Co dělat, když nabíječka nenabíjí notebook

Technologie urazila dlouhou cestu

15 nejlepších notebooků Transformer | Přehled aktuálních modelů v roce 2019

Vrátíte se z obchodu se zbrusu novým notebookem, který se nenabíjí a máte předinstalovaný licenční systém?

V tomto případě se může jednat o výrobní vadu, což je nepravděpodobné, nebo o nesprávnou inicializaci baterie (problém s řídicí jednotkou).

 • Vypněte notebook
 • Odpojte kabel od notebooku
 • Vyjmutí vyměnitelné baterie
 • Stiskněte tlačítko Start a podržte je stisknuté po dobu 15-20 sekund
 • Výměna baterie
 • Připojení baterie
 • Zapnutí notebooku

Tyto kroky nejsou vždy užitečné, ale jsou alespoň bezpečné, snadno proveditelné a ušetří vám čas, pokud je problém vyřešen.

Existují dvě další varianty této metody:

1Pouze v případě vyměnitelné baterie. vypněte nabíjení, vyjměte baterii, poté stiskněte a minutu podržte tlačítko napájení.

Poté je připojte v následujícím pořadí: baterie. nabíječka.

Notebook by měl zůstat vypnutý alespoň 15 minut a poté se zapnout.

2Když je notebook zapnutý, vypněte nabíječku, aniž byste vyndali baterii.

Stiskněte tlačítko Start a podržte je stisknuté, dokud se úplně nevypne (u většiny počítačů dokud necvakne) po dobu další minuty.

Poté připojte nabíječku a po 15 minutách zapněte notebook.

Algoritmus řešení

Zjištěný problém může být dvojí povahy: softwarový a hardwarový, a abyste pochopili, jak postupovat, musíte nejprve odstranit jeden z nich. Je třeba poznamenat, že s první variantou si poradíte sami, ale s druhou se budete muset spolehnout na pracovníka servisu. Takzvaná softwarová chyba může být vadný indikátor nabíjení, tj. skutečně nabíjení, ale není nic, co by to určilo. V tomto případě je třeba postupovat následovně:

Restartujte miniaplikaci a zkontrolujte hodnoty LED diody. Běh? Tak pojďme dál. 2. Odinstalujte veškerý dříve nainstalovaný software, který spravuje napájení. To může být příčinou toho, že notebook nefunguje správně. 3. Kontrola stavu ovladačů ACPI. Algoritmus je následující: klikněte na sekci „Správce zařízení“, poté přejděte na správu nastavení baterie a podívejte se, zda je sekce „Baterie se správou kompatibilní s ACPI společnosti Microsoft“ označena žlutou ikonou. I když se žádný problém nevyskytuje, odinstalujte ovladač a restartujte notebook.

Pokud ve Správci zařízení není žádná položka, která by byla zodpovědná za baterii, znamená to, že počítač má závadu. Řešení je následující: Obraťte se na specializovanou službu.

Problémy s hardwarem

Pokud zařízení nepřijímá energii, nemusí to být vůbec baterie. Proto je vhodné vyloučit příčinu poškození kontaktního řetězce: kabel, baterie a samotné konektory. Vaše další kroky:

Otevřete přihrádku na baterie a vyjměte baterii. 2. Ujistěte se, že napájecí zdroj není zvenčí poškozen (vyhořelý, prasklý). 3. Zkontrolujte, zda je baterie správně nainstalována. 4. Zkontrolujte svorky baterie: časem oxidují. V případě potřeby vyčistěte póly baterie (stačí roztok jedlé sody). 5. Zkontrolujte, zda nabíjecí kabel, zásuvka a zástrčka notebooku nejsou poškozené a zda jsou pevně připojené. 6. Připojte počítač přímo k elektrické síti. Nabíjecí kontrolka nefunguje? Zdrojem problému tedy není baterie, ale napájecí jednotka. Zkuste baterii dobít pomocí funkční nabíječky s podobnou výstupní charakteristikou.

READ  Instalace z flash disku na notebooku ASUS

Problém se systémem BIOS

Nesprávné nastavení systému BIOS může také vést k poruše baterie. V takovém případě obvykle stačí, když je resetujete. Vzhledem k tomu, že BIOS je systém nastavení, do kterého operační systém nahlíží ještě před spuštěním systému, není možné je zadat z pracovní plochy. Musíme provést několik manipulací s notebookem. Pořadí operací:

 • vypněte notebook;
 • Odpojte jej;
 • vyjměte baterii;
 • Připojte nabíječku;
 • Stiskněte na 50-60 sekund tlačítko napájení (zapnutí/vypnutí);
 • Stiskněte správné tlačítko;
 • Na obrazovce se zobrazí nabídka;
 • v části EXIT nastavte tovární nastavení (výchozí); jedná se o optimální nastavení pro váš přístroj;
 • Poté počítač opět vypněte a znovu vložte baterii.

Při dalším připojení by měl systém rozpoznat nabíječku a umožnit nabíjení baterie.

Možnost 3, jak nabíjet baterii notebooku

Je možné, že baterie začala ztrácet výkon PSU a následně snižovat bezpečnost jeho zástrčky. V tomto případě není problém způsoben baterií. Vyzkoušejme to:

Váš notebook po všech těchto krocích nefunguje? Napájecí zdroj nebo jeho kabel může být poškozen. Pokud je navíc váš napájecí zdroj poměrně starý, je možné, že nebude schopen dodávat dostatek energie pro provoz samotného notebooku a zároveň nabíjet jeho baterii. V takovém případě by bylo lepší vyměnit napájecí sadu.

Obnovení a aktualizace systému BIOS (UEFI)

V raných verzích systému BIOS od výrobce se často objevují problémy se správou napájení notebooku, včetně jeho nabíjení, ale protože se tyto problémy objevují u uživatelů, jsou opraveny v aktualizacích systému BIOS.

Před provedením aktualizace zkuste jednoduše obnovit výchozí tovární nastavení systému BIOS, obvykle pomocí položek „Load Defaults“ nebo „Load Optimized BIOS Defaults“ na první stránce nastavení systému BIOS (viz. Jak resetovat BIOS na notebooku, 3 způsoby)

Dalším krokem je vyhledání záložky „Downloads“ na oficiálních webových stránkách výrobce notebooku v části „Support“, stažení a instalace aktualizovaného systému BIOS, je-li k dispozici, pro váš konkrétní model notebooku.

Důležité: pečlivě si přečtěte oficiální pokyny k aktualizaci systému BIOS od výrobce (obvykle jsou k dispozici ve staženém aktualizačním souboru jako textový nebo jiný dokument).

Proč se baterie notebooku nenabíjí?? Co dělat s baterií v tomto případě

Odpoledne.

Baterie jsou součástí téměř každého notebooku (mobilní zařízení si bez nich nelze představit).

Někdy se stane, že se přestane nabíjet: a zdá se, že notebook je připojen a všechny LED diody na pouzdře blikají a systém Windows nezobrazuje žádné kritické chyby (mimochodem, v těchto případech se také stává, že systém Windows nemusí vůbec rozpoznat baterii nebo hlásit, že „baterie je připojena, ale nenabíjí se“).

dělat, když, nabíječka, nenabíjí, notebook

V tomto článku se podíváme na to, proč se to může stát a co dělat, když se to stane.

Typická chyba: Baterie připojena, nenabíjí se.

Selhání notebooku

První věc, kterou doporučuji udělat v případě problémů s baterií, je resetovat systém BIOS. Někdy se může stát, že dojde k poruše a notebook baterii buď vůbec nedetekuje, nebo ji nedetekuje správně. Často se to stává, když uživatel nechá notebook běžet na baterii a zapomene ho vypnout. K tomu dochází také při výměně baterie za jinou (zejména pokud nová baterie není „originální“ od výrobce).

 • Vypněte notebook;
 • Vyjměte baterii;
 • Odpojte jej od elektrické sítě (od nabíječky);
 • Stiskněte a podržte tlačítko napájení po dobu 30-60 sekund.;
 • Připojte notebook k elektrické síti (zatím bez baterie;)
 • Zapněte notebook a vstupte do systému BIOS (jak vstoupit do systému BIOS, vstupní tlačítka: https://pcpro100).info/kak-voyti-v-BIOS-klavishi-voda/);
 • Obnovte optimální nastavení systému BIOS vyhledáním položky „Load Defaults“, obvykle v nabídce EXIT (více informací zde: https://pcpro100).info/kak-sbrosit-BIOS/);
 • Uložte nastavení systému BIOS a vypněte notebook (stačí podržet tlačítko napájení po dobu 10 sekund).);
 • Odpojte notebook od elektrické sítě (nabíječky);
 • Vložte baterii do notebooku, připojte nabíječku a zapněte notebook.
READ  Co dělat, když chcete iPhone. iPhone 5s 16 gb

Po těchto jednoduchých krocích vám systém Windows často oznámí, že „baterie je připojena a nabíjí se“. V opačném případě se o to postaráme

Nástroje od výrobce notebooku

Někteří výrobci notebooků vydávají speciální nástroje pro sledování stavu baterie notebooku. Vše by bylo v pořádku, kdyby se pouze kontrolovaly, ale někdy přebírají roli „optimalizátoru“ práce s baterií.

Například v některých modelech notebooků LENOVO je předinstalován speciální správce baterie. Má několik režimů, z nichž nejzajímavější jsou:

Takže v některých případech, když je povolen 2. režim. baterie se přestane nabíjet.

 • Přepněte provozní režim správce a zkuste baterii znovu nabít;
 • Zakázat takový program správce a znovu zkontrolovat (někdy je nutné jej odinstalovat).

Důležité! Před odinstalací těchto nástrojů od výrobce si vytvořte zálohu systému (abyste mohli v případě nouze obnovit operační systém do původního stavu). Je možné, že taková utilita ovlivňuje nejen baterii, ale i provoz ostatních baterií. komponenty.

Funguje zdroj napájení.

Je možné, že baterie s tím nemá nic společného Jde o to, že vstup napájení se může časem uvolnit a při výpadku napájení se ztratí síťové napětí (brání nabíjení baterie).

 • Věnujte pozornost kontrolkám napájení na krytu notebooku (pokud jsou samozřejmě přítomny);
 • Můžete se podívat na ikonu napájení v systému Windows (liší se podle toho, zda je k notebooku připojen zdroj napájení, nebo zda je napájen z baterie). Například zde je příznak provozu z napájecího zdroje: );
 • 100% možnost: Vypněte notebook, poté vyjměte baterii, připojte notebook ke zdroji napájení a zapněte jej. Pokud notebook funguje, znamená to, že napájecí zdroj, zástrčka, kabely a vstup notebooku jsou v pořádku.

Stará baterie se nenabíjí nebo není plně nabitá

Pokud se dlouhodobě používaná baterie nenabíjí, může být problém v samotné baterii (může dojít k poruše řídicí jednotky baterie nebo se prostě vyčerpá její kapacita).

Jde o to, že časem, po mnoha cyklech nabíjení/vybíjení, začne baterie ztrácet svou kapacitu (mnozí říkají, že se prostě „smrskne“). Výsledek: rychle se vybíjí a není plně nabitá (tj.е. jeho skutečná kapacita je mnohem nižší, než uvádí výrobce v době výroby).

Nyní se nabízí otázka, jak zjistit skutečnou kapacitu baterie a stupeň opotřebení baterie?

Abych se neopakoval, dám vám odkaz na můj nedávný článek: https://pcpro100.info/kak-uznat-iznos-batarei-noutbuka/

Já například raději používám program AIDA 64 (více informací o něm najdete na výše uvedeném odkazu).

Proto věnujte pozornost parametru: „Aktuální kapacita“. V ideálním případě by se měla rovnat štítkové kapacitě baterie. S přibývající prací (v průměru 5-10 % ročně) se skutečná kapacita snižuje. Záleží samozřejmě na způsobu používání notebooku a na kvalitě samotné baterie.

Pokud je skutečná kapacita baterie o více než 30 % nižší než certifikovaná kapacita. doporučujeme vyměnit baterii za novou. Zejména pokud notebook často přenášíte.

READ  Reproduktor na iPhonu nefunguje, co dělat. Nesprávné nastavení oznámení

Toto je konec mé práce. Mimochodem, baterie je považována za spotřební materiál a často se na ni nevztahuje záruka výrobce! Při nákupu nového notebooku buďte opatrní.

Vstup do systému BIOS pro různé notebooky

Přístup do systému BIOS je u všech počítačů a notebooků víceméně stejný. Před úplným spuštěním operačního systému je třeba stisknout klávesu pro přístup k nastavení.

Starší verze systému Windows mají pokyny přímo při spuštění. Na černé obrazovce se bílým písmem zobrazí klávesa, kterou je třeba stisknout pro vstup do SetUp (BIOS). Obvykle jsou to DEL, F9, F11.

Pokud se tato nabídka nezobrazí, stiskněte při zobrazení ikony výrobce tlačítko. Pokud vám žádná z možností nevyhovuje, zde jsou další klávesy pro některé modely notebooků:

Pokud je notebook starý a nabíječka nová, změna v Biosu nemusí pomoci. Možná by stálo za to nainstalovat nový BIOS. Za tímto účelem vyhledejte své zařízení na webových stránkách výrobce a stáhněte si potřebná nastavení. Poté proveďte vše, jak je uvedeno výše.

Péče o baterii notebooku

Zde je seznam příčin, které mohou vést ke zrychlenému opotřebení baterie notebooku:

 • výkyvy teplot: chlad nebo teplo lithium-iontové baterie velmi rychle ničí;
 • časté vybíjení na nulu: při každém úplném vybití baterie ztratí část své kapacity;
 • časté nabíjení na 100 % baterii kupodivu také škodí;
 • kolísání síťového napětí je škodlivé pro celou konfiguraci včetně baterie;
 • Nepřetržitá práce ze sítě není nejlepší volbou, ale zda je v konkrétním případě škodlivá. závisí na konfiguraci: pokud proud při práci ze sítě prochází baterií, je to škodlivé.

Z těchto důvodů lze formulovat zásady péče o baterii: nepracovat neustále v síťovém režimu, snažit se nebrat notebook ven v chladné zimě nebo horkém létě, chránit jej před přímým slunečním zářením a vyhnout se nestabilitě síťového napětí (v takovém případě je opotřebení baterie tím nejmenším zlem, které se může stát: mnohem horší je vyhořelá karta).

Co se týče úplného vybití a úplného nabití, s tím může pomoci nastavení napájení systému Windows. Ano, ano, ten samý, který „uspí“ váš notebook a zabrání jeho vybití pod 10 %. O horní hranici se starají nástroje třetích stran (většinou předinstalované). Jistě, mohou vést k chybě „připojeno, nenabíjí se“, ale pokud jsou správně nakonfigurovány (například zastavení nabíjení na 90-95 %, což příliš neovlivní výkon), jsou tyto programy užitečné a ochrání baterii notebooku před příliš rychlým stárnutím.

Jak vidíte, oznámení o výměně baterie nemusí nutně znamenat, že baterie skutečně selhala: příčinou chyb jsou také softwarové chyby. Pokud jde o fyzický stav baterie, lze ztrátu kapacity výrazně zpomalit dodržováním zásad péče o baterii. Včas zkalibrujte baterii a sledujte její stav, pak se znepokojivé varování dlouho neobjeví.

| Denial of responsibility | Contacts |RSS