se nainstalovat aplikaci WhatsApp do počítače. Na Androidu z Play Marketu

Nyní klikněte na oddíl, do kterého chcete nainstalovat systém Windows, a začněte postupovat podle pokynů, které se zobrazí na monitoru. Během instalace systému Windows se notebook restartuje, neznepokojujte se tím a nijak nepřerušujte proces instalace.

Před 2 lety se zrodil systém Windows 2000

únor je důležitým datem v historii globálního IT průmyslu. Právě dnes je tomu 22 let, co společnost Microsoft oficiálně uvedla na trh Windows 2000, v té době revoluční verzi operačního systému. Pamětníci si pamatují, jak byli uživatelé nadšeni novým operačním systémem. Jaký byl důvod tohoto zájmu?? Nezapomeňme.

Na přelomu století společnost Microsoft vyvinula a propagovala dvě paralelní řady operačních systémů. Rodina NT, reprezentovaná tehdy poslední verzí 4, byla zaměřena na servery a pracovní stanice. Tento systém, který byl vysoce spolehlivý, ale náročný na hardwarovou konfiguraci PC, se používal především v podnikatelském sektoru. Pro „domácí použití“ byla rodina Win9X zastoupena systémem Windows 98, vylepšenou a zjednodušenou verzí systému Windows 95, jehož nestabilita a závady byly legendární. Protože obě rodiny byly architektonicky odlišné, některé aplikace, především hry, měly problémy s kompatibilitou (obvykle kvůli omezené podpoře DirectX v NT 4).0). Objevily se také dotazy ohledně kompatibility řady ovladačů.

NT 5 měl nahradit zastaralou „čtyřku“.0, zatímco pro „domácí“ uživatele byl v září 2000 uveden inovovaný systém Windows 98 s „restylingem“ a „faceliftem“, označený jako Windows Millennium Edition (Windows ME). V roce 1998 navíc vývojáři oznámili, že odmítají další vývoj řady 9x, ale okamžitě vydali systém Windows 98SE. A místo dlouho očekávané verze 5 NT začal Microsoft 17. února 2000 prodávat Windows 2000, což mezi uživateli vyvolalo rozruch.

A nešlo jen o „rebranding“: Nová verze operačního systému narušila tradiční pohled na rodinu NT jako na operační systém zaměřený na podniky. Samotný název logicky stavěl novou verzi na roveň desktopovým operačním systémům Windows 95/98, ačkoli jádro Windows 2000 bylo jiné. V té době byly populární články v časopisech, jako například „jak zapnout Windows NT 4″.0 do domácího systému“ nemělo žádný smysl: Windows 2000 fungovaly na běžných počítačích docela efektivně bez jakýchkoli dalších tamburín.

Společnost Microsoft uvedla na trh 4 verze systému Windows 2000: Server, Advanced Server a Datacenter Server s podporou služby Active Directory a nejoblíbenější Professional pro stolní počítače a pracovní stanice. Tato verze obsahovala aktivní plochu „Active Desktop“ založenou na Internet Exploreru 5. stejnou jako ve Windows ME, novou aktualizaci plochy Windows, podporu UDF, systém šifrování dat EFS a schopnost pracovat „out of the box“ s velkým množstvím zařízení USB, včetně tiskáren a dalších periferií. Průzkumník zavedl zobrazení webových složek, opět převzaté z edice Millennium. Vestavěný přehrávač médií umožňoval náhled multimediálních souborů: později se stal standardní funkcí v infotextech systému Windows XP/Vista. Vizuální změny, které byly okamžitě patrné, byly obsah systémových složek a systémového oddílu ve výchozím nastavení skryté. místo nich se v Průzkumníku zobrazil prázdný panel, který však bylo možné snadno vypnout.

Novinkou ve Win2K je také plná podpora Plug-and-Play (v NT4 nebyla k dispozici), ACPI a dynamické disky. Sami prodejci jej označovali za „nejstabilnější a nejspolehlivější operační systém, jaký kdy Microsoft vyrobil“, ale Mary Jo Foleyová, známá publicistka, která píše analytické články o IT a operačních systémech, tvrdila, že Windows 2000 má více než 63 000 potenciálních chyb. Společnost Microsoft ji po zveřejnění na dlouhou dobu zařadila na černou listinu.

Zatímco známější systém Windows ME byl agresivně prodáván jako „krabicová sada“ a dodáván s novými počítači a notebooky pod licencí OEM, popularita systému Windows 2000 rostla. Především díky spolehlivosti a přijatelnému výkonu, na který si dříve stěžovalo mnoho uživatelů systému Windows NT 4.0. Plná podpora WDM a DirectX, žádné problémy s ovladači ani hrami. Celkově se jedná o velmi zdařilý systém, který vyhovuje doslova každému: firemním i domácím uživatelům.

Systém Win2K měl od svého vydání 4 servisní balíčky, z nichž poslední byl SP4, který společnost Microsoft vydala 26. června 2003, těsně po vydání systému Windows XP. A aktualizace zabezpečení systému Windows 2000, nazývané Update Rollups, byly vydány již v roce 2005, což je výmluvným důkazem „přežitelnosti“ systému.

Systém Windows XP, který byl vydán 25. října 2001, nebyl založen pouze na platformě Windows 2000, ale zahrnoval všechny nejlepší funkce tohoto systému a znamenal obrovský skok vpřed, pokud jde o uživatelské rozhraní, spolehlivost a výkon. Zároveň ukončil éru systému Win9X. Windows 2000 byl ve skutečnosti posledním operačním systémem společnosti Microsoft, který konkuroval verzi Millennium Edition alternativní rodiny Windows, a prvním operačním systémem založeným na NT, který bezkonkurenčně ovládl trh domácích počítačů.

| Denial of responsibility | Contacts |RSS