Připravte si nástroje a materiály

Téměř všechny notebooky mají stejný design. Některé modely se však liší a je dobré si je uvědomit. Než se do toho pustíte, najděte si na YouTube video o sundávání a pozorně si ho prohlédněte.

Abyste se ujistili, že jste to udělali správně, pořizujte si během demontáže časté fotografie, na které se můžete podívat.

Diagnostika

Kdy a jak často čistit chladicí systém přenosného počítače?? Navzdory četným doporučením, abyste to dělali jednou ročně, byste neměli spěchat s vyšroubováním mnoha šroubů a odšroubováním jemných spojovacích prvků na pouzdře. Než se pustíte do čištění notebooku od prachu, je třeba se ujistit, že prach je příčinou nestability systému.

Nejprve byste měli systém „zatížit“: spustit aplikaci náročnou na zdroje, například hru. Nebo proveďte zátěžový test pomocí počítačového testovacího programu. To způsobí, že se procesor zahřeje a ventilátor se roztočí rychleji, aby odváděl horký vzduch od chladiče. Pokud je použit nástroj pro testování systému, zobrazí se na obrazovce notebooku aktuální teplota procesoru. Pokud je teplota příliš vysoká, ventilátor nestihne odvést horký vzduch od chladiče, čímž zabrání ochlazení horkého vzduchu a ochlazení procesoru. Nejčastěji k tomu dochází proto, že je chladič zanesen prachem. Na lopatkách samotného chladiče se také usazuje prach.

Prach na chladiči

V takovém případě je skutečně nutné vyčištění chladiče notebooku a další postupy popsané na konci článku. Ve všech ostatních případech je třeba určit příčinu nestability počítače. Čištění pomůže přetaktovat procesor notebooku, tj. zvýšit výkon zařízení.

Jak rozpoznat velké množství prachu?

Nyní si řekneme, jak pochopit, že váš notebook již potřebuje vyčistit, a poté vám řekneme, jak se přehřívání zbavit sami:

 • Můžete také přejít na oficiální webové stránky AIDA64 a stáhnout si ruskou verzi programu zdarma. Pak jej nainstalujte a spusťte. V levé části programu otevřete kartu Počítač, poté Senzory a vpravo zobrazte teplotu hardwarových komponent počítače.

Grafický adaptér je obvykle chlazen na 70 °C, zatímco procesor na 60 °C.

Zvažovaný program je vhodný pro všechny operační systémy, včetně Windows XP, 7, 8, 10. Pokud jste přesvědčeni o nutnosti samočištění notebooku od prachu, přejděte na druhou část článku.

Upozornění: Neexistují žádné programy na chlazení notebooku. Čas víry v pohádky skončil.

READ  Jak vybrat správný pevný disk pro notebook. Mlc nebo tlc

Čištění klávesnice

Odstraňte mastnotu a nečistoty z tlačítek hadříkem namočeným v mýdlové vodě. Je důležité, aby z látky nekapala voda, ani když ji silně vymačkáte.

K vyfoukání drobků a jemného prachu zpod kláves můžete použít buď běžný vysavač, nebo speciální čistič notebooků, který se připojuje k portu USB.

Mimochodem, v poslední době existují nejrůznější novinky na čištění klávesnice. Jedním z nich je jakási olizující se, lepkavá látka.

Nápověda!

Tuto věc (suchý zip pro klávesnici) si můžete objednat na AliExpress (produkt vám přijde poštou z Číny).

Funguje to takto: nejprve ji položíte na klávesnici, lehce přitlačíte. ona se rozprostře a vyplní všechny mezery mezi klávesami. Poté ji zvednete a povrch klávesnice se vyčistí (ulpí na něm všechny drobky, prach atd.). trosky).

Čistič klávesnice na suchý zip (někdy nazývaný gel)

Mimochodem, mnohé z těchto proužků mají antibakteriální účinek (alespoň to tvrdí výrobci).

Profesionální úklid

Výše uvedená možnost čištění notebooku je velmi jednoduchá a povrchní. Hloubkové čištění je složitější a časově náročnější. Profesionální odstraňování prachu zahrnuje kompletní demontáž každého dílu. Než začnete s demontáží notebooku, měli byste si uvědomit, že během procesu budete muset pracovat na několika částech:

Připomínáme, že pokud jste líní číst velké množství textu a chcete se rychle naučit, jak doma čistit notebooky, zkuste se podívat na instruktážní videa a přečíst si návod.

K demontáži byste měli použít sadu robustních šroubováků různých velikostí a tvarů. Tuto sadu má k dispozici každý odpovědný majitel, ale lze ji zakoupit v každém železářství. Tyto šroubováky mají různé průměry a hodí se na jakýkoli šroub.

Při demontáži notebooku je třeba nejprve vyjmout klávesnici. V této fázi je třeba být velmi opatrný a pozorný. Špatný krok může způsobit, že se klíče odlepí, což je pro vás docela nepříjemné. Starší modely mají klávesnici připevněnou na speciálních držácích, které zasahují do zadní části obrazovky. V tomto případě je třeba nejprve vyjmout obrazovku a poté klávesnici. Je také nutné opatrně odpojit vodiče mezi displejem a klávesnicí.

Některé novější modely notebooků se rozebírají snadněji. K demontáži stačí jednoduše sejmout zadní kryt, který je upevněn několika šrouby. Ale i zde je třeba zůstat ostražitý. Dávejte pozor, abyste nepoškodili šrouby, tj.к. Podobné modely není snadné najít. Po rozebrání notebooku pečlivě a jemně očistěte každou část pomocí metliček nebo párátek se smotanou vatou. K tomu vám pomůže vysavač.

V podstatě vyčistit notebook od prachu doma, i když je to obtížné, ale docela možné, takže nemusíte nutně utrácet peníze za drahé čištění v počítačových službách.

READ  Instalace z flash disku na notebooku ASUS

První metoda čištění notebooku. pro začátečníky

Tato metoda odstraňování prachu z notebooku je určena pro ty, kteří nejsou zběhlí v počítačových komponentách. I když jste dosud počítače a notebooky nerozebírali, postupujte podle následujících kroků a uspějete.

 • Šroubovák k odstranění spodního krytu notebooku
 • Vzduchový kanystr (dostupný na trhu)
 • Čistý a suchý povrch, na kterém lze notebook čistit
 • Antistatické rukavice (volitelné, ale doporučené)

Krok 1. Odstranění zadního krytu

Nejprve notebook zcela vypněte: neměl by být v režimu spánku nebo hibernace. Odpojte nabíječku a vyjměte baterii, pokud to váš model vyžaduje.

Samotný postup demontáže krytu se může lišit, ale obecně platí, že budete muset:

 • Vyšroubujte šrouby na zadním panelu. Upozorňujeme, že u některých modelů notebooků mohou být šrouby pod gumovými nožičkami nebo nálepkami. Na bočních hranách notebooku (obvykle na zadní straně) jsou také umístěny šrouby.
 • Po odstranění všech šroubů sejměte kryt. U většiny modelů notebooků je nutné posunout kryt na jednu stranu. Postupujte opatrně, pokud máte pocit, že vám „něco překáží“, ujistěte se, že jste odstranili všechny šrouby.

Krok 2. Vyčištění ventilátoru a chladiče

Většina moderních notebooků má chladicí systém podobný tomu, který vidíte na fotografii. Systém chlazení využívá měděné trubky, které spojují čip grafické karty a procesor s chladičem a ventilátorem. Chcete-li z chladicího systému odstranit větší chuchvalce prachu, může být nutné nejprve použít vatový tampon a poté pomocí pistole na stlačený vzduch vyfoukat zbylý prach. Pozor: trubky a žebra chladiče pro odvod tepla mohou být náhodně ohnuty, což by se nemělo stávat.

Ventilátor lze také čistit stlačeným vzduchem. Používejte krátké „tlaky“, aby se ventilátor neotáčel příliš rychle. Dbejte také na to, aby se mezi lopatkami chladicího ventilátoru nenacházely žádné předměty. Na ventilátor také nevyvíjejte tlak. Ještě jedna věc, kterou je třeba vzít v úvahu, je, že byste měli držet nádobu se stlačeným vzduchem ve svislé poloze, a ne vzhůru nohama. Jinak by se kapalný vzduch mohl dostat na desky a poškodit elektronické součástky.

Některé modely notebooků obsahují několik ventilátorů a chladičů. V tomto případě stačí u každého z nich zopakovat výše uvedené čisticí úkony.

První způsob čištění notebooku. pro začátečníky

Tento způsob odstraňování prachu z notebooku je určen pro lidi, kteří se v počítačových komponentách příliš nevyznají. I když jste dosud nerozebírali počítače, natož notebooky, postupujte podle následujících kroků a uspějete.

 • Šroubovák k odstranění spodního krytu notebooku
 • Kanystr se stlačeným vzduchem (běžně dostupný)
 • Čistý, suchý povrch, na kterém se čistí
 • Používejte antistatické rukavice (nepovinné, ale doporučené)

Krok 1. Odstranění zadního krytu

Nejprve notebook zcela vypněte: neměl by být v režimu spánku ani hibernace. Odpojte nabíječku a vyjměte baterii, pokud to váš model vyžaduje.

READ  jak nahrávat video z obrazovky tabletu se systémem android. Jak nahrávat video pro systém Android s interním a externím zvukem

Samotný postup demontáže krytu se může lišit, ale obecně platí, že budete potřebovat:

 • Odstraňte šrouby ze zadního panelu. Je třeba mít na paměti, že u některých modelů notebooků mohou být šrouby pod gumovými nožičkami nebo nálepkami. Šrouby mohou být také na bočních okrajích notebooku (obvykle na zadní straně).
 • Po vyšroubování všech šroubů sejměte kryt. U většiny modelů notebooků je nutné posunout kryt na jednu stranu. Pokud máte pocit, že vám něco překáží, buďte opatrní a ujistěte se, že jste odstranili všechny šrouby.

Krok 2. Čištění ventilátoru a chladiče

Většina moderních notebooků má chladicí systém podobný tomu, který vidíte na obrázku. Systém chlazení využívá měděné trubky, které spojují čip grafické karty a procesor s chladičem a ventilátorem. Velké kusy prachu z chladicího systému odstraníte nejprve vatovým tamponem a poté stlačeným vzduchem. Pozor: tepelná trubice a žebra chladiče se mohou náhodně ohnout a neměli byste to dělat.

Ventilátor lze také čistit stlačeným vzduchem. Používejte krátké „střiky“, abyste zabránili příliš rychlému otáčení ventilátoru. Ujistěte se také, že mezi lopatkami ventilátoru nejsou žádné předměty. Na ventilátor také nevyvíjejte nadměrný tlak. Ještě jedna poznámka. nádoba se stlačeným vzduchem by se měla držet ve svislé poloze, ne vzhůru nohama, jinak by se tekutý vzduch mohl dostat na desky a poškodit elektronické součástky.

Některé modely notebooků obsahují několik ventilátorů a chladičů. V tomto případě stačí zopakovat výše uvedené čisticí operace s každým z nich.

Odstraňování prachu z notebooků

Vyšroubujte čtyři šrouby, které připevňují chladič k desce. Odpojení napájení ventilátoru.

Vyjměte chladicí systém. Pak otevřete kryt ventilátoru. Za tímto účelem vyšroubujte čtyři malé šrouby.

Odstraňte prach všude, kde ho vidíme. Odstraňte starou tepelnou pastu z chladiče i čipů. Poté naneste tenkou vrstvu nové tepelné pasty a vyměňte tepelné těsnění.

Nikdy nepoužívejte tepelnou pastu místo tepelné podložky. Také se nedoporučuje používat levné čínské tepelné těsnění. Má špatnou tepelnou vodivost.

| Denial of responsibility | Contacts |RSS